Daily News! *From:* Mouvement de la Jeunesse CNRP France *Date:* April 19, 2016 at 12:54:38 AM PDT *Subject:* *19/04/2016 - ព័ត៌មានសំខាន់ៗប្រចាំថ្ងៃ - les nouvelles les plus marquantes du jour*
1- ការចាក់បញ្ចាំងភាពយន្តឯកសាររបស់លោក ឈុត វុទ្ធី ត្រូវបានលុបចោលតាមសំណើរបស់ក្រសួង <http://www.cambodiadailykhmer.com/news/31114/> Cambodia Daily, 19 Apr 2016 យោងតាមអ្នកដឹកនាំថតភាពយន្តឯកសាររបស់លោក ឈុត វុទ្ធី សកម្មជនការពារបរិស្ថានដែលត្រូវគេសម្លាប់បានឲ្យដឹងថា គម្រោងចាក់បញ្ចាំងភាពយន្តឯកសារនៅក្នុងរាជធានីភ្នំពេញក្នុង សប្ដាហ៍នេះស្តីអំពីរយៈពេលប៉ុន្មានខែចុងក្រោយនៃជីវិតរបស់សកម្ម ជនរូបនេះ ត្រូវបានលុបចោលវិញតាមសំណើរបស់ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ។ Read more <http://www.cambodiadailykhmer.com/news/31114/> 2- អ្នកបើកបរដោះស្លាកលេខនគរបាលចេញក្រោយបង្កគ្រោះថ្នាក់ <http://www.cambodiadailykhmer.com/news/31118/> Cambodia Daily, 19 Apr 2016 អាជ្ញាធរមូលដ្ឋានបាននិយាយកាលពីម្សិលមិញថា នគរបាលកំពុងសម្រប សម្រួលរកដំណោះស្រាយក្រៅប្រព័ន្ធតុលាការរវាងអ្នកបើកបររថយន្ត ពីរនាក់ដែលជាប់ពាក់ព័ន្ធការបើកបរក្នុងល្បឿនលឿនបង្កគ្រោះថ្នាក់ ចរាចរណ៍ក្នុងខេត្តកំពង់ធំកាលពីថ្ងៃសៅរ៍ រួមទាំងបុរសម្នាក់ដែលបានរត់គេចពីកន្លែងកើតហេតុបន្ទាប់ពីដោះ ស្លាកលេខនគរបាលចេញពីរថយន្តតូយ៉ូតាទំនើបមួយគ្រឿងជាកម្មសិទ្ធិ របស់មន្ត្រីក្រសួងមហាផ្ទៃមួយរូបផងដែរ។ Read more <http://www.cambodiadailykhmer.com/news/31118/> 3- សកម្មជនបរិស្ថានកម្ពុជា ទទួលបាន “ពានរង្វាន់វីរជនបរិស្ថាន” <http://www.cambodiadailykhmer.com/news/31107/> Cambodia Daily, 19 Apr 2016 កាលពីម្សិលមិញ លោក អ៊ូច ឡេង សកម្មជន និងជាមេធាវីការពារសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា ទទួលបាន “ពានរង្វាន់វីរជនបរិស្ថាន” (Goldman Environmental Prize) សម្រាប់ការស៊ើបការណ៍សម្ងាត់ របស់លោកលើជំនួញកាប់ឈើខុសច្បាប់នៅកម្ពុជា និងការងារ តស៊ូមតិជាមួយសហគមន៍នានាដែលរងផលប៉ះពាល់ដោយ សារការកាប់បំផ្លាញព្រៃឈើ និងការចាប់យកដីធ្លី។ Read more <http://www.cambodiadailykhmer.com/news/31107/> 4- មន្ត្រី៖ ព្រៃឈើនៅសល់ជាង ៣០ ម៉ឺនហិកតានៅតំបន់ព្រៃឡង់នឹងត្រូវដាក់ជាតំបន់អភិរក្ស <http://www.postkhmer.com/%E1%9E%96%E1%9F%90%E1%9E%8F%E1%9F%8C%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9E%B7/%E1%9E%98%E1%9E%93%E1%9F%92%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%B8%E1%9F%96-%E1%9E%96%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9F%83%E1%9E%88%E1%9E%BE%E1%9E%93%E1%9F%85%E1%9E%9F%E1%9E%9B%E1%9F%8B%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%84-%E1%9F%A3%E1%9F%A0-%E1%9E%98%E1%9F%89%E1%9E%BA%E1%9E%93%E1%9E%A0%E1%9E%B7%E1%9E%80%E1%9E%8F%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9F%85%E1%9E%8F%E1%9F%86%E1%9E%94%E1%9E%93%E1%9F%8B%E1%9E%96%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9F%83%E1%9E%A1%E1%9E%84%E1%9F%8B%E1%9E%93%E1%9E%B9%E1%9E%84%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%BC%E1%9E%9C%E1%9E%8A%E1%9E%B6%E1%9E%80%E1%9F%8B%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9F%86%E1%9E%94%E1%9E%93%E1%9F%8B%E1%9E%A2%E1%9E%97%E1%9E%B7%E1%9E%9A%E1%9E%80%E1%9F%92%E1%9E%9F> Phnom