Title: Message
Miodrag Vuković, savetnik crnogorskog predsednika, o ponudi Đinđića http://blic.gates96.com/

Pokušaj očuvanja DOS

PODGORICA - Nije mi jasno ko vodi unutrašnju i spoljnu politiku Srbije. DOS ili Vlada Srbije - rekao je za „Blic“ savetnik crnogorskog predsednika Miodrag Vuković, komentarišući izjavu srpskog premijera Zorana Đinđića da je sugerisao predsedniku vlade Crne Gore Filipu Vujanoviću razgovor DOS sa Vladom Crne Gore, umesto pregovora dve vlade.

- Da li je to stalno izbegavanje da Vlada Srbije konstituiše svoj pogled na buduće odnose Crne Gore i Srbije istovremeno povlačeći poteze suverene države kao što je ignorisanje odluka navodnih saveznih institucija, ustvari pokušaj da se i dalje održi DOS - kaže Vuković. On je naglasio da nema pravo u ime partije, niti u ime Vlade Crne Gore, da odgovori na ponudu srpskog premijera.

- Mislim da je neobično da jedan državni organ razgovara sa jednom političkom strukturom o odnosima između dve države. Na kraju krajeva i poslednja dešavanja u saveznoj državi i sama konstatacija Đinđića da SRJ ne postoji, legitimišu u punom smislu državne organe Srbije. Logično bi onda da se konstatuje da je jedino u ime Srbije legitimna da pregovara Vlada Srbije - zaključio je Vuković.

Dragan Koprivica, član GO SNP je mišljenja da je vodećim političarima DOS potpuno jasno da treba izbeći „zamku DPS i zamku Vlade Republike Crne Gore“.

- Očigledno je da još uvek ima dovoljno zdravog rezona u krugovima DOS da se inicira dijalog na nivou vodećih partija, dakle DOS, SNP, DPS i svih drugih partija, a kroz sve to očigledno je snažno utkana ideja jugoslovenstva te da se kontakti vode na nivou savezne države. Na ovaj način se automatski pledira za učešće Vojislava Koštunice u ovim dijalozima. Ovo je jedna od izjava Đinđića koja je pozitivna i koja govori u prilog tome da je radikalna linija DOS ipak linija opstanka Jugoslavije - kaže Koprivica.

S.R.

Nada Kolundžija, Demokratska alternativa

Moguća izmena Rezolucije 1244

BEOGRAD (FoNet) - Potpredsednik Demokratske alternative Nada Kolundžija ocenila je juče da, ako se bude pažljivo radilo, postoji mogućnost za izmenu Rezolucije 1244 Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija, kojom bi se Kosovo i Metohija definisali kao deo Srbije.

- Bilo bi jako važno da, ako dođe do stvaranja dve nezavisne države Srbije i Crne Gore, Kosovo i Metohija do tada već budu definisani kao deo Srbije, a ne samo Jugoslavije - istakla je Kolundžija na konfereciji za novinare. Ona je naglasila da će predsednik Koordinacionog tela za Kosovo i Metohiju Nebojša Čović na sastanku u Briselu izneti program za rešavanje problema u južnoj pokrajini.

- Sastanak u Briselu će, na izvestan način, predstavljati najavu uključivanja Srbije u rešavanje krize na Kosovu i Metohiji - dodala je Kolundžija. Komentarišući formiranje nove savezne vlade i pravo premijera da stavi veto na odluke koje nisu u interesu Crne Gore, Kolundžija je naglasila da to neće predstavljati problem, ukoliko stavljanje veta na određenu odluku ne bude ugrožavalo Srbiju.

- Jedino je zanimljivo kako će novi premijer Dragiša Pešić kroz saveznu vladu štititi interese Crne Gore, kada se zna da Crna Gora 80 odsto poteza povlači sama - zaključila je Kolundžija.


Predsednik SRJ Vojislav Koštunica imenovao Dragišu Pešića(SNP) za mandatara

Nova vlada Jugoslavije početkom sledeće nedelje

BEOGRAD - Predsednik Jugoslavije dr Vojislav Koštunica uputio je predlog Saveznoj skupštini da predsednik nove savezne vlade bude Dragiša Pešić iz Socijalističke narodne partije i izrazio nadu da će početkom naredne nedelje savezni parlament izglasati sastav nove vlade.

- Ta vlada neće biti privremena ni prelazna. To je jednostavno nova savezna vlada, koja ima specifične zadatke koji odgovaraju trenutku u kom se naša zemlja nalazi - rekao je Koštunica juče novinarima u Palati federacije. On je dodao da je bilo potpuno logično da prihvati predlog SNP da Pešić bude mandatar i istakao da je „novi mandatar do sada obavljao više nego odgovornu funkciju, kao ministar finansija u dosadašnjoj Saveznoj vladi.

Predsednik SRJ, kao glavne zadatke nove vlade, naveo je nastavak reintegracije zemlje u međunarodnu zajednicu i rad na preuređenju odnosa između Srbije i Crne Gore.

Koštunica je istakao da je u koalicionom sporazumu između DOS i SNP predviđeno da rad na ustavnoj platformi za preuređenje odnosa u federaciji bude gotov do kraja avgusta.

- Što trajanje ove vlade bude kraće, njen uspeh će biti veći - rekao je Koštunica govoreći o zadatku vlade da pripremi platformu za preuređenje zajedničke države. Čim platforma bude formulisana, kako je rekao Koštunica, pristupiće se pregovorima u interesu obe republike i stabilnosti regiona.

U platformi, kako je rekao jugoslovenski predsednik, „neće biti ničeg nedodirljivog i nepromenjljivog sem njenog osnovnog cilja da građanima Crne Gore i Srbije omogući život u modernoj efikasnoj i relativno jeftinoj državi“. On je dodao da je prvi prilog DOS i Koalicije „Zajedno za Jugoslaviju“ jednostavnosti te države „smanjenje broja ministarstava u novoj vladi“.

Mandatar Pešić je rekao da će Savezna vlada imati deset članova, po pet iz Srbije i Crne Gore. DOS će, prema njegovim rečima, pored mesta potpredsednika Vlade, koji će voditi i ministarstvo za ekonomske odnose sa inostranstvom, imati i resor spoljnih poslova, unutrašnjih poslova, finansija i etničkih zajednica.

Koaliciji „Zajedno za Jugoslaviju“ pored mesta premijera, pripašće, resori vojske, privrede, pravde i resor saobraćaja i telekomunikacija. U ministarstvu privrede, kako je rekao Pešić, biće i „objedinjena ministarstva poljoprivrede i unutrašnje trgovine“. - Nova vlada će donositi odluke većinom od ukupnog broja članova vlade, a izuzetno, na zahtev predsednika ili potpredsednika vlade o pitanjima od posebnog značaja, odluke ćemo donositi saglasnošću svih članova vlade - istakao je Pešić.

Upitan da prokomentariše najave iz Narodne stranke da su nezadovoljni imenovanjem Pešića za mandatara i zbog toga ova stranka razmišlja da ne učestvuje u radu nove vlade, jugoslovenski predsednik rekao je da u razgovorima koje je imao sa predstavnicima svih članica Koalicije „Zajedno za Jugoslaviju“, pa i Narodne stranke, nije bilo nikakvog prigovora koji se tiču formiranja nove savezne vlade.

- Postoji potpuna otvorenost svih stranka da se podrži rad vlade, a tim pojedinostima ne bi govorio - dodao je Koštunica.

Na pitanje da li je novim koalicionim ugovorom DOS i Koalicije „Zajedno za Jugoslaviju“ predviđen modalitet saradnje sa Haškim tribunalom, Koštunica je rekao da u samom sporazumu pitanje Haga nije konkretno dotaknuto, ali da će se vlada time baviti po novim pravilima svog funkcionisanja kada to bude potrebno.

Predsednik SRJ je dodao da su se koalicioni partneri DOS i Koalicija „Zajedno za Jugoslaviju“ dogovorili o rokovima za popunu saveznih pravosudnih organa, odnosno Saveznog ustavnog suda, Saveznog suda i mesta saveznog tužioca.

J.Bulajić

Izvor „Blica“ iz vrha Narodne stranke Crne Gore juče nagovestio

Narodnjaci neće u novu vladu?

BEOGRAD - U narednih dan-dva Narodna stranka Crne Gore odlučiće o tome da li će učestvovati u novoj saveznoj vladi. Naša ranija odluka da u vladu uđemo bila je doneta na osnovu pretpostavke da će mandatar za sastav nove vlade biti lider SNP Predrag Bulatović. Sada, međutim, imamo drugog mandatara, što, prema našoj proceni, zahteva i drugačiji pristup projektu nove savezne vlade - rekao je za „Blic“ visoki funkcioner NS koji je želeo da ostane anoniman.

Naš sagovornik nije mogao da precizira koja će od četiri ministarska resora koja su pripala Koaliciji „Zajedno za Jugoslaviju“ tražiti NS ukoliko, ipak, odluči da učestvuje u novoj saveznoj vladi. Podsećajući da je njegova stranka bila zainteresovana za Ministarstvo pravde koje bi vodio lider NS Dragan Šoć u vreme kad su narodnjaci mislili da će mandatar biti Bulatović, naš sagovornik je rekao da su sada „objektivno male šanse da Šoć prihvati to mesto“.

Što se tiče učešća SNS Božidara Bojovića u novoj saveznoj vladi, nezavnično smo saznali da je ova partija zainteresovana za resor saobraćaja i telekomunikacija na čijem čelu bi bio Petar Trajanović koji je u prethodnoj vladi bio pomoćnik saveznog ministra saobraćaja Zorana Šamija. Prema rečima našeg sagovornika, mandatar za sastav vlade Dragiša Pešić danas bi trebalo da obavi konsultacije unutar Koalicije „Zajedno za Jugoslaviju“.

Osim mesta mandatara Socijalističkoj narodnoj partiji, najverovatnije će pripasti i resori odbrane i privrede. Na čelu Ministarstva odbrane u prošloj vladi bio je Slobodan Krapović, a ministar privrede bio je Momčilo Vučetić. Naši sagovornici iz SNP nisu mogli ni da potvrde ni da demantuju da li će njih dvojica i dalje ostati savezni ministri.

U novoj Saveznoj vladi, koja će imati 10 ministarstava, DOS-u će pripasti mesto potpredsednika Vlade, ujedno zaduženog za ekonomske odnose sa inostranstvom i na čelu tog resora biće kao i do sada Miroljub Labus. DOS će dobiti i ministarstva inostranih i unutrašnjih poslova, koje će voditi Goran Svilanović i Zoran Živković, dok će ministar za etničke i nacionalne manjine biti Rasim Ljajić. Ministra finansija imenovaće DSS.

Prema novom koalicionom sporazumu premijer i potpredsednik vlade imaće pravo veta na odluke Savezne vlade.

LJ.B.-N.Č.

Šoć: Nismo očekivali Pešića

Predsednik NS Dragan Šoć izjavio je za Bi-Bi-Si da je njegova stranka, inače članica koalicije „Zajedno za Jugoslaviju“, očekivala da će SNS za mandatara savezne vlade predložiti jednog od svojih potpredsednika. Prema njegovim rečima, razgovora oko novih mandata još nije bilo. „Verovatno će ih biti u narednih par dana“, rekao je Šoć i dodao da pretpostavlja da će prvo konsultacija biti unutar SNP, a potom i u koaliciji „Zajedno za Jugoslaviju“. http://blic.gates96.com/

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште