JAT poleće iz početka
V. PETROVIĆ  15.02.2005, 18:42:30

BEOGRAD - Vlada Srbije, posle osmomesečnih trzavica koje su narasle u najveću krizu u istoriji srpskog vazduhoplovstva, preuzela je punu odgovornost za nacionalnu aviokompaniju.
Ministri finansija i kapitalnih investicija Mlađan Dinkić i Velimir Ilić najavili su da će u četvrtak Vlada na sednici postaviti prinudnog upravnika “Jat ervejza”, sa preciznim, oročenim mandatom i najširim ovlašćenjima. Predstavnicima svih sindikata jasno je rečeno: “Jat mora da se menja i prilagodi tržištu, sa veoma ili bez vas”. Prinudna uprava lakši je put, a ukoliko radničko nezadovoljstvo ponovo preraste u štrajkovanje, kompanija će automatski otići u stečaj i svi će dobiti otkaze.
Glavni zadatak prinudnog upravnika biće restruktuiranje. Prvi u nizu poteza je, već u ponedeljak, objavljivanje oglasa za dobrovoljni odlazak iz kompanije. Trenutna procena je da je tehnološki višak 900 zaposlenih.
Iako ministar Dinkić nije precizirao koliki iznos stimulativne otpremnine je planiran, “Novosti” saznaju da će radnicima Jat biti prinuđeno više nego železničarima - 250 evra po godini radnog staža. Ko se do 10. marta ne odluči na ovaj potez, a ispostavi se da je tehnološki višak, moći će da računa samo na 100 evra po godini staža, koje Vlada isplaćuje iz Tranzicionog fonda.
Od trenutnih 3.672 zaposlena, do kraja juna će u osnovnoj, saobraćajnoj delatnosti Jat ostati oko 1.500. Do kraja aprila biće usvojena nova sistematizacija radnih mesta, a do kraja maja i novi kolektivni ugovor. Tada će se tačno znati koliko ljudi radi u Jat. Prema sadašnjim procenama, sa flotom od 25 aviona, od kojih aktivno leti 15, biće to 1.500 zaposlenih. Dinkić je precizirao i program odvajanja sporednih delatnosti, u kojima je sada 1.274 radnika.
- Hoteli “Slavija” i “Slavija luks”, apartmani na Kopaoniku, privredna avijacija, Pilotska akademija u Vršcu i Služba za pripremu putničkih obroka izdvojiće se u zasebna preduzeća, koja će u kratkom roku biti privatizovana. U aprilu će se odvojiti Radio-Jat sa 11 zaposlenih, a u maju Tehnička služba, sa oko hiljadu radnika, koji će nastaviti da servisira avione “Jat ervejza”, ali i stranih avio-kompanija. U junu ćemo osnovati posebnu kompaniju za lizing i čarter letove, u kojoj će raditi oko 80 ljudi.
Sindikati avio-mehaničara i inženjera saopštili su juče da je “dobro što je Vlada počela da se angažuje i ponudila nekoliko dobrih rešenja”, ali da je njima plan “samo predstavljen, bez mogućnosti izmena i sugestija”.
- U razgovorima nije rešeno pitanje neisplaćenih zarada za novembar i decembar 2004. godine, niti definisan model isplata za prvo tromesečje ove godine - negoduju sindikati. - Stekli smo utisak da Vlada Srbije nema preciziranu finansijsku konstrukciju za proces restruktuiranja, jer nas, osim ponuđene otpremnine, drugi planovi nisu predočeni.
Najveći sukob proteklih dana buktao je između pilota i tehničara. Iako se letači juče nisu oglasili, nezvanično, oni imaju najviše razloga za zadovoljstvo. Jer, za sada, Vlada nije procenila da među njima ima prekobrojnih, a spremna je da im i dalje plaća visoke zarade.

MILUTINOVIĆ: PUŠTENI NIZ VODU
GENERALNI direktor “Jat ervejza” Aleksandar Milutinović podseća da je još u julu prošle godine u pismu objasnio premijeru Vojislavu Koštunici da nacionalna avio-kompanija ide ka propasti. Upozorenje je ponovio i u novembru, posle štrajka avio-mehaničara. Tada je već tražio da Vlada učini ono što je došlo na red tek ovih dana - uvođenje prinudne uprave.
- Vlada Srbije dopustila je da agonija JAT traje 7,5 meseci i da se u međuvremenu prepolovi prodaja karata i uništi poverenje putnika - kaže još dva dana prvi čovek nacionalnog avio-prevoznika.
On smatra da postoje dva razloga zašto je JAT došao do najveće krize u istoriji:
- Prvi može da bude da je neko iz vlasti prodao tržište, odnosno da se “Jat ervejz” namerno uništava da bi stranci potpuno preuzeli naše nebo. Drugi razlog može da bude da se JAT potpuno utopi u politiku Evropske unije, da centri avio-prevoza ne mogu da budu mimo moćnih država. Tako su već slovenačka “Adria”, hrvatska “Kroacija” i rumunski “Tarom” svedeni na nivo regionalnih kompanija, a bugarski “Balkan” potpuno uništen.

UPRAVNIK STARČEVIĆ?
ZAMENIK ministra trgovine i turizma Vlajko Senić (SPO), koji je donedavno spominjan kao naslednik svog stranačkog kolege Aleksandra Milutinovića u fotelji generalnog direktora “Jat ervejza”, rekao je da očekuje da prinudni upravnik bude stručnjak i član njegove stranke.
“Novosti” nezvanično, ali pouzdano, saznaju da će prinudni upravnik nacionalne aviokompanije biti Nebojša Starčević, gradski sekretar za privredu, iz vremena kada je SPO vladao Beogradom, čovek koji je u drugom uzastopnom bombardovanju zgrde Generalštaba VJ u aprilu 1999. godine teško ranjen, kao i njegov kolega Ratko Bulatović, tadašnji sekretar za inspekcijske poslove.

OSAM RAZLOGA ZA STEČAJ
NAŠ poznati ekonomista Miodrag Skulić kaže da postoji najmanje osam razloga za uvođenje stečajnog postupka u “Jat ervejzu”. Prvi leži” u činjenici da je na početku 2004. godine JAT imao gubitak od 22 milijarde dinara, odnosno 322,7 miliona evra.
Drugi, ukupan prihod iz 2003. od 10,2 milijarde dinara (149,3 miliona evra) pokazuje da su gubici nacionalne avio-kompanije 2,16 puta veći od godišnjeg prihoda. Treći razlog je, prema njemu, što ukupan kapital JAT vredi svega 14,4 miliona evra, pa je iskazani gubitak veći od njega 22,5 puta.
- Četvrto, ukupne obaveze “Jat ervejza” 1. januara 2004. bile su 30,9 milijardi dinara, odnosno 452,3 miliona evra i nikada se ne mogu otplatiti - navodi Skulić. - Naime, samo za servisiranje kamata trebalo bi, pri sadašnjim troškovima, da se ni jednom zaposlenom u narednih deset godina ne isplaćuje ni dinar zarade, i to bruto, sa svim porezima i doprinosima.
Peti razlog je, tvrdi Skulić, što je celokupna vrednost stalne imovine JAT 6,4 milijarde dinara (93,9 miliona evra) i ne pokriva ni trećinu obaveza. Šesto, u “jat ervejzu” je 31 avion, od kojih devet van upotrebe, a šest ne može da leti u zemlje EU. NJihova prosečna starost je 21 godinu, a poslednji je nabavljen pre 12 godina.
Sedmo, po svetskim standardima, za 21 avion maksimum zaposlenih je 1.500, a ne 3.600, koliko ih sada ima i za koje se izdvaja 23 odsto ukupnog poslovnog prihoda kompanije. Osmi razlog je što su u sastavu JAT privredna avijacija, pilotska škola sa farmom u Vršcu, hoteli “Slavija” i “Slavija de luks”, “ketering”, koji samo kroz stečaj mogu da se postave na osnovu za sopstveno privređivanje.


http://www.novosti.co.yu/



Yahoo! Groups Sponsor
ADVERTISEMENT


Yahoo! Groups Links

Одговори путем е-поште