SPECIJALAN IZVEŠTAJ OMBUDSMANA NA KOSOVU I METOHIJI


UNMIK i Kfor krše ljudska prava


Ombudsman na Kosovu i Metohiji Marek Novicki, tvrdi u svom specijalnom izveštaju da UNMIK i Kfor krše ljudska prava u pokrajini i preporučuje šefu Civilne misije UN Hansu Hekerupu da ukine spornu UNMIK-ovu Uredbu 200/47, koja reguliše status privilegije i imunitet Kfora i UNMIK-a.

Prema mišljenju Novickog, ova Uredba nije u saglasnosti sa pojedinim članovima Evropske konvencije o ljudskim pravima, a u nekoliko slučajeva, kako stoji u izveštaju, inkompatibilna je sa tom konvencijom.

Ombudsman je ovaj izveštaj sačinio na osnovu zahteva Norveškog veća za izbeglice, ali i žalbi građana dostavljenih ovoj instituciji, zbog, kako se kaže u izveštaju, gaženja ljudskih prava ili zloupotrebe vlasti od strane UNMIK-a i Kfor-a.

Žalbe građana najčešće se odnose na oduzimanje i zauzimanje privatnih poseda bez kompenzacije ili nadoknade.

Ombudsman konstatuje i da sporna Unmikova Uredba, koja je doneta 18. avgusta prošle godine, nije prevedena na albanski i srpski jezik, pa zbog toga osobe koje su direktno ugrožene Uredbom nemaju pristup ovom propisu, što je neprihvatljivo na osnovu Evropske konvencije o ljudskim pravima.

Spornom Uredbom predviđaju se različiti nivoi i vrste imuniteta za osoblje Kfor-a i UNMIK-a, što nije u skladu sa Međunarodnom konvencijom o ljudskim pravima, čime je ugroženo pravo na slobodno uživanje svojine.

Pripadnik Kfora sa lokalnim stanovništvom iz Vitine

Ombudsman u svom izveštaju uočava odgovornost Kfora i UNMIK-a za povratak izbeglica i raseljenih lica u njihove kuće na Kosovu i konstatuje da nedostaju proceduralni sudski mehanizmi pomoću kojih pojedinac može podneti žalbe protiv Kfor-a ili UNMIK-a ili pak njihovog osoblja u vezi sa pomenutim gaženjem ljudskih prava.

Novicki uočava da, iako je ovom uredbom predviđeno, još uvek nije konstituisana Komisija za žalbe, i smatra da i kad bi bila oformljena ona ne bi mogla da deluje u pravom smislu, jer po ovoj uredbi posed UNMIK-a i Kfor-a ne može biti ugrožen, niti se njihovo osoblje može uzeti na odgovornost.

Zbog svega navedenog, Novicki u svom izveštaju preporučuje da, pošto nema jurisdikciju nad Kforom, UNMIK, odnosno Hekerup što pre izmeni spornu Uredbu 2000/47 i konstituiše Komisiju za žalbe, koja bi bila nezavisna i koja bi garantovala građanska prava definisana članom 6. Evropske konvencije o ljudskim pravima.

On takođe preporučuje da se preko javnih sredstava informisanja i na drugi način objavi izmenjena uredba i sve nove uredbe, na svim jezicima, koji su u upotrebi na Kosovu.

Treba raditi na tome da Kfor prizna odgovornost i nadoknadi imovinu licima na Kosovu, koji je uzurpirao ili oštetio, stoji na kraju specijalnog izveštaja ombudsmana Mareka Novickog, dostavljenog novinarima.

Interesantno je da je izveštaj Novickog o kršenju ljudskih prava od strane UNMIK-a i Kfor-a objavljen na dvogodišnjicu dolaska međunarodnih snaga na Kosovo upravo zbog ugroženih ljudskih prava.

(Tanjug)

Back

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште