TADIĆ, NAJVEĆI GUBITNIK

25.10.2004.

Savet predsednika Republike da izađu na izbore 23. oktobra nije poslušalo ni hiljadu Srba

Za razliku od predsednika Srbije, Džordž Buš je pokazao razumevanje i poštovanje za stavove koje je izrekao partrijarh Pavle Boris Tadić izigrao međunarodnu zajednicu i pokazao se kao nedelotvoran i nepouzdan političar!

BEOGRAD - Analitičari koji pokušavaju da pronađu smisao kosovskih izbora mogu biti sigurni što se tiče jedne stvari: najveći gubitnik na kosovskim izborima je Boris Tadić. Manje od 1.000 Srba poslušalo je Tadićev savet da se izađe na birališta, dok se čitavih 99 procenata glasača odlučilo na bojkot. Za razliku od srpskog predsednika, Džordž Buš se pokazao kao mnogo bolji strateg od Tadića i neuporedivo mudriji od kolega iz Evrope koji su zdušno branili stav Borisa Tadića. Kad je patrijarh Srpske pravoslavne crkve doveo u pitanje Tadićev poziv Srbima da izađu na izbore, međunarodno rukovodstvo liberalnih intelektualaca je odbacilo njegov apel, a reči patrijarha većina njih je protumačila kao želju crkve da utiče na politička zbivanja u zemlji.
Ne ulazeći u ispravnost odluka ni Borisa Tadića niti patrijarha, Buš je napisao opširno pismo u kom je pokazao poštovanje verskih ubeđenja pravoslavnog srpskog naroda. Istovremeno, ukazao je poštovanja prema srpskom patrijarhu, koje nemaju ni Petersen, ni Olbrajtova, a očigledno ni Tadić.
Buš, koji je sve vreme dozvoljavao ostacima Klintonove administracije u Stejt departmentu da podržavaju Tadića, noć uoči izbora objavljuje zapanjujuće pismo upućeno pravoslavnoj zajednici. U pismu se, između ostalog, navodi: - Kad Amerikanci svih vera budu krenuli na birališta 2. novembra, Džordž Buš će se posvetiti svim pitanjima koja muče pravoslavne hrišćane: podršci porodicama pravoslavnih hrišćana i zajednica u Americi, negovanju kulture, života, očuvanju tradicionalnog braka i saradnji s pravoslavnim zemljama, uključujući i spoljnu politiku kako bi se pronašla dugotrajna rešenja na Bliskom istoku, Balkanu i Kavkazu. Predsednik Buš ceni i poštuje dostignuća miliona pravoslavnih Amerikanaca kao bitan deo stvaranja naše nacije. On se zahvaljuje pravoslavnim hrišćanima za njihove mnogobrojne doprinose i traži njihovu podršku - napisao je američki predsednik.
Tim rečima predstavio se kao mnogo bolji strateg od svojih kolega iz Evrope i neuporedivo bolji od Kerijevog političkog tima za Balkan. Često ismevan zbog svojih verskih ubeđenja, kako Evropljana tako i od demokrata, Buš je odani hrišćanin, koji razume ulogu religije u politici. Uz mlaku međunarodnu podršku, predsednik Tadić je preuzeo ogroman rizik pozivanja Srba da glasaju na izborima na Kosovu, uprkos brojnim protestima iz svih uglova srpskog političkog, socijalnog i verskog života. Sada se svi međunarodni faktori koji su podbadali Tadića da krene sam protiv vetrenjača polako povlače u stranu, ostavljajući predsednika samog na vetrometini.
Šef Unmika priznao je da je bojkot uspeo, ali i sačuvao obraz izjavom da je `neizlaženje na birališta takođe glasanje` i legitiman izraz demokratskih prava. S druge strane, Solana je izjavio da bi želeo da su i Srbi izašli na glasanje, a ostali međunarodni faktori sada pristupaju analizi poruke koja se nalazi iza bojkota. Ovo sve ne sluti na dobro za Tadića, kojeg sada doživljavaju kao `nedelotvornog` lidera. Pitanje koje evropski lideri imaju na umu jeste kako je Boris Tadić mogao toliko da zanemari snagu bojkota i dovede međunarodnu zajednicu u tako nezgodnu situaciju? Olbrajtova uz Tadića
Bivši državni sekretar Medlin Olbrajt, inače Kerijev savetnik za Srbiju, pohvalila je Tadićevo neslaganje s patrijarhom i pridružila se evropskom rukovodstvu u etiketiranju patrijarha kao `neefikasnog i politički impotentnog`. Pobeda Kerija, povratak Holbruka Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli, smatra da konačni status Kosmeta u velikoj meri zavisi od rezultata predsedničkih izbora u SAD.
- Ako pobedi demokratski kandidat Džon Keri, Srbija očigledno nema šta da traži, jer se Ričard Holbruk vraća na scenu uz podršku albanskog lobija - rekao je Vukadinović i dodao da je Kosmet opet moneta za potkusurivanje između Zapada i islamskog sveta. Prema njegovim rečima, `iracionalno je da u takvoj situaciji veći deo srpske liberalne političke i intelektualne elite navija za Kerija`. - S druge strane, ako na izborima pobedi sadašnji predsednik Buš, mi zadržavamo minimalne šanse da Kosmet, barem formalno, ostane u nekoj vezi sa Srbijom, što ipak predstavlja neki zalog za budućnost - rekao je Vukadinović.

http://www.inter-nacional.com/srp/index.php






Yahoo! Groups Sponsor
ADVERTISEMENT
click here


Yahoo! Groups Links

Одговори путем е-поште