ISTRAŽIVANJE "POLITIKE" I AGENCIJE FAKTOR PLUS


Miloševiću treba sami da sudimo - smatra 40 odsto anketiranih

Gotovo polovina ispitanika iz Srbije za referendum o zajedničkoj državi sa Crnom Gorom. - Čak 66,5 odsto anketiranih smatra da je haški sud nepravedan i nepotreban


Aktuelna previranja u Saveznoj vladi oko usvajanja zakona o saradnji sa haškim tribunalom odrazila su se u velikoj meri i na građane Srbije, pokazalo je ispitivanje "Politike" i agencije Faktor Plus iz Beograda. Sudeći prema ovom istraživanju, koje je obuhvatilo 1.000 punoletnih građana u više gradova Srbije, i dalje vlada velika nedoumica oko saradnje i odnosu prema Međunarodnom sudu u Hagu.

Veliki broj građana Srbije, njih 36,5 odsto, smatra da ne treba isporučivati ljude sa haških optužnica, već da se onima, za koje postoje dokazi o krivici, sudi u zemlji. Nije zanemarljiv ni broj onih koji misle da se u Hagu sudi samo Srbima, gotovo trećina ispitanih je takvog mišljenja, dok je 15,8 odsto ubeđeno da će isporučivanje "ratnih zločinaca" zemlji omogućiti mir i doneti novac.

Tačno 40 odsto anketiranih tvrdi da Slobodanu Miloševiću treba sami da sudimo, a za njima slede oni koji ne žele da se bivši predsednik SRJ isporuči Hagu, jer bi to moglo da dovede do zahteva za otplaćivanjem ratne štete republikama sa kojima smo bili u ratu. Svaki deveti stanovnik Srbije, pokazuje ovo ispitivanje, smatra da Milošević treba da ide u Hag samo ako haški tužioci optuže i ostale nacionalne lidere sa prostora bivše Jugoslavije, dok svaki osmi misli da on treba da odgovara u svakom slučaju pred Međunarodnim sudom, a isto toliko ih je uverenja da Milošević ne sme biti isporučen Hagu zato što je bio predsednik države.

Građani Srbije su, od svih postavljenih pitanja u ovom istraživanju, pokazali da su najsigurniji u to da je haški sud nepravedan i nepotreban. Čak 66,5 odsto anketiranih se opredelilo za ovaj odgovor, a tek 5,4 odsto je potpuno suprotnog mišljenja, odnosno da je ovaj sud pravedan i potreban.

Nasuprot ovome, u Srbiji, po svemu sudeći vlada najveća nedoumica oko toga da li bi se usvajanjem zakona o saradnji sa haškim tribunalom doprinelo pojačanoj ekonomskoj pomoći Jugoslaviji. Oko 26 odsto ispitanih smatra da to mora da bude tako, nešto manje, 20,8 odsto anketiranih misli da će se to dogoditi, ali da je to ucena. Skoro identičan broj ispitanih, 21,8 odsto, uveren je da ove dve stvari ne zavise jedna od druge, a 185 od hiljadu upitanih građana Srbije ubeđeno je da će međunarodna zajednica, iako se usvoji ovaj zakon, naći načina i nove razloge da nam ne pomogne.

Pitanje saradnje sa haškim tribunalom ozbiljno je uzdrmalo i Saveznu vladu, pa se automatski nametnulo pitanje njene stabilnosti, odnosno stabilnosti koalicije DOS-SNP. Gotovo trećina ispitanika smatra da je ona stabilna i dugoročna, a sa druge strane 27,4 odsto anketiranih je sigurno da će se sve završiti raspadom Savezne vlade i raspisivanjem vanrednih izbora na saveznom nivou. Od 1.000 ispitanih njih 161 mišljenja je čak da će se ova kriza završiti i raspadom SRJ.

Zato 25,9 odsto anketiranih građana Srbije misli da nije moguć opstanak zajedničke države Srbije i Crne Gore. Nešto više je onih koji smatraju da ova zajednica može da opstane, ali kao labava federacija, dok je za dva odsto manje onih koji budućnost države vide u čvrstoj federaciji. Samo 9,3 odsto ispitanih je uvereno da je neminovno da zajednička država funkcioniše kao zajednica dve nezavisne države.

U izgradnji i definisanju zajedničke države najmanje je onih koji u SNP-u vide jedinog sagovornika DOS-a. Najveći broj ispitanih, 45,9 odsto, misli da u razgovore treba uključiti i DPS, dok je 25,3 odsto onih koji smatraju da je DPS pravi i legitimni sagovornik.

Da li je po vasem mišljenju moguć opstanak
zajedničke države Srbije i Crne Gore?
ODGOVOR
BROJ
%
Da, kao zajednica dve nezavisne države
93
9.3
Da, kao labava federacija
268
26.8
Da, kao čvrsta federacija
248
24.8
Ne
259
25.9
Ne znam
132
13.2
UKUPNO
1000
100.0

Ovo istraživanje pokazalo je još da građani Srbije nisu sigurni da li žele referendum o opstanku zajedničke države. Iako preovlađuje mišljenje da je Srbija jedina republika bivše SFRJ u kojoj se građani proteklih godina nisu pitali o državi u kojoj žive, gotovo polovina smatra da je takav jedan referendum sada neophodan. Nešto više je onih koji taj referendum uslovljavaju istim takvim u Crnoj Gori, a 21,3 odsto ispitanih je za referendum u svakom slučaju. Ipak, 31,9 odsto anketiranih je decidirano protiv ovakvog izjašnjavanja.

M. R. P.

Back

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште