ZASEDANJE NARODNE SKUPŠTINE SRBIJE


Sretenje novi Dan državnosti, ukidaju se 7. juli i 28. mart

Po vladinom Predlogu zakona o državnim praznicima, neradni dani su i prvi dan Božića i vaskršnji praznici. - Vidovdan i Sveti Sava praznuju se radno


Vladinim Predlogom zakona o državnim i drugim praznicima u Republici Srbiji, o kome su poslanici Skupštine Srbije juče raspravljali, predviđeno je da Dan državnosti Srbije bude 15. februar - Sretenje. Na taj dan 1804. godine podignut je Prvi srpski ustanak, a 1835. godine Srbija je dobila i svoj prvi Ustav, poznat kao Sretenjski ustav.

Uz ovaj praznik, neradno bi se praznovali i prvi dan Božića (7. januar) i vaskršnji praznici, počevši od Velikog petka, a zaključno sa drugim danom Vaskrsa. Po novom zakonu, radno bi se slavili Sveti Sava (27. januar) kao Dan duhovnosti i Vidovdan (28. jun) kao spomen na Kosovsku bitku.

Osim državnih, zakonom je regulisano i praznovanje verskih praznika - pravoslavci imaju pravo da ne rade na dan svoje krsne slave, a katolici i pripadnici drugih hrišćanskih verskih zajednica na prvi dan Božića i u dane uskršnjih praznika, prema njihovom kalendaru. Pripadnicima islamske zajednice je omogućeno da ne rade na prvi dan Ramazanskog bajrama i prvi dan Kurbanskog bajrama, dok to pravo pripadnici jevrejske zajednice mogu da koriste na prvi dan Jom Kipura.

Obrazlažući Predlog zakona ministar pravde i lokalne samouprave dr Vladan Batić je objasnio da je polazna osnova vladinog predloga bio stav Komisije za utvrđivanje državnih praznika u kojoj su bili istaknuti naučnici i javni radnici. Vlada je, kako je rekao, predložila ukidanje dosadašnjih praznika Dana ustanka 7. jula i Dana državnosti 28. marta, smatrajući da u našoj istoriji postoje mnogo značajniji datumi koji su, uz to i manje ideološki obojeni. Takođe je, naglasio je Batić, preovladao i stav da verske praznike, koji su do sada bili regulisani Zakonom o radnim odnosima, treba uvrstiti u ovaj zakon.

Batić je naglasio da je Sretenje odabrano za Dan državnosti, jer je podizanje Prvog srpskog ustanka značajno uticalo na sve kasnije događaje iz srpske istorije XIX i XX veka, a Sretenjski ustav je obeležio početnu fazu razvoja ustavnosti u Srbiji.

Šef poslaničke grupe SRS-a, dr Vojislav Šešelj, primetivši da je Sretenje dobro odabrano kao praznik, ukazao je da bi toga dana trebalo slaviti dan ustavnosti, a ne državnosti, pošto je nemoguće utvrditi tačan datum nastanka srpske države. On je primetio da, po Ustavu Srbije, republička skupština ne može donositi zakon o praznicima, pa bi trebalo sačekati usvajanje saveznog zakona koji bi regulisao ovu oblast. Osim toga, naglašava, Veliki petak nikada nije bio državni praznik, jer je to u hrišćanstvu dan žalosti.

Šešelj smatra da bi i Sveti Sava i Vidovdan trebalo da budu neradni dani, kao i da ih treba drugačije definisati, budući da je Sveti Sava utemeljivač i srpske državnosti, a ne samo duhovnosti, dok Vidovdan, koji datira još od prehrišćanskog doba, ima mnogo šire značenje od sećanja na datum Kosovske bitke.

Poslanici SPS-a ocenili su da zakon treba povući iz procedure, prvenstveno zato što se njime ukidaju 7. juli i 28. mart. Kako je rekao Žarko Obradović, svuda u svetu slavi se borba protiv fašizma, a Srbija ukida praznik koji označava početak borbe protiv nemačkog okupatora, uz netačna i proizvoljna objašnjenja. Veliki značaj za srpsku istoriju, po mišljenju socijalista, ima i dosadašnji Dan državnosti, jer su tada pokrajine integrisane u Srbiju. Po njihovom mišljenju, predloženi novi Dan državnosti je sporan, budući da smatraju da u srpskoj istoriji ima i važnijih datuma od 15. februara.

Primedbe na predloženi zakon izneli su i pojedini poslanici vladajuće koalicije, pre svih predstavnici Sandžačke demokratske partije. Zevdžo Hurić je ocenio da je načelo pravednosti, ravnopravnosti i prava na drukčije miljšenje narušeno odredbom kojom se za državne praznike proglašavaju pravoslavni verski praznici Božić i Vaskrs. Time će, smatra, vernici drugih veroispovesti biti prinuđeni da praznuju praznike koje ne slave, zbog čega je ovaj zakon i represivan. Uz to, zakon ne obzebeđuje načelo ravnopravnosti, jer pravoslavci imaju manje neradnih dana nego ostali.

Sličan stav je izneo i Miroslav Hristodulo (SDU), koji je rekao da zakon treba povući i doneti odvojene zakone o državnim i verskim praznicima, pošto je crkva odvojena od države. Verski praznici, po njegovom mišljenju, ne moraju biti obavezno neradni dani, kako zbog toga što u našoj zemlji ima više verskih zajednica, tako i zbog ateista.

Šef poslaničke grupe DOS-a, Čedomir Jovanović ukazao je, međutim, da se predloženim zakonom "traga za onim delom državnog i društvenog identiteta koji je izgubljen u prethodnih 60 godina" i da se time ne dovode u pitanje ničija ljudska prava i slobode. Božić je, kako je objasnio, predložen za neradni dan jednostavno zato što 70 odsto ljudi obeležava taj dan, te je, stoga, "nefunkcionalno" da to zvaničo bude radni dan.

M. Nikić
G. Novaković



O Vidovdanu i "državnom udaru"6

Obeležavanje Vidovdana i značaj koji on ima u srpskom narodu bio je juče povod i za osvrt poslanika SPS i SRS na protekli Vidovdan, odnosno na izručenje Slobodana Miloševića haškom tribunalu.

Govoreći o veličini i značaju tog praznika, većina njih nije propustila priliku da istakne da je on oskrnavljen "državnim udarom koji je izvršila vlada Srbije", brutalno kršeći Ustav, a izvršavajući naloge NATO-a". Poslanici SPS i SRS naglasili su da će ovaj Vidovdan u istoriji Srbije ostati ubeležen i kao dan izdaje, za koju će vlada, ali i predsednik SRJ Vojislav Koštunica morati da snose odgovornost.

Poslanici ove dve opozicione stranke su i na samom početku sednice ukazali na kršenje poslovnika time što je nastavak sednice prošlog ponedeljka odložen, smatrajući da je to učinjeno da bi se izbegla rasprava o postupku republičke vlade.


Za svaku važnu odluku mora da postoji odgovornost

Dejan Mihajlov

Izručenje Miloševića Hagu, prva je važna odluka doneta mimo DSS, stranke koja smatra da za svaku važnu odluku mora da postoji odgovornost. Pošto se to dogodilo mimo koalicionog sporazuma o svim bitnim odlukama, DSS je odlučio da se odvoji u poseban poslanički klub u Narodnoj skupštini i da dalje zahteva rekonstrukciju vlade, izjavio je šef novog poslaničkog kluba Dejan Mihajlov.

Ovo je način da članovi DSS ne budu više taoci u tako bitnim stvarima, već direktni učesnici i da kreiraju poteze vlasti, dodao je. Na pitanje kako komentariše izjavu opozicionih poslanika da su "Koštunica i Đinđić ustvari savršen tandem", Mihajlov je odgovorio da on ne zna "šta znači savršen tandem".


Dan "D" za Socijaldemokratiju

Dan "D" za odluku "koja je Socijaldemokratija prava" jeste današnji datum. To je poslednji rok za izjašnjavanje Ministarstva pravde podsetio je juče Rodoljub Šabić, potpredsednik Skupštine Srbije, i član grupe SD koja je bila za smenu dr Vuka Obradovića i zbog toga "isključena iz stranke".

On je izrazio čuđenje zbog toga što odluka da sada nije doneta, kao i nadu da će se to uraditi u skladu sa zakonom, podsećajući na stav ove struje da je predsedništvo "protivzakonito isključeno iz stranke". Sada Glavni odbor, dodaje, tvrdi i da je predsedništvo još pre toga "razrešeno" dužnosti.

- Kada smo tražili spisak prisutnih sa sednice o isključenjima i postavljanjima, rekli su da ga nemaju i da ga je ukrao Meho Omerović, što je apsurd jer smo na toj sednici bili pod stražom. Činjenice da je Obradović dobio podršku od Šešelja i Žirinovskog govore koji je SD pravi. Naravno, ako rešenjem Ministarstva ne budemo zadovoljni, tražićemo zaštitu Vrhovnog suda - izjavio je Šabić.


KONFERENCIJA ZA NOVINARE UJEDINJENE PENZIONERSKE STRANKE

Obradović traži da mu se vrati poslanički mandat

Vojislav Obradović je predsednik UPS i više nije član JUL, izjavila Cveta Stamenković, potpredsednik UPS

Od Administrativnog odbora Skupštine Srbije tražimo da vrati poslanički mandat Vojislavu Obradoviću, predsedniku legalne Ujedinjene penzionerske stranke - izjavila je juče Cveta Stamenković, potpredsednik i portparol Ujedinjene penzionerske stranke, na konferenciji za novinare održanoj u Beogradu.

Neposredno pred republičke izbore UPS je potpisao sporazum o zajedničkom nastupu sa Strankom srpskog jedinstva. U koaliciju su tada ušle i Seljačka stranka i Partija srpskog progresa. Kao što je sporazum i predviđao, UPS-u je pripalo jedno poslaničko mesto i za poslanika u Skupštini Srbije izabran je Vojislav Obradović, predsednik UPS. Međutim, kako se juče čulo, Glavni odbor Stranke srpskog jedinstva nedavno je doneo odluku o oduzimanju poslaničkog mandata Obradoviću zato što je on član JUL-a. Borislav Pelević, predsednik SSJ i nosilac koalicione liste, izjavio je da će Obradovićevo mesto zauzeti novi odbornik.

- Mesud Adžemović, v. d. sekretara Direkcije JUL-a izdao nam je potvrdu u kojoj piše da je 24. januara ove godine Obradović izbrisan iz evidencije članova JUL-a. A Obradović nije ni član SSJ pa da ga gospodin Pelević isključuje iz članstva - kazala je Cveta Stamenković.

- Ja sam kao čovek oštećen. Mi smo uputili prigovor Administrativnom odboru i predsedniku Skupštine Srbije, a obratićemo se i Vrhovnom sudu Srbije - izjavio je juče Obradović.

Predstavnici jedine legalne i po zakonu registrovane Ujedinjene penzionerske stranke, kako za sebe kažu, juče su optužili Đuru Popovića, predsednika nekadašnjeg ogranka UPS Novog Sada, da se lažno predstavlja kao član UPS, jer su on i svi članovi nekadašnjeg novosadskog odbora isključeni iz članstva UPS.

Lj. M.

STOP NOVOM SVETSKOM PORETKU
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште