ZAVRŠEN TRODNEVNI SKUP LIDERA NAJRAZVIJENIJIH ZEMALJA SVETA


Mršav bilans samita

SAD će ponuditi svoj plan o zaštiti prirode. - Novi pregovori o globalnoj trgovini. - Dugovi najsiromašnijima nisu otpisani. - Podrška daljem procesu globalizacije


(Prema izveštajima agencija)

Đenova, 22. jula

Lideri Grupe osam najrazvijenijih zemalja sveta završili su danas u Đenovi trodnevni samit mršavim bilansom koji je u najvećoj meri protekao u senci masovnih protesta antimondijalista.

Lideri SAD, Velike Britanije, Kanade, Italije, Francuske, Nemačke, Japana i Rusije, nisu uspeli da prevladaju oštre razlike između SAD i ostalih zemalja oko smanjivanja emisije opasnih gasova, odnosno odredbi Protokola iz Kjota.

O klimi 2003.

SAD su ostale nepopustljive u odbijanju da ratifikuju Protokol iz Kjota iz 1997. kojim je predviđeno da sve zemlje smanje emisiju gasova kojima sa zagađuje atmosfera i izaziva efekat "staklene bašte". Predsednik Džordž Buš je i u Đenovi ponovio da su odredbe tog dokumenta u suprotnosti sa američkim interesima, odnosno da ugrožavaju ekonomske planove SAD.

Ispoljeno neslaganje učesnika samita o ovom pitanju u završnom dokumentu je donekle ublaženo isticanjem da su sve članice G-8 saglasne da treba zajednički delovati na efikasnijoj zaštiti prirode, a SAD su preuzele obavezu da će ponuditi svoj plan za postizanje takvog cilja do konferencije UN, u septembru.

Sedam najrazvijenijih zemalja Zapada podržalo je u Đenovi predlog Rusije da se 2003. održi međunarodna konferencija o klimatskim promenama na kojoj bi učestvovali predstavnici vlada, kompanija i naučnici.

U završnom dokumentu nema ništa o američkom planu za izgradnju novog antiraketnog štita čemu se, pre samita, Rusija oštro protivila, ističući da će to podstaći novu trku u naoružavanju, a ozbiljne rezerve su imale i neke zapadne zemlje. Ostavljeno je, očigledno, da se o tome izjasne predsednici Buš i Putin, tokom susreta u Đenovi.

Ocenjujući situaciju na Bliskom istoku, gde traju žestoki sukobi Palestinaca i Izraelaca, učesnici samita su podržali mirovni plan bivšeg američkog senatora Džordža Mičela i pozvali dve strane da prihvate "strane posmatrače" koji bi pratili dalji razvoj situacije.

Lideri su se saglasili da je potrebno otpočeti novu rundu pregovora o globalnoj trgovini, ali nije precizirano šta bi trebalo da bude predmet te debate. Evropa i dalje ostaje rezervisana prema planovima za preispitivanje njene veoma zaštićene poljoprivredne proizvodnje, dok SAD ne pokazuju sklonost da menjaju propise kojima štite svoju industriju čelika i neke druge sektore od jeftinijeg uvoza.

Samo plan za Afriku

U Đenovi je dogovoreno da članice G-8 učine više kad je reč o otvaranju njihovih tržišta za proizvode iz zemalja u razvoju. O tome će se, kako je istaknuto, detaljnije razgovarati na sastanku Svetske trgovinske organizacije, sredinom novembra u Kataru.

Najavljeno je da će bogate zemlje ponuditi razne vrste pomoći nerazvijenim zemljama, ali, uprkos mnogobrojnim zahtevima, nisu prihvaćeni apeli za otpisivanje njihovih dugova. Utvrđeno je i da se pripremi poseban plan za razvoj Afrike i inicirano da se sa liderima zemalja Crnog kontinenta obrazuje zajednički forum koji bi se bavio tim pitanjem.

Na samitu je dogovoreno osnivanje posebnog fonda od 1,3 milijarde dolara koji bi bio korišćen za suzbijanje side, tuberkuloze i malarije. Kao pomoć najsiromašnijim najavljeno je da će se tražiti rešenje za smanjivanje njihovih dugova i stvoriti fond za realizaciju univerzalnog osnovnog školovanja o čemu bi trebalo da se razgovara na narednom samitu u Kanadi, 2002.

Jedan od zaključaka samita je da će članice G-8 nastaviti da podržavaju proces globalizacije, jer smatraju da je to u korist svih stanovnika planete, uključujući i siromašne.

Odbačeni prigovori

Time su, praktično, odbačeni prigovori antiglobalista koji su i u Đenovi održali masovne proteste, ističući da proces globalizacije bogate čini još bogatijim, a siromašne gura u sve dublju bedu.

Tokom samita u Đenovi se okupilo oko 150.000 protivnika globalizacije, a protesti njihovih istomišljenika održani su ovog vikenda i širom sveta. U sukobima italijanske policije i demonstranata poginuo je jedan mladić, a više od 400 osoba je teže ili lakše povređeno.

Lideri G-8 su izrazili žaljenje zbog tragičnih događaja, ali i osudili one koji pribegavaju nasilju.

Pod pritiskom nemilih događaja, pojedini lideri su se već izjasnili da bi naredne samite trebalo organizovati na drugačiji način nego do sada, kako bi se lakše osigurala bezbednost učesnika i izbegli obračuni na ulicama.

Italijanski premijer Silvio Berluskoni izjavio je da će naredni samit sigurno biti organizovan drugačije od ovog u Đenovi. Premijer Kanade, koja je budući domaćin G-8, Žak Kretjen, najavio je izmeštanje skupa "u neko manje mesto".


DOGOVOR BUŠA I PUTINA U ĐENOVI

Razgovarati o ofanzivnom i defanzivnom naoružanju

Dve teme moraju da se rasprave zajedno. - Amerika želi novi dogovor o ABM-u. - "Neočekivano" i bez detalja

Đenova, 22. jula

Predsednici SAD i Rusije Džordž Buš i Vladimir Putin dogovorili su se danas da povežu pitanja izgradnje novog američkog sistema protivraketne odbrane i smanjenja tokova nuklearnog naoružanja.

"Ta pitanja idu ruku pod ruku", izjavio je Buš na konferenciji za novinare u Đenovi, gde su dvojica šefova država prethodno učestvovala na samitu Grupe 8, koju čine sedam industrijski najrazvijenih zemalja Zapada i Rusija.

Ruski predsednik se takođe složio da treba istovremeno razgovarati o smanjivanju i ofanzivnog i defanzivnog nuklearnog naoružanja, naglasivši da "dve teme moraju da se rasprave zajedno".

Buš je istakao da Amerika želi novi dogovor, kojim bi se zamenio Sporazum o antibalističkim raketama (ABM) iz 1972. godine.

On je sebe i ruskog kolegu opisao kao "mlade državnike, zainteresovane da stvore jedan mirniji svet".

Putin je, pak, novinarima rekao da je povezivanje dva pitanja bilo "neočekivano" i da nijedna od dve sile još nije spremna da iznosi detalje.

"Još nismo spremni da govorimo o brojevima, ali zajednička stremljenja postoje", rekao je Putin.

U zajedničkom saopštenju izdatom posle sastanka Buš - Putin, naglašava se da su predsednici saglasni sa stavom da "značajne promene u svetu zahtevaju konkretne razgovore i o ofanzivnim i o defanzivnim bezbednosnim sistemima".

Uz objašnjenje da već postoje "opipljive tačke" po kojima se dve strane slažu, u saopštenju se najavljuje da će o toj temi uskoro biti otpočete "intenzivne konsultacije".


Nasilje osudili svi, ali niko ne ukazuje na krivce

(Prema izveštajima agencija)

Đenova, 22. jula

Nasilje tokom trajanja samita grupe osam industrijski najrazvijenijih zemalja Zapada i Rusije u Đenovi, u kome je jedna osoba ubijena, više od 400 povređeno i stotinu uhapšeno, oštro je osuđeno od svih, pa i od samih učesnika samita.

Malo je, međutim, bilo onih koji su voljni da ukažu na krivce.

Predsedavajući Evropske unije, belgijski ministar inostranih poslova Gi Ferhofštat zatražio je od pokreta protivnika globalizacije da se javno ogradi od "razbijača".

"Demokratski pokreti i partije svuda u svetu treba da se ograde od rušilaca", izjavio je on na konferenciji za novinare predstavnike EU u Grupi 8 u Đenovi.

Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je, na istoj konferenciji, rekao da je "Đenova bila samit nasilja", ocenivši da je to "neporecivo, ali i neprihvatljivo".

Prema Prodijevim rečima samiti Grupe G8 su neophodni, ali se ubuduće moraju organizovati "mnogo trezvenije i jednostavnije".

Kanadski premijer Žan Kretjen je, u skladu s tim, najavio da će se naredni samit, krajem juna sledeće godine, održati u malom mestu Kananaskis, u kanadskim Stenovitim planinama. Na konferenciji za novinare po okončanju đenovskog samita, on je objasnio da u tom mestašcetu ima svega 350 hotelskih soba i da će delegacije zemalja učesnica morati da budu redukovane na 30 do 35 ljudi.

Predsednik SAD je u Đenovi predvodio ekipu od 900 ljudi.

Nemački kancelar Gerhard Šreder je ocenio da su "razbijači potpuno diskreditovali" antiglobalistički pokret.

"Zbog nekoliko stotina ili hiljada nasilnika, ciljevi onih koji se brinu za posledice globalizacije potpuno su diskreditovani", rekao je Šreder, sumirajući trodnevni rad samita.

Britanski državni sekretar za evropske poslove Piter Hajn jedini je eksplicitno osudio italijansku policiju ocenivši da je reagovala "preteranom upotrebom sile".

"Ne može se braniti ono što se desilo u Đenovi", rekao je Hajn, precizirajući da podjednako misli i na demonstrante, koji su izazivali nerede, i na policiju, koja je reagovala neadekvatnim nasiljem.

"Nebranjivo je to da policija otvori vatru i ubije nekoga", rekao je on, dodajući da se samiti Grupe 8 moraju i dalje održavati ali, doduše, na mnogo skromniji način.

Za razliku od svog ministra, premijer Toni Bler se uzdržao od kritike italijanskih vlasti, izjavivši za BBC da bi osuda ponašanja policije u odnosu na nasilne demonstrante "postavila stvari naopačke".

Papa Jovan Pavle Drugi takođe je osudio nasilje u Đenovi, ocenivši da ono "ne predstavlja pravi put ka pravednom rešenju postojećih problema".

U obraćanju vernicima sa balkona svoje letnje rezidencije u Kastelgandolfu, kod Rima, papa je izrazio "bol i ogorčenje zbog neprijateljstava koja su, nažalost, imala teške posledice". On nije precizirao da li se kritika odnosi na demonstrante koji su u Đenovi razbijali izloge i automobile, ili na policajce, koji su prebijali okupljene, i izvršili i ubistvo jednog italijanskog mladića.

Poglavar Grčke pravoslavne crkve Hristodulos bio je konkretniji, jasno se odredivši protiv globalizacije koja, po njegovim rečima "donosi otuđenje i socijalne nepravde".


Dogodine u kanadskim Stenovitim planinama

Đenova, 22. jula

Sledeći samit Grupe 8 industrijski najrazvijenijih zemalja Zapada i Rusije održaće se od 26. do 28. juna 2002. godine u malom mestu Kananaskis, u kanadskoj provinciji Alberta, saopštio je danas kanadski premijer Žan Kretjen.

Na konferenciji za novinare po završetku ovogodišnjeg samita G-8 u Đenovi, Kretjen je objasnio da u mestašcetu u kanadskim Stenovitim planinama ima svega 350 hotelskih soba.

"Ako budete hteli da dođete, moraćete da ponesete vreće za spavanje", poručio je novinarima, objasnivši da će i delegacije zemalja G-8 (SAD, Japana, Kanade, Velike Britanije, Nemačke, Italije, Francuske i Rusije) biti svedene na svega 30 do 35 ljudi.

Poređenja radi, američki predsednik Džordž Buš je u Đenovu doveo delegaciju od 900 ljudi, a japanski premijer Junićiro Koizumi 600.

Kanadski premijer to nije eksplicitno objasnio (rekao je samo da su stvari "počele da izmiču kontroli"), ali je očigledno da su "velika osmorica" rešila da redovne godišnje sastanke svedu na znatno manju meru, pre svega zbog sve masovnijih protesta protivnika globalizacije, kojih se u Đenovi okupilo na desetine hiljada. Jedan od njih je ubijen u sukobu s policijom, a više od 400 je povređeno, dok je veliki broj prodavnica i automobila u gradu potpuno uništen.

Samit u Stenovitim planinama očigledno je pokušaj da se izbegne ponavljanje sličnih incidenata.

(Tanjug)

Back

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email To: [EMAIL PROTECTED]
This email was sent to: archive@jab.org

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште