total possible outcomes= 6*6*6*6

possibility of sum gives 2 in both pair --> 1*1*1*1 =1
possibility of sum gives 3 in both pair --> 2*1*2*1 =4
{because the possibilities are (1,2)(1,2), (1,2)(2,1), (2,1)(1,2),
(2,1)(2,1)}
possibility of 4 --> 9 { 2,2  1,3 and 3,1}
possibility of 5 --> 16  {1,4 2,3 3,2 4,1}
possibility of 6 --> 25    {1,5 2,4 3,3 4,2 5,1}
possibility of 7 --> 36    {1,6 2,5 3,4 4,3 5,2 6,1}
possibility of 8 --> 25    {2,6 3,5 4,4 5,3 6,2}
9-->  16
10 --> 9
11 --> 4
12 --> 1

so probability required = (1+4+9+16+25+36+25+16+9+4+1)/(6*6*6*6)
=146/1296
=73/648

On Fri, Aug 12, 2011 at 1:19 AM, Hurricane <[email protected]> wrote:

> Let f(x)= no. of ways of getting a sum x when pair of dice is thrown.
>
> S()=sum .
>
> tot=S( f(i) )  2<=i<=12
>
> So the solution is :   S( f(i)*(tot-f(i)) )/(6^4).
>
>
> Is daT fine.. ?
>
> --
> You received this message because you are subscribed to the Google Groups
> "Algorithm Geeks" group.
> To post to this group, send email to [email protected].
> To unsubscribe from this group, send email to
> [email protected].
> For more options, visit this group at
> http://groups.google.com/group/algogeeks?hl=en.
>
>

-- 
You received this message because you are subscribed to the Google Groups 
"Algorithm Geeks" group.
To post to this group, send email to [email protected].
To unsubscribe from this group, send email to 
[email protected].
For more options, visit this group at 
http://groups.google.com/group/algogeeks?hl=en.

Reply via email to