Ah, nu er det jo ikke alting der er så besværligt Jeg havde en fynsk skov der ikke var OdBL. Det var ret nemt ud fra fugro og Bing at se at den lå fuldstændigt hvor den skulle, så i josm var det bare at lave et nyt lag, plotte nogle nye noder ind, tilfældigvis fuldstændigt der hvor de gamle lå (de lå jo rigtigt:-) ) forbinde med streger, sætte tags på, bl.a. source = fugro/bing, slette den gamle skov og uploade den ny, bingo det tog 2 minutter, og dette kunne være klaret på 1 minut, det var kun fordi jeg skulle sikre mig at jeg ikke gjorde noget dumt.
I Århus må en hel del kunne klares med fugro/bing, hvis det værste sker at Nielsen72 ikke findes mere. Mvh Esbern 17. nov. 2011 21.55 skrev Morten Kjeldgaard <m...@bioxray.dk>: > > On 17/11/2011, at 19.49, Carsten Nielsen wrote: > >> Hvordan fikser man det, uden at skulle slette "vejen" helt ? > > Desværre skal vejen slettes helt. Dernæst skal der samles et nyt GPS track, > eller vejen skal traces fra uploadede GPS tracks hvis de findes, eller vejen > skal traces fra ortho-fotos. Hvis der var tags på vejen, f.eks. surface > eller maxspeed el. lign. må man ud på lokaliteten igen og lave survey. Men > hey! så får man da lidt frisk luft. > > Det lyder måske lidt irriterende, men som Rasmus skrev, er antallet af veje > der bliver fjernet ret lavt i forhold til den normale OSM aktivitet. Vi er > hurtigt tilbage igen. > > Måske kunne rasher overtales til at tegne ikke-OdBL vejene op på et layer? > Så bibeholder vi dataene om "de manglende veje" og kan bruge det til at føre > status. > > Mvh, > Morten > > > _______________________________________________ > Talk-dk mailing list > Talk-dk@openstreetmap.org > http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk > _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk