Negiranje istine

Nema sumnje da se vlasti u Sloveniji, bar posljednjih dana kada je aktuelizovana, izgleda, još nezavršena priča iz 1991. godine o pogibiji trojice regruta JNA, tih ratnih dana u Sloveniji, na graničnom prelazu Holmec, ponašaju kao mnogi Srbi do prije dvije-tri godine, kada se pokušala zaobići svaka priča o očiglednim ratnim zločinima koji su se dogodili na ovim prostorima.

I kao što su i Srbi, a i ostali na ovim prostorima, proteklih godina, ipak, shvatili da zločin nije patriotski čin te da ne zastarjeva i da prije svega mora biti kažnjen, vlasti u Sloveniji, bar prema ponašanju koje ispoljavaju u sada već slučaju "Holmec", ne pokazuju nikakvo interesovanje i dobru volju da preispitaju šta se na tom graničnom prelazu stvarno događalo, kao i da li se na snimku austrijske nacionalne televizije ORF vidi eventualni zločin.

Naprotiv, da li zbog toga što misle da bi se na taj način mogla dovesti u pitanje "čistoća borbe za slovenačku nezavisnost" ili je po srijedi nešto drugo ostaje da se vidi, ali decidan stav vlasti u Sloveniji da je taj slučaj za njih završen i bar u ovom momentu, odsustvo bilo kakve volje da se taj slučaj preispita, samo još više pojačava sumnju da se na Holmecu stvarno nešto ružno događalo.

Još kad se tome doda i činjenica da je slovenačko tužilaštvo pokrenulo suđenje predsjedniku Helsinškog monitora Slovenije Nevi Miklavčič-Predan, zbog ponovo pokrenute priče o Holmecu, a na osnovu tužbe slovenačkih ratnih veterana da "Miklavčičeva širi neistine" i da su time "ugrožene tekovine borbe za osamostaljenje države" onda se stiče jedan pomalo nevjerovatan dojam da vlasti u Sloveniji, članici Evropske unije, ne žele da se susretnu s istinom i da ih na to upozoravaju Srbi koji su, koliko do juče, zbog toga, sa svih strana kritikovani. Sasvim je na mjestu i pitanje upućeno iz više izvora slovenačkim vlastima, da li se može ostati nijem na izjavu predsjednika Helsinškog monitora Slovenije Neve Miklavčič-Predan da "za dvije osobe imamo jasne indicije da su pucale na poginule regrute, a stvar je istražnih organa da to istraže". Takođe je neshvatljiv i neočekivan negativan odgovor slovenačkog tužilaštva, upućenog zainteresovanom Specijalnom tužilaštvu za ratne zločine Srbije koje je pozvalo kolege u Sloveniji na saradnju i pomoć kako bi se došlo do prave istine o mladim ubijenim regrutima i kako to ne bi bio predmet raznih medjiskih i ostalih spekulacija. Sasvim je jasno da poziv na kažnjavanje zločina, ukoliko ga je bilo u Sloveniji, nije upućen protiv slovenačklih građana već protiv pojedinaca ako su taj zločin počinili. Iako je nezahvalno poređenje, čini mi se da ne postoji normalan čovjek koji se nije zgrozio nad užasnim snimcima gdje "škorpioni" pred kamerom brutalno ubijaju zarobljene mlade Bošnjake. Mislim da će se i svaki Slovenac zgroziti nad snimkom ORF televizije ukoliko se dokaže da su mladi regruti JNA koji se dobrovoljno predaju, kako snimak govori, brutalno ubijeni.

Svakako je i za pohvalu bila i brza reakcija Specijalnog tužilaštva u Srbiji kao i ostalih odgovornih organa koji su odmah nakon prikazivanja filma o zlodjelima "škorpiona", priveli pravdi učesnike ovog zločina. Ne vidim zašto i Slovenija ne bi ispitala što se to događalo na graničnom prelazu Holmec posebno kada znamo da kao članica Evropske unije ima znatno uređeniju i efikasniju državu od, recimo, Srbije.

U svemu ovome važno je napomenuti da je dobro što među vlastima u Srbiji nema one nekada prepoznatljive patriotske ostrašćenosti, a poseban kvalitet svemu daju i odmjerene izjava zvaničnog Beograda, da oni žele da nastave izvanredne odnose sa Slovenijom. Beograd smatra da želja da se preispitaju neki sproni događaji, poput ovog na graničnom prelazu Holmec, ne bi trebalo da pomute dobre odnose ove dvije države, ali svakako mogu doprinijeti susretanju sa prošlošću i istinom i ovih u Sloveniji, sa kojom su se i u Beogradu, nakon dugog opiranja, u većini slučajeva susreli.
''''''''''''

Negiranje istine
http://www.nezavisne.com/dnevne/stav/st04132006-02.php



YAHOO! GROUPS LINKS




Одговори путем е-поште