13. novembar  2006. god.

KIM Info-bilten 13-11-06

U Peckoj Patrijarsiji je zavrsena manifestacija "Dani Svetog Arsenija Srpskog"

U manastiru Pecka Patrijarsija svecano je proslavljen praznik Sv. Arsenija - Drugog Arhiepiskopa Srpskog. Na sam praznik svetitelja 10. novembra Sv. Arhijerejsku liturgiju sluzio je Njegovo Preosvestenstvo Episkop Lipljanski G. Teodosije, vikar Eparhije Rasko-prizrenske. Juce, 12. novembra Sv. Arhijerejsku Liturgiju u Peckoj Patrijarsiji sluzio je NJegovo Visokopreosvestenstvo Arhiepiskop Cetinjski Mitropolit Crnogorsko-primorski G. Amfilohije. Svecanim bogosluzbenjem obelezen je i zavrsetak manifestacije "Dani Sv. Arsenija Srpskog".

KIM Info-sluzba
13. novembar 2006.
 
NJegovo Visokopreosvestenstvo Arhiepiskop Cetinjski Mitropolit Crnogorsko-primorski G. Amfilohije sa svestenstvom, sluzio je juce (12. novembra), na praznik Svetog kralja Milutina, Svetu Arhijerejsku Liturgiju u Peckoj Patrijarsiji, cime je zavrsena manifestacija "Dani Svetog Arsenija Srpskog", organizovana povodom obelezavanja 775 godina od izgradnje Pecke Patrijarsije i 740 godina od upokojenja Svetog Arsenija Sremca, drugog Arhiepskopa Srpskog.
 
Svetoj arhijerejskoj liturgiji u Peckoj Patrijarsiji prisustvovao je pored monastva i manji broj vernika iz okoline Peci. Iz Cne Gore su u Pecku Patrijarsiju pristigle sestre iz manastira Zdrebaonika, gde se sada nalaze mosti Sv. Arsenija Sremca, a iz Eparhije rasko-prizrenske bili su prisutni monasi manastira Visoki Decani i monahinje manastira Koncul kod Raske. Igumanija pecka mati Fevronija sa sestrama ukazala je tradicionalno gostoprimstvo dragim gostima izrazavajuci iskrenu radost zbog dolaska Mitropolita Amfilohija, monastva i vernika da zajedno sa sestrinstvom pecke lavre proslave Sv. Arhiepiskopa Arsenija, drugog Arhioepiskopa Srpskog.
 
Amfilohije postao ArhiepiskopMitropolit Amfilohije i njegovo svestenstvo doneli su sa sobom u Pecku Patrijarsiju novi kivot za mosti Sv. Patrijarsha Maksima. U procesu radova na zastiti crkava manastira Pecke Patrijarsije koja se poslednjih meseci sprovodi u organizaciji Republickog Zavoda za zastitu spomenika kulture Srbije, otvorena je u avgustu ove godine grobnica Patrijarha srpskog Maksima, koja se nalazi pored ulaza u pripratu, ispred male crkve Sv. Nikole. Molitveno iskopavanje sv. mostiju, njihovo pranje u osvecenoj vodi i vinu i pohranjenje u poseban manji kivot izvrsili su Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije i vikarni Episkop Lipljanski Teodosije uz molitvu peckih sestara i prisutnih vernika. Od sada ce mosti Patrijarha Maksima (1655 - 1681) pocivati u novom kivotu.
 
Vladika Teodosije odsluzio Liturgiju na praznik Sv. Arsenija
 
U petak, 10. novembra na praznik Sv. Arsenija - Drugog Arhiepiskopa Srpskog Sv. Arhijerejsku liturgiju u manastiru Pecka Patrijarsija sluzio je Njegovo Preosvestenstvo Episkop Lipljanski G. Teodosije, vikar Eparhije Rasko-prizrenske. Vladika Teodosije je u besedi naglasio znacaj manastira Pecke Patrijarsije koja kao svetilo svetli vekovima srpskom narodu i svedoci istinu Hristovu. Vladika Teodosije sluzio je uz sasluzenje decanskih jeromonaha i jeromonaha Dositeja, svestenosluzitelja Manastira Pecke Patrijarsije.
 
KRATKO ZITIJE SV. ARSENIJA SREMCA
 
Sv. Arsenije arhiepiskop Pecski. Veliki jerarh srpske crkve i naslednik sv. Save, Arsenije bese rodom iz Srema. Jos u mladosti zamonasi se i predade se iskreno svesrdnom podvigu radi spasenja duse. No cuvsi za divnu licnost i delatnost Sv. Save Arsenije ode k njemu u Zicu, gde ga Sava ljubazno primi i uvrsti u bratstvo Zicko. Videci retke vrline u Arseniju, Sava ga uskoro postavi za igumana Zicke obitelji. Kada Madjari navalise na zemlje srpske, posla Sava Arsenija na jug, da trazi za arhiepiskopiju neko mesto sklonitije od Zice. Arsenije izabra Pec, i tu sagradi manastir i crkvu sv. apostolima, koja se docnije prozva crkva Vaznesenja Gospodnja. Pred svoj drugi polazak za Jerusalim Sava odredi Arsenija sebi za naslednika na arhiepiskopskom prestolu. A kada Sava pri povratku umre u Trnovu, Arsenije navali na kralja Vladislava, da prenese telo Savino u srpsku zemlju. Mudro upravljao crkvom 30 godina, i upokojio se u Gospodu 28. okt. 1266. god. Na oltarnom zidu Pecskog hrama stoji napisano: „Gospodi Boze nas vonmi, poseti i blagoslovi hram sei... pomenite ze i mene gresnago Arsenija". Sahranjen tu u Pecskom hramu.
 

 
Proslavljen praznik Sv. Kralja Milutina, Teoktista i kraljice Jelene (Anzujske)   
 
BEOGRAD, 12. novembar (Tanjug)
 
(foto: mosti sv. Kralja Milutina u hramu Sv. Nedelje u Sofiji)
 
hl. Königs Stefan MilutinU hramovima Srpske pravoslavne crkve danas je proslavljen praznik Sv. Kralja Milutina, Teoktista i Jelene (Anzujske).     
 
Praznik je proslavljhen posebno u zaduzbinama ovih svetitelja koji su kao vladari iz dinastije Nemanjica zaduzili Srbiju u 13. i 14. veku. Sveti kralj Milutin proslavljen je danas u njegovim zaduzbinama manastiru Gracanica i manastiru Banjska, nadomak Kosovske Mitrovice, u cijoj je crkvi svetog Arhidjakona Stefana prvobitno bio sahranjen i cije se bratstvo nada povratku njegovih mostiju koje trenutno pocivaju u Bugarskoj.     

Kralja Dragutina, u monastvu Teoktista, proslavila je crkva u Arilju, ciji je ktitor i u kojoj je najvernije oslikan sveti srpski kralj Macve i prvi srpski vladar koji je stolovao u Beogradu.     
 
Kraljicu Jelenu, majku svetih kraljeva Milutina i Dragutina, koja je je na srpski dvor stigla kao francuska princeza iz dinastije Anzujaca, proslavila je njena zaduzbina u manastiru Gradac gde je prvobitno i bila sahranjena.

Svetu kraljicu Jelenu Anzujsku Srbija slavi kao svog zastitnika iz vremena krstaskih ratova koja je u to vreme ratnih vihora otvarala skole, posebno za devojke, i gradila crkve i manastire  zbog cega je svrstana u red najvecih ktirora iz dinastije Nemanjica.     

Jelenu Anzujsku su proslavili i clanovi Drustva prijatelja Francuske koje predvodi profesor Slobodan Vitanovic, slaveci sa njom kulturne i civilizacijske odnose Srbije sa Evropom.      U Etnografskom muzeju u Beogradu slavski obred su sluzili protojerej stavrofor Radomir Popovic i protojerej stavrofor Dragan Milin. U besedama po zavrsenom obredu, uz molitvene cestitke, pomenuta je i uloga Drustva koje je kao svoju misiju preuzelo saradnju sa predstavnicima kulturnih i naucnih institucija i zivota u Francuskoj. 
 

Sa proslave u manastiru Banjska, foto: www.eparhija-prizren.com
 
Dve srpske kraljice za zapada:
 
Sopoćani, Digital, Narthex, Serbian Medieval Rulers: Queen Anna Dandolo and St. Symeon Nemania, Dormition of Queen Anna Dandolo (north wall), The Queen Helen d'Anjou venerates the hand of late Queen Anna Dandolo
Srednjovekovnu istoriju Srbije i dinastije Nemanjica na poseban nacin su obelezile dve kraljice koje su dosle u srpske zemlje sa zapada: Ana Dandolo (supruga Stefana Prvovencanog, venecijanska princeza) i Jelena Anzujska, (supruga kralja Urosa I i majka kraljeva Dragutina i Milutina, francuska princeza)
 
Na ovom detalju freske u priprati manastira Sopocani (Sahrana Ane Dandolo) vidi se kraljica Jelena kako kleci i celiva ruku upokojene kraljice Ane.
 
Obe kraljice su znacajno doprinele i spoljnoj politici Srbije koja se borila da ocuva samostalnost u okruzenju jakih rimokatolickih zemalja na zapadu i severu i Vizantijskog carstva i Bugarske na jugu i istoku.
 
*******
 
KRATKO ZITIJE SV. KRALJA MILUTINA SRPSKOG:
 
Sv. kralj Milutin. Sin Urosa I i kraljice Jelene, i brat Dragutinov. Mnogo ratovao braneci veru svoju i narod svoj. Ratovao je protiv Mihaila Paleologa zato sto je ovaj bio primio uniju i prisiljavao sve narode Balkanske i monahe Atonske da i oni priznadu papu. Ratovao protiv Sismana cara Bugarskog i Nogaja cara Tatarskog, da bi zemlje svoje odbranio. Svi ratovi njegovi bili su uspesni, jer se neprestano Bogu molio i u Boga uzdao. Sazidao preko 40 crkava. Osim onih u svojoj zemlji, kao: Treskavac, Gracanica, sv. DJordje u Nagoricu, sv. Bogorodica u Skoplju, Banjska i t.d. on je zidar crkve i van svoje zemlje, u Solunu, Sofiji, Carigradu, Jerusalimu, u Sv. Gori. Upokojio se u Gospodu 29. oktobra 1320. god. Telo njegovo pokazalo se uskoro netljenim i cudotvornim. Kao takvo ono i danas pociva u Sofiji u crkvi „Svetoga Kralja".
 
 
 

KIM Info-sluzba ARHIVA VESTI
2004 Arhive: | Mart | April | Maj | Jun | Jul | Avgust | Septambar | Oktobar | Novembar | Decembar
2005 Arhive: | Januar | Februar | Mart | April | Maj | Jun | Jul | Avgust | Septambar | Oktobar | Novembar | Decembar
2006 Arhive: | Januar | Februar | Mart |
April | Maj| Jun | Jul | Avgust | Septambar | Oktobar | Novembar

Nasa informativna sluzba donosi vesti sa Kosova i Metohije sa posebnim osvrtom na zivot Srpske Pravoslavne Crkve i srpske zajednice na prostorima pokrajine Kosova i Metohije i Raske oblasti. KIM Info-sluzba izdaje redovne biltene na srpskom i engleskom jeziku.


Одговори путем е-поште