Чартери – ноћне птице

Летовима у позне или ране јутарње часове путници нису оштећени, нити им је било шта из плаћеног аранжмана закинуто
 

Чартер саобраћај одвија се, углавном, ноћу. Тако је не само код нас већ и свуда у свету. А оптужбе путника да им туристичке агенције „краду дане” не одговарају истини. Јер, у исто време се полеће и у одласку и у повратку.

Ово је, унајкраће речено, закључак конференције за новинаре коју су у међународном Танјуговом пресцентру организовали републичко министарство трговине, туризма и услуга заједно са асоцијацијом туристичких агенција ЈУТА и „Јат ервејзом”.

Тема скупа били су ноћни летови и аеродромске таксе. Већ у уводној речи Милица Бурсаћ из туристичке инспекције објаснила је да им се, у све већем броју притужби, грађани пре свега жале на то што се чартер летови организују првенствено у ноћним и раним јутарњим сатима, ако су већ платили преноћиште за те часове.

Љубиша Павић, директор Јатовог чартер саобраћаја, истакао је да је основна делатност организовање редовног превоза и да се чартер саобраћај углавном одвија ноћу.

– Више од 80 одсто енглеских путника лети чартером ноћу, а ми те летове постављамо кад имамо могућности. Пре неколико година, кад смо имали вишак капацитета могли смо да летимо и по дану – рекао је Павић.

Бранко Борисављевић, председник Јуте, рекао је да би клијенти агенција требало да знају шта значе чартер летови. Они су увек повољнији и кад је у питању овакав аранжман нису криви ни Јат, а ни туристичке агенције. Ако је објављено да се путује у ноћним или раним јутарњим сатима, боравак није ускраћен. Та ноћ није урачуната у трошкове смештаја. Реч је о врло повољним аранжманима, а и у одласку и у повратку креће се у исто време. Јат је досад одлично организовао чартер летове, а закашњења од сат или два су прихватљива. Проблем би настао кад би се чекало дуже, три или четири сата – сматра Павић.

Љубомир Анђелковић, директор „Цер травела”, сматра да је проблем што се чартер летови одвијају ноћу, али је пракса да туристи могу да остану у хотелима до подне.

– Иако је у питању пакет аранжман, путници оптужују агенције да им „краду дане” – тврди Анђелковић и додаје да је Јат био принуђен да корекције у цени бензина урачунава у аеродромску таксу, јер цене горива непрестано расту на светским берзама.

Ранко Станковић, директор Јуте, сматра да су туристи ипак задовољни понудама агенција, јер су пре три године жалбу поднела 74 путника, прошле 35, а до сада их је поднето мање од десет.

– Већину смо решили између агенције и путника, а увели смо и арбитражу, тако да смо на тај начин до сада решили око 15 спорова – закључио је Станковић.
Д. Стојановић



http://www.politika.co.yu/

Одговори путем е-поште