interNacional
 
 
 
`Srbi su genocidni nacionalisti`?!
07.02.2002.

Saglasnost oko ulaznice za Evropu i svet


InterNacional objavljuje tekst prof. Mirjane Marković koji je napisan ranije i nije dosad objavljivan!

Raspad nekadašnje Jugoslavije je bio u znaku nacionalizma koji se pojavio kod svih ondašnjih jugoslovenskih naroda. Taj nacionalizam je, naravno, bio podstaknut spolja. Ali, ta činjenica ne dovodi u pitanje istinu da je bio prisutan. Nacionalizam je, početkom devedesetih, počeo da eskalira, pre svega u Sloveniji i Hrvatskoj da bi se onda širio i na druga područja nekadašnje Jugoslavije. Taj snažni nacionalizam u Sloveniji i Hrvatskoj je i doveo do njihovog izdvajanja iz Jugoslavije. Slovenija je izdvajanje iz Jugoslavije, uglavnom, zasnivala na težnji da ne živi u zajednici s ostalim Južnim Slovenima, odnosno na uverenju da je ona bliža srednjoevropskim i zapadnoevropskim narodima. Hrvatska je, opet, razloge za izdvajanje iz Jugoslavije nalazila u veoma razvijenoj nacionalnoj svesti, koja je nalagala borbu za samostalnu nacionalnu državu. Hrvatskom nacionalizmu je bio prilično sličan muslimanski nacionalizam, koji se, takođe izražavao u snažnoj potrebi za samostalnom muslimanskom državom na tlu nekadašnje Jugoslavije. U Srbiji i Crnoj Gori je, takođe, bio prisutan izvestan nacionalizam, samo se on nije manifestovao kao težnja za izdvajanjem iz Jugoslavije.
Bar je u pojavnim oblicima više ličio na potrebu nacionalnog samopotvrđivanja naroda koji se osećao nacionalno zanemarenim u jugoslovenskoj zajednici. Svi su ti nacionalizmi doživljavani u svojim nacionalnim sredinama kao patriotizmi. To je, naravno, i logično. Retko ko, pogotovo među obrazovnim ljudima, hoće da prizna pred sobom, a kamoli pred drugima, da je nacionalista.
Istovremeno, onaj moćni svet na Zapadu, koji sebe oholo naziva međunarodnom zajednicom, nije imao isti odnos prema svim nacionalizmima na prostoru nekadašnje Jugoslavije. Neke nacionalizme, kao slovenački i hrvatski, pa i muslimanski, tretirao je kao patriotizam. Isto onako kako su svoj nacionalizam tretirali i oni sami. Srpski nacionalizam je, međutim, tretirao kao nacionalizam. Ali, kao srpski nacionalizam je tretirao i srpski patriotizam. Tako je počela najveća evropska i, možda, svetska drama na kraju XX veka, jer je ta međunarodna zajednica, koja je sama sebi dala pravo da odlučuje o sudbinama svih naroda i država na svetu u ime tog prava i u ime uverenja da je srpski patriotizam nacionalizam (i to ne neki lirski, već razbojnički), odlučila da preduzme sve mere protiv tog nacionalizma - ekonomske sankcije, medijsku demonizaciju, međunarodnu izolaciju, bombardovanje, finansijske intervencije u izborne rezultate, hapšenje šefa države... Da se radi o slovenačkom, hrvatskom i muslimanskom patriotizmu, istina malo snažnijem, naročito, kad je reč o Hrvatima na jednoj strani i o srpskom, ratobornom i primitivnom na drugoj strani, međunarodna zajednica je uspela da ubedi svet ili bar svakoga u svetu do koga joj je stalo da ga ubedi.
Otkad je, zahvaljujući toj međunarodnoj zajednici, u Saveznoj Republici Jugoslaviji uspostavljena nova vlast, uz pomoć te vlasti međunarodna zajednica pokušava da i srpski narod ubedi da je njegov patriotizam nacionalizam. I nije da nije bez rezultata. Ko pažljivo čita štampu, a pogotovo ko redovno prati informacije sa suđenja Slobodanu Miloševiću u Hagu u našoj štampi, može prilično lako da zaključi da polako dobija pravo građanstva svest o tome da je srpska nacionalna politika i sve u vezi s nacionalnim kod Srba - nacionalističko. Nacionalistička im je prošlost u celini. Nacionalistički su im bili motivi i za učešće u Prvom i Drugom svetskom ratu. Nacionalizam su prikriven držali pod kontrolom za vreme socijalizma. Srpski nacionalizam je pokrenuo lanac svih ostalih nacionalizama kod nekadašnjih jugoslovenskih naroda, razorio nekadašnju Jugoslaviju, u crno zavio, u pogledu nacionalističkih sklonosti, nedužne Hrvate, muslimane i Albance, otežao život manjinama u Srbiji, zaustavio u razvoju Crnogorce i njihovu republiku, posvađao Srbiju i srpski narod s njemu inače naklonjenim i milosrdnim zapadnim svetom bio prepreka za demokratske procese i ekonomske reforme u zemlji, udaljio Srbiju od Evrope, podstakao sankcije i bombardovanje, proizveo nekoliko zemljotresa u periodu između 1990. i 2000. godine i izazvao ostale nevolje koje su se Srbima dešavale u prethodnoj deceniji - vetrovite zime, sušna leta, saobraćajne nesreće, gužvu u gradskom saobraćaju, narkomaniju, epidemiju gripa u januaru...
Srpski nacionalizam je odgovoran za sve negativno što se desilo Srbima, ali i drugima u njihovom okruženju i šire. To tvrde slovenačke, hrvatske i muslimanske patriote, to tvrdi međunarodna zajednica, odnedavno to počinje da tvrdi i srpska javnost. Odnos zvanične srpske države prema prethodnoj deceniji u Srbiji je identičan s odnosom slovenačke i hrvatske zvanične države i međunarodne zajednice prema toj deceniji u Srbiji.
Identičan odnos hrvatske države i međunarodne zajednice prema zlu koje je iz Srbije emitovano više od deset godina nije, naravno, ništa novo. Međunarodna zajednica je podržavala od početka i u svemu politiku koja je vođena u Sloveniji i Hrvatskoj. A, naročito onu koja se ticala odnosa prema Srbiji i srpskom narodu. Ono što je novo jeste identičan odnos sadašnje srpske vlasti, odnosno srpske zvanične države, prema toj deceniji s odnosom međunarodne zajednice i hrvatske države prema toj deceniji. Najzad su zakopane ratne sekire. Mimoilaženje između Srbije i Hrvatske, do koga je došlo kroz mimoilaženje srpskih nacionalista i hrvatskih patriota, prevaziđeno je. Razrešeno. Zvanična politika u Srbiji je priznala da je Hrvatska sve vreme bila u pravu. Na haškom suđenju Slobodanu Miloševiću, prilikom njegovog susreta sa Stipom Mesićem kao svedokom optužbe, zvanična srpska država je bila na strani Stipe Mesića. To je, naravno i logično. Ta ga je država i poslala kao optuženog za zločine nad hrvatskim narodom na Haški sud i u haški zatvor. Prirodno je da ta država drži stranu svedocima optužbe koju je poštovala isporučujući optuženog onima koji su ga tražili. Srbi su genocidni nacionalisti konačno smo se složili s hrvatskim viđenjem istorije i konačno smo kupili ulaznicu za ulazak u Evropu i svet.

prof. Mirjana Marković  
 

Yahoo! Groups Sponsor
ADVERTISEMENT


Yahoo! Groups Links

Одговори путем е-поште