ISTRAŽIVANJE "POLITIKE" I AGENCIJE "FAKTOR PLUS": ODNOS PREMA HOMOSEKSUALCIMA

Srbija za gejove nije obećana zemlja

U istraživanju koje je obuhvatilo 1.500 građana širom Republike čak 76,4 odsto njih smatra homoseksualce bolesnima. - Čak 47,8 odsto anketiranih bi prekinuli svaki kontakt sa osobama koje pokazuju sklonosti ka istom polu


"Politika" i agencija "Faktor plus" su izvršile ispitivanje javnog mnjenja Republike Srbije, vezano za temu koja je proteklih dana veoma aktuelna, a odnosi se na položaj homoseksualaca u našoj zemlji, kao i na pokušaj održavanja gej parade, kada su nesuđeni učesnici bili izloženi izlivu nezadovoljstva građana Beograda. Istraživanje je obuhvatilo 1500 građana Srbije oba pola.

Sudeći po istraživanju, većina građana Srbije homoseksualce smatra bolesnim (76,4 odsto), a samo 12,5 odsto normalnim ljudima. Takođe, većina ispitanika je mišljenja da bi ova populacija trebalo da ide na lečenje (54,3 odsto), 12,9 odsto njih je stava da ih treba normalno tretirati, dok bi gotovo četvrtina građana homoseksualce izolovala ili zabranila.

U slučaju da je neko iz njihove okoline gej, anketirani bi prekinuli svaki kontakt sa njima u 47,8 odsto slučajeva, više od četvrtine ispitanih bi pokušalo da ih odvrati od takvih sklonosti, dok bi samo petnaestak odsto građana ostalo u istim kontaktima kao i ranije.

Da se homoseksualci u Srbiji retko javno izjašnjavaju o svom seksualnom opredeljenju svedoči i podatak da čak 87,1 odsto građana nije imalo kontakata sa homoseksualcima. Na ovo pitanje odgovor nije dalo 9,1 odsto ispitanih građana Srbije.

Legalizacija braka osoba istog pola je već neko vreme prisutna tema na našim prostorima. Šta zaista misle građani Srbije o tom "problemu" najbolje se vidi preko podataka dobijenih ovim istraživanjem. Za legalizaciju braka je svega 0,9 odsto ispitanih građana, dok 1,4 odsto njih smatra da za tako nešto još nije došlo vreme, ali da se ne protive takvom obliku braka. Protiv legalizacije je većina i čini je 85 odsto građanstva, dok njih 12,7 odsto jednostavno nisu bili zainteresovani da odgovore ili nisu to želeli.

Ima onih koji veruju da je homo-lobi realnost današnjice (13,1 odsto) i da u Srbiji postoje pripadnici ove struje, koji se potpomažu između sebe i čine grupu sa određenim uticajem u društvu. Ipak, većina pitanih (65,3 odsto) bez sumnje odbacuje mogućnost postojanja ovakvih vrsta lobija, dok su njih 21,6 odsto neodlučni ili sebe smatraju nekompetentnim da daju sud na ovu temu.

Javni skupovi homoseksualaca su česta pojava u mnogim zapadnim državama. Građani Srbije imaju podeljena mišljenja kada se govori o ovoj temi. Naime, 18 odsto njih smatra da svako ima pravo na izražavanje, pa i homoseksualci, a 12,8 odsto ispitanih kaže da su takvi skupovi normalna pojava u svim demokratskim društvima. Njih 23,3 odsto smatra da je homoseksualizam protivprirodan i da bi takve skupove trebalo zabraniti. Najviše je onih koji homoseksualce smatraju bolesnim ljudima i takvima mesto vide samo u bolnicama.

Nedavno je u Beogradu na Trgu Nikole Pašića bio zakazan skup homoseksualaca, koji nije održan zbog protivljenja nekoliko stotina građana. Tog dana je ispoljeno nasilje nad grupom učesnika, a ispitanici se u čak 18,7 odsto slučajeva slažu sa tim, otvoreno govoreći da homoseksualce treba proterati iz Srbije i pokazati im da je takvim skupovima zauvek kraj u ovoj zemlji. Sa nasiljem se ne slaže 47,4 odsto, ali takođe smatraju da skup nije trebalo održati. Ipak, ima i onih (21,6 odsto) koji nalaze razumevanje za organizatore i učesnike skupa i ne opravdavaju postupke napadača.

Glavni krivac za izbijanje sukoba na Trgu Nikole Pašića prema tvrdnjama ispitanika su pripadnici samog skupa u 23,3 odsto slučajeva, napadači u 24,6 odsto slučajeva, dok organe reda smatraju krivim 11,6 odsto građana. Da svi snose po malo odgovornosti smatra 38,5 odsto njih, dok se dva odsto pitanih građana nije ni izjasnilo, jer odgovor na pitanje nisu imali.

Back

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште