NAČELNIK GENERALŠTABA VJ IZDRŽAO NAJŽEŠĆI NAPAD LIDERA DOS-a

Sudbina Pavkovića u rukama Koštunice

Tajming smene general-pukovnika Nebojše Pavkovića određuje predsednik SRJ Vojislav Koštunica. - "General Sunce" i "maršal". - Poslednja sednica Vrhovnog saveta odbrane u decembru prošle godine. - Da li mesto prvog vojnika SRJ određuje trenutni odnos snaga u DOS-u


Nebojša Pavković

"U skoroj budućnosti vidim sebe kao penzionera, koji priprema osamnaestu izložbu slika", izjavio je Nebojša Pavković, priznajući da je, kao 55-godišnjak, na kraju vojničke karijere.

Iako je većina lidera DOS-a krajem prošle nedelje zvanično objavila da je trenutak da načelnik Generalštaba Vojske Jugoslavije preda dužnost, posle prave polemičke rafalne paljbe između njega i potpredsednika srpske vlade Nebojše Čovića, Pavković je po ko zna koji put preživeo na mestu šefa vojske. Ovoga puta, čini se da je frontalni napad vladajuće koalicije bio najžešći. General je, ipak, izdržao i ovaj udar.

Predsednik SRJ i Vrhovnog saveta odbrane Vojislav Koštunica zadržao je Pavkovića, obećavajući koalicionim kolegama da će u dogledno vreme izvršiti reforme vojske. Tajming Pavkovićevog penzionisanja određuje predsednik SRJ, s obzirom na to da o sudbini načelnika Generalštaba odlučuje isključivo Vrhovni savet odbrane, koji pored Koštunice čine i Milan Milutinović i Milo Đukanović, ali je poslednji put sednica VHO održana u decembru prošle godine, dok se termin naredne ne naslućuje.

Iznenadna prekomanda

Izgleda da je Koštunica uspeo da umiri za neko vreme svoje kolege iz DOS-a po pitanju "generala Sunce", kako je načelnika GŠ nazvao Nebojša Čović, pošto je njegov saborac iz Koordinacionog tela za jug Srbije, general Ninoslav Krstić, umesto unapređenja, vraćen sa mesta komandanta Združenih snaga bezbednosti na pređašnju funkciju, načelnika Inspekcijske službe VJ.

"Maršal" Čović - kako je, opet, potpredsednika vlade nazvao Pavković - protumačio je Krstićevu prekomandu kao još jedan znak lične sujete načelnika Generalštaba, naročito ako se imaju u vidu čaršijske priče da je Krstić viđen na Pavkovićevom mestu.

Strasti oko ovog medijskog prepucavanja nisu se ni stišale, a otvoren je novi front, ovoga puta između srpskog ministra policije Dušana Mihajlovića i Nebojše Pavkovića, oko kontrole policijskih snaga za vreme vazdušne kampanje NATO. Izranjanje hladnjača sa leševima ponovo je pokrenulo mučno pitanje odgovornosti za eventualne zločine nad Albancima na Kosovu. VJ uporno tvrdi da jedinice MUP-a nisu bile pod njenom komandom tokom operacija u južnoj pokrajini, policija tvrdi suprotno.

Kosovski tamni vilajet već je Pavkovićevog prethodnika, generala Dragoljuba Ojdanića, stavio na hašku listu i sudeći prema praksi rada tribunala u Hagu, naročito tajnim optužnicama koje se u svakom pogodnom političkom trenutku mogu staviti na sto, sadašnji načelnik Generalštaba verovatno nije potpuno spokojan. Tokom ratnih operacija komandovao je Trećom armijom, čija je zona odgovornosti Kosovo i Metohija. Rukovodeći se institucijom "komandne odgovornosti", haški sud može ići unedogled, analizirajući imena na hijerarhijskoj lestvici rukovođenja državnim, vojnim i policijskim organima u vreme Miloševića.

Možda i u tom kontekstu treba analizirati izjavu lorda Dejvida Ovena, da haški sud ne bi smeo da se bavi vojnim starešinama jer bi to moglo da destabilizuje uspostavljanje demokratije u SRJ.

Pavković je izričit: Vojska Jugoslavije nema nikakve veze sa hladnjačama i ratnim zločinima.

Spuštanje slušalice

A što se tiče demokratije, VJ se zaista 5. oktobra nije mešala u svođenje računa naroda s Miloševićem, ali lideri DOS-a Pavkoviću ne mogu da zaborave njegova česta zajednička pojavljivanja sa Miloševićem na TV dnevniku, ili učešću u "kolubarskoj bici", uoči 24. septembra, što je Čedomir Jovanović pre neki dan sublimirao rečima: "Pavković je osoba koja se svojim delovanjem vezuje za vreme sa kojim smo se rastali".

Pavković tvrdi da je na skupovima sa Miloševićem u Aleksincu, Novom Sadu i Negotinu bio prisutan po "pe-esu" (pravilima službe), koji nalaže da se načelnik GŠ po funkciji pojavljuje u društvu federalnog predsednika na državnim svečanostima.

