On 21-11-2011 11:19, Jørgen Elgaard Larsen wrote:
Jeg har observeret følgende grupper af problemer:
4) Fejl i OSAK Nogle kommuner har tendens til at oprette adresser, der er helt hen i vejret. Det kan dels være fejl i koordinaterne, men også at et hus får en adresse, der reelt er forkert. (se f.x. http://www.openstreetmap.org/browse/node/342727614) Løsningen må være at registrere den slags og fortælle kommunerne om det. Det har tidligere været diskuteret her på listen - men der kom vist ikke noget resultat.
På http://osm.rasher.dk/tools/addressfixmes.php bliver nu listet både punkter med fixme, samt ois:fixme tags. ois:fixme bliver listet med grønt. Jeg forestiller mig at ois:fixme er reserveret for punkter hvor vi mener os sikre på der er decideret fejl i data (fx er "not on Fugro2005" ikke noget vi umiddelbart skal belemre en kommune med).
5) Haveforeninger Nogle haveforeninger har navngivne veje inde i foreningen. Det er således ikke muligt at navngive vejene med haveforeningens navn. (Eksempel: http://www.openstreetmap.org/?box=yes&bbox=10.158473698586,56.1326476,10.163612598585,56.1359447) Men adresserne er navngivet efter foreningen. Principielt burde kommunen ændre adresserne, så de følger vejenes navne.
Jeg kan i statistikken og i overlays regne punkter der ligger i en haveforening med samme navn som de har i addr:street som værende accepteret. Så forstyrrer de i hvert fald ikke os hvis ellers vi kan få name til at være det samme som addr:street. Til gengæld får vi heller ikke gjort kommunerne opmærksomme på det.
-- Jonas Häggqvist rasher(at)rasher(dot)dk _______________________________________________ Talk-dk mailing list Talk-dk@openstreetmap.org http://lists.openstreetmap.org/listinfo/talk-dk