Asta e Studiul Academiei? sau e Raportul asupra Studiului de Impact (SIM) al
firmei RMGC?
Ca si eu am juma' de birou ocupata de SIM al lor - si de asa-zisele
"raspunsuri" la intrebarile puse pe parcursul asa-ziselor "dezbateri
publice"... >:)
Codruta
From: dan ghelase
Zilele trecute am gasit intamplator la Biblioteca Academiei un stelaj ocupat
numai de studiul asupra Rosiei Montane...
Am ramas uimit de amploarea lucrarii - cca 100 de fascicole, avand coperti
transparente, de cca 200 file, cu imagini, grafice si statistici rezultate
dintr-o activitate serioasa a unor specialisti de prestigiu...
Ma mir ca nu au aparut in presa fragmente semnificative...Se gasesc argumente
serioase si fundamentate, care au stat la baza pozitiei categorice a Academiei
Romane...
DG
On 8/22/2010 11:49 AM, Cristian Malide wrote:
Ce vreau să spun
Şpaga sau deontologia
de Cornel Nistorescu
Cu 7-8 ani în urmă am primit o invitaţie din partea lui Frank Timiş. Îmi
propunea să vizitez Canada pentru a vedea la faţa locului cât de nepericuloasă
este tehnologia de scoatere a aurului.
I-am mulţumit frumos. Nu eram persoana potrivită să judece modernitatea şi
caracterul ecologic al unei tehnologii. Refuzul şi îndoielile mele legate de
proiectul din Munţii Apuseni veneau de la cu totul altceva. Iar la bază nu se
aflau substanţele şi tehnologiile. La puţină vreme, firma pe atunci
reprezentată de Frank Timiş a încercat o altă găselniţă. Fără să i-o ceară
nimeni, fostul conducător al proiectului a cumpărat câteva pagini de promovare
în „Evenimentul zilei". Comanda era trimisă printr-o agenţie de publicitate cu
care ne aflam în contract. Aşa că nu prea puteam refuza comanda. Am recurs la o
strategie. Am pus pagina cumpărată de Gold Corporation (sau cum se numea pe
atunci) faţă în faţă cu o altă pagină redacţională în care prezentam riscurile
şi pagubele acestui proiect. Cititorii puteau afla şi ce miere promit
canadienii (cu descurcăreţi din România pitiţi în spatele afacerii), dar şi ce
credem noi. Mai apoi am aflat că unele publicaţii din provincie au avut parte
şi de „abonamente!" din partea acestor binefăcători ai Apusenilor. Primeau
lunar câteva zeci de mii de lei (sute de milioane în banii de atunci) pentru a
promova proiectul. De bună seamă, să nu cârtească absolut nimic despre riscuri
şi pierderi.
Aceeaşi trebuie sa fi fost raţiunea pentru care această companie de
exploatare a aurului a recurs şi la sponsorizarea revistei Romania Literara.
Sprijining revista scriitorilor, investitorii canadieni gadilau literaţii
români. Unora, celor care lucrau la revista Uniunii, chiar le astupau gura.
Marea companie „binefăcătoare" a ecaonomiei româneşti nu este la prima
operaţiune de influenţare a opiniei publice prin mijloace neortodoxe. A mai
sponsorizat cercetări şi instituţii publice. A mai făcut un transport de
jurnalişti în Australia. În fruntea acestora s-au aflat şi unii care într-o
primă etapă au criticat proiectul. Apoi a început promovarea prin cumpărare de
spaţii publicitare, de dezbateri şi reclame, plus o ploaie de spoturi
gongorice. S-a ajuns până acolo încât politicienii români au devenit şi ei
susţinători de nădejde ai devalizării Munţilor Apuseni. De la președinte la
Adriean Videanu s-au găsit destui generoși care să încerce să vândă proiectul
canadian ca pe o salvare nu doar a Apusenilor, ci și a României aflate în criză.
La ora aceasta, vizita în grup în Noua Zeelandă ne trimite cu gândul la o
amplă operațiune de cumpărare, manipulare sau adormire a opiniei publice din
România. Nu doar presa a devenit victima acestui plan. Şi muzee sau instituții
ale statului au fost îmbrobodite prin tot felul de tehnici dubioase, la capătul
cărora proiectul româno-canadian să pară o mare binefacere.
Adică o jecmănire a țării noastre, transformată în binefacere de românii
cărora nu le pasă, ar trebui investigată de Departamentul Național
Anticorupție. Câți bani a cheltuit compania amintită cu sponsorizările către
presă, persoane sau instituții ale statului, către ONG-uri mincinoase pentru a
crea românilor imaginea de binefacere și profit? Abia aşa vom afla cât din
demersurile unora este şpagă şi cât deontologie!