"Niko ne piše da sada više kontaktiram sa predsednikom Koštunicom, nego što sam kontaktirao sa Slobodanom Miloševićem", kaže sada Pavković, tvrdeći da, ako se službeno viđa sa vrhovnim komandantom, ne znači da je i njegov čovek.

Da li je Pavković Koštuničin čovek, što je spekulacija koja u javnosti egzistira od noći između 5. i 6. oktobra, kada je, po Pavkovićevom priznanju, novi predsednik SRJ s njim mogao da "učini šta hoće"?

Čović kategorično demantuje svaku pomisao na podelu snaga unutar DOS-a, po kojoj, nasuprot Zoranu Đinđiću, koji drži sve poluge izvršne vlasti, dakle, i policiju, stoji Koštunica sa jedinim pravim "izvršnim" adutom - Vojskom Jugoslavije.

Za Čovića, takvu tezu plasira upravo načelnik Generalštaba, koji time rastura vladajuću koaliciju. Potpredsednik Vlade Srbije je u jednoj TV emisiji tokom vikenda rekao da će po pitanju Pavkovića ići do kraja. U istoj emisiji, Aleksandar Tijanić, savetnik predsednika SRJ za medije, rekao je da jugoslovenska armija "nije vojska DOS-a". Ako se prisetimo "dosovskog disidenta" Velje Ilića, kritičara rada srpske vlade, koji je prilično blagonaklon prema načelniku Generalštaba, nije daleko od istine da mesto "prvog vojnika" SRJ određuje trenutni odnos političkih snaga unutar vladajuće koalicije.

A Pavković je talentovan za takve akrobacije. Bio je šef kabineta Vuka Obradovića u vreme njegovih generalskih dana, bio je šef kabineta Milana Panića, koji je tada objedinio premijersko mesto i funkciju ministra odbrane, bio je Miloševićev general koji je pobedio NATO. I spustio mu je slušalicu, kada je gorela Skupština.

Aleksandar Apostolovski


PREMA PISANJU "DUGE"

Pet stanova za Pavkovića

Prava istina o "stambenom fondu" načelnika Generalštaba VJ do danas nije izašla na videlo, piše beogradski dvonedeljnik "Duga" u najnovijem broju, pokušavajući da odgovori - koliko stanova i kuća poseduje "prvi vojnik" SRJ.

Ovo pitanje je i inače zaokupljalo javnost posle oktobarskih događaja, ali, kada je Pavković uputio pismeni raskid ugovora o zakupu kuće na Dedinju i garaže koje "nikad nije koristio, zbog dotrajalosti i neuslovnosti stana", činilo se da je stavljena tačka na ovu "stambenu polemiku".

"Duga", međutim, piše da je Pavković od vojske dobio pet, što stanova, što kuća, podsećajući da je prvi stan, od 84 kvadrata, Pavković, tada u činu pukovnika, dobio 1991. godine. Tročlana porodica Pavković trosobni stan u Ulici Peđe Milosavljevića u Novom Beogradu ubrzo je i otkupila. Taj stan je nakon raskida braka podeljen između bivših supružnika, s tim što je Pavkoviću pripalo dve petine stana, odnosno 33,58 kvadratnih metara.

Drugi stan dodeljen je Pavkoviću 1998. godine, a stan je zatražio nakon sklapanja novog braka. Dobio ga je u Skenderbegovoj ulici, s tim što je već u rešenju naznačeno da će taj stan general Pavković menjati za drugi, veći, površine 95,30 metara kvadratnih na istoj adresi, a razliku u kvadraturi doplatiti, što je on i učinio u martu te godine.

Treći stan, od 164 metra kvadratna, u Ulici Molerovoj 11 u Beogradu, Pavković je dobio odlukom saveznog ministra odbrane Dragoljuba Ojdanića 6. januara 1999. godine, uz napomenu da je to trajno rešenje njegovog stambenog pitanja. Međutim, piše "Duga", samo dva meseca kasnije, Pavković je ovaj šestoiposobni stan poklonio supruzi Gloriji, čime je, navodi ovaj beogradski magazin, Pavković opet postao stambeni slučaj, te je podneo molbu da se njegovo stambeno pitanje reši.

Četvrti stan, odnosno kuću na Dedinju, Pavkoviću je dodelio ministar Ojdanić 25. 10. 2000. godine, odlukom it. br. 1201-6. Ova kuća je izazvala najviše kontroverzi u javnosti, naročito njeno kompletno renoviranje i nameštaj iz Italije, plaćen više od milion maraka.

I petu kuću, prema pisanju "Duge", čija je kvadratura nepoznata, Pavković je dobio od kruševačkog preduzeća "Trajal". Kuća se nalazi u selu Lomnica ispod Jastrepca, tvrdi "Duga", i sagrađena je neposredno posle završetka agresije NATO na Jugoslaviju, a gradilo ju je privatno preduzeće "Dukat".

U istom broju ovog magazina general Pavković je rekao da su priče o njegovim stanovima i kućama čista laž, ukazujući da još nema rešeno stambeno pitanje kako dolikuje načelniku Generalštaba. "A svi prethodni načelnici rešili su stambeno pitanje, kao i generali kojima sam ja sada načelnik", rekao je Pavković.

Back

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште