Title: Message

LIČNI STAV

Ucena autonomaša

PIŠE: KOSTA ČAVOŠKI

Krajem prošle godine vojvođanske autonomaške stranke uputile su Zoranu Đinđiću i njegovoj Vladi sledeći ultimatum: ili će ova Vlada "progurati" kroz Narodnu skupštinu tzv. omnibus zakon o bitnom proširenju nadležnosti AP Vojvodine, ili će 19 autonomaških poslanika uskratiti podršku dosmanlijama u Narodnoj skupštini i time izazvati krizu Vlade i prevremene izbore.

Već sam zakon zbog kojeg se vrši ucena predstavlja svojevrsnu podvalu. Iako se njime navodno utvrđuju određene nadležnosti Pokrajine kao takve, to jest obe pokrajine - i Vojvodine i Kosmeta - ovaj zakon se donosi u nameri da se proširi nadležnost samo Vojvodine, pošto je Kosmet trenutno pod okupacijom, a time i izvan domašaja i jugoslovenske i srpske državne vlasti.

Svako ko je iole dobronameran prema srpskoj državi pitaće se: Pa, zar se uopšte mogu menjati status i nadležnost jedne od dveju pokrajina, a da se pri tom ne zna kakav će biti status one druge pokrajine i u kojim će to granicama biti Srbija? U ovoj stvari, nažalost, vojvođanski autonomaši se nimalo ne razlikuju od crnogorskih separatista, pa cinično vele: Zašto bismo bili taoci kosmetskog ili bio kog drugog srpskog pitanja!

S tom krilaticom na usnama i zebnjom u duši vojvođanski autonomaši su predložili pomenuti zakon koji uređuje čak 24 zakonodavne materije. To su kultura, obrazovanje, službena upotreba jezika i pisama, javno informisanje, zdravstvena zaštita, sanitarni nadzor, zdravstveno osiguranje, penzijsko i invalidsko osiguranje, socijalna zaštita, pravna zaštita porodice i starateljstvo, društvena briga o deci, boračka i invalidska zaštita, zaštita civilnih invalida rada, zaštita i unapređivanje životne sredine, urbanizam, građevinarstvo, stambena oblast, zapošljavanje, privreda i privatizacija, rudarstvo i energija, poljoprivreda, robne rezerve, turizam i sport.

Pa ni to nije bio dovoljno, nego je pod vidom "ostalih oblasti" u nadležnost Vojvodine preneto uređivanje polaganja pravosudnih ispita i stručnih ispita za rad u organima državne uprave, sadržine i izgleda pečata, uvođenje pokrajinskog građanskog branioca, postavljanje i razrešenje sudskih tumača, rešavanje po žalbama protiv rešenja o eksproprijaciji i propisivanje prekršaja.

Štaviše, u ovim teškim prilikama, kad nema dovoljno sredstava ni u budžetu niti u fondovima socijalnog osiguranja, predviđa se i osnivanje novih pokrajinskih ustanova - pokrajinskog zavoda za zdravstveno osiguranje i pokrajinskog fonda za penziono i invalidsko osiguranje. A vrhunac ironije jeste odredba kojom se ovlašćuje Pokrajina da vrši inspekcijski nadzor u oblasti kinematografije, iako u Vojvodini već godinama nije proizveden nijedan igrani film.

Nema nikakve sumnje da je ovaj omnibus zakon pokušaj da se Vojvodini vrate skoro sve one nadležnosti koje je nekada imala po tzv. brionskom ustavu SFRJ iz 1974, koji je bio samo uvod u potonju raspad te nesrećne višenacionalne države. Stoga kad neko danas zahteva da Vojvodina ima skoro istu nadležnost koju je imala u Titovoj brionskoj Jugoslaviji, on, blago rečeno, ne želi dobro Srbiji niti mu je stalo do njene celovitosti i opstanka u postojećim granicama.

Naravno, ne čudi što vojvođanski autonomaši predlažu pomenuti omnibus zakon, ali smo veoma iznenađeni što Zoran Đinđić i njegove dosmanlije na sve to pristaju. Đinđićeva ravnodušnost prema opstanku SRJ nije, doduše, opravdana, ali je razumljiva, jer u saveznim organima ključnu ulogu ima njegov politički suparnik, pa bi eventualnim raspadom te države ostao bez tog još znatno popularnijeg takmaca.

Prenošenje republičke nadležnosti na Vojvodinu ugrozilo bi, međutim, Đinđićevu vodeću ulogu u toj pokrajini i veoma ojačalo Nenada Čanka. Zato Đinđić ne bi smeo da podlegne uceni autonomaša ako želi da ostane neprikosnoveni "nepokretni pokretač" cele Srbije. Ukoliko ipak pristane da pomenuti omnibus zakon "progura" kroz Narodnu skupštinu, to samo znači da mu je ambicija znatno manja i da će biti srećan ako ostane "glavni" u prekumanovskoj Srbiji.

http://arhiva.glas-javnosti.co.yu/arhiva/2002/01/12/srpski/T02011102.shtml

NSP Lista isprobava demokratiju u praksi
==^================================================================
This email was sent to: archive@jab.org

EASY UNSUBSCRIBE click here: http://topica.com/u/?bUrBE8.bVKZIq
Or send an email to: [EMAIL PROTECTED]

T O P I C A -- Register now to manage your mail!
http://www.topica.com/partner/tag02/register
==^================================================================

Одговори путем е-поште