Cyrillic (Windows)

 

АМЕРИКА УОЧИ ИЗБОРА


Срби за Буша?


 У последње две недеље било доста контаката и са представницима Керијеве кампање


(Од нашег сталног дописника)
ВАШИНГТОН, 21. октобра – Трка за председника Америке још није донела сигурну предност ниједном кандидату. Прогнозе кажу да ће резултат бити прилично тесан, тако да није искључено да о кадровском врху суперсиле одлуче гласови многобројних овдашњих мањина, међу којима су и грађани српског порекла. Овакве претпоставке појачале су амбицију дела дијаспоре из наших крајева да позове да се масовније стане на једну страну засад прилично уравнотежене америчке гласачке ваге.

Тако се, ових дана, огласило ново удружење „Срби за Буша” које на Интернет сајту www.serbsforbush.com настоји да подстакне што већи број, од укупно близу милион и по, српских Американаца да гласају за садашњег шефа Беле куће. Из доступних апела те организације произлази да она, заправо, не жели избор Џона Керија, као лидера чији су саветници – сарадници Била Клинтона – председника у чијем је мандату НАТО бомбардовао СР Југославију 1999 – у којима види наговештај континуитета коме се противи.

Различити наговештаји

„Укратко, српско-амерички бирачи су свесни да би Керијев режим тежио да ,заврши посао` на Балкану комадањем Србије, признавањем ,независности Космета`, охрабривањем сецесије Црне Горе, и ,интернационализацијом` кризе (засад непостојеће, али које би могле да буду изазване) у Војводини и Санџаку”, написао је ових дана Срђа Трифковић, један од инспиратора поменутог удружења.

На свом изборном интернетском сајту опозициони кандидат за председника САД је под насловом „Џон Кери о питањима с којима се суочава Балкан” изнео ставове којима не најављује приписане му претензије. У том тексту се каже, уз остало, да би се његова администрација залагала да се „будући статус Косова реши што пре у складу с Резолуцијом 1244 Уједињених нација”, да „предлози за промену територије Космета или њену поделу по етничкој линији неће помоћи изградњи мултиетничког друштва нити ће регион припремити за његову будућност у Европи, да „косметски Срби и друге мањинске заједнице морају бити у могућности да нормално живе где год то желе”... Кери је поручио, такође, да сматра да ће „дугорочну стабилност Балкан постићи само онда кад све његове државе буду пуни учесници у НАТО и другим институцијама које су допринеле победи у хладном рату и чувају безбедност и демократију Европе”.

О стварном изборном расположењу српских Американаца тешко је доносити коначне судове. Нема или бар нису објављена истраживања у том делу овдашњег јавног мњења, иако су обављена међу неким другим мањинским, већим и утицајнијим, скупинама као што су Латиноси, црнци, Јевреји, муслимани…

Ипак је на „Гласу Америке”, директор вашингтонског Института за истраживања стратешких питања Бен Воркс изјавио: „Амерички Срби, који традиционално подржавају демократе (Керијеве), сада се приклањају Бушу из домаћих и спољнополитичких разлога. Амерички Срби ће у изборно пресудним државама као што су Пенсилванија, Охајо, Мичиген, Калифорнија и Илиноис одиграти кључну улогу, јер су у тим државама бројни и самостално организовани у оквиру кампање у којој учествују православни амерички Грци, Срби, Бугари, Македонци и други”.

Вашингтонски аналитичар Обрад Кесић је, међутим, у изјави агенцији Бета истакао да је Кери „у најновијем писму прихватио сугестије српске заједнице из САД поводом Косова и Метохије да у вези с будућим статусом Космета мора да се поштује Резолуција 1244 Савета безбедности УН”. Том приликом, он је указао и да је „у последње две недеље било доста контаката представника Керијеве кампање са америчким Србима”, као и да је на једном таквом састанку у Кливленду своје раније ставове ублажио и Ричард Холбрук јер „није говорио да је једино независност Космета решење за будућност Покрајине, већ да немају коначан став, али да желе да до њега дођу што пре, због стабилности Космета и целог региона”.

Избалансиран приступ

Међу овдашњим грађанима српског порекла чују се и позиви на избалансиран приступ Бушу и Керију. Међу њима је и Предраг Пајић, запослен у библиотеци Конгреса САД и председник вашингтонског огранка Српског конгреса уједињења. Напомињући да та организација, која сутра овде почиње конвенцију, као непрофитна не може да помаже директно ниједног кандидата, он указује да „не треба све стављати само у једну кутију”, као и да ово ни=

Yahoo! Groups Sponsor
ADVERTISEMENT
click here


Yahoo! Groups Links

Одговори путем е-поште