Penh Post, 19 Apr 2016 *ភ្នំពេញៈ* រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងបរិស្ថានលោក សាយ សំអាល់ បានឲ្យដឹងថាទំហំព្រៃឈើចុងក្រោយនៅតំបន់ព្រៃឡង់មានប្រមាណជាង ៣០ ម៉ឺនហិកតាដែលគ្រោងនឹងដាក់ជាតំបន់អភិរក្សក្នុងពេលឆាប់ៗ នេះខណៈដែលការកាប់ទន្ទ្រានព្រៃឈើនៅតំបន់នោះនៅបន្តកើតមាន នៅឡើយ។ នេះបើតាមការចុះទៅពិនិត្យដោយផ្ទាល់របស់លោកកាលពីថ្ងៃម្សិលមិញ ។ Read more <http://www.postkhmer.com/%E1%9E%96%E1%9F%90%E1%9E%8F%E1%9F%8C%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9E%B7/%E1%9E%98%E1%9E%93%E1%9F%92%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%B8%E1%9F%96-%E1%9E%96%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9F%83%E1%9E%88%E1%9E%BE%E1%9E%93%E1%9F%85%E1%9E%9F%E1%9E%9B%E1%9F%8B%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%84-%E1%9F%A3%E1%9F%A0-%E1%9E%98%E1%9F%89%E1%9E%BA%E1%9E%93%E1%9E%A0%E1%9E%B7%E1%9E%80%E1%9E%8F%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9F%85%E1%9E%8F%E1%9F%86%E1%9E%94%E1%9E%93%E1%9F%8B%E1%9E%96%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9F%83%E1%9E%A1%E1%9E%84%E1%9F%8B%E1%9E%93%E1%9E%B9%E1%9E%84%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%BC%E1%9E%9C%E1%9E%8A%E1%9E%B6%E1%9E%80%E1%9F%8B%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9F%86%E1%9E%94%E1%9E%93%E1%9F%8B%E1%9E%A2%E1%9E%97%E1%9E%B7%E1%9E%9A%E1%9E%80%E1%9F%92%E1%9E%9F> 5- ស្រីមុំ តាំងចិត្តចូលទៅតុលាការទាំងក្តីបារម្ភ <http://www.postkhmer.com/%E1%9E%96%E1%9F%90%E1%9E%8F%E1%9F%8C%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9E%B7/%E1%9E%9F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%B8%E1%9E%98%E1%9E%BB%E1%9F%86-%E1%9E%8F%E1%9E%B6%E1%9F%86%E1%9E%84%E1%9E%85%E1%9E%B7%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%8F%E1%9E%85%E1%9E%BC%E1%9E%9B%E1%9E%91%E1%9F%85%E1%9E%8F%E1%9E%BB%E1%9E%9B%E1%9E%B6%E1%9E%80%E1%9E%B6%E1%9E%9A%E1%9E%91%E1%9E%B6%E1%9F%86%E1%9E%84%E1%9E%80%E1%9F%92%E1%9E%8F%E1%9E%B8%E1%9E%94%E1%9E%B6%E1%9E%9A%E1%9E%98%E1%9F%92%E1%9E%97> Phnom Penh Post, 19 Apr 2016 *ភ្នំពេញៈ* កញ្ញា ខុម ចាន់តារាទី ហៅ ស្រី មុំ ដែលរងការចោទថាមានស្នេហាលួចលាក់ជាមួយលោក កឹម សុខា ប្រធានស្តីទីគណបក្សសង្គ្រោះជាតិបានសម្រេចចូលខ្លួនទៅបំភ្លឺនៅ តុលាការនៅព្រឹកនេះទាក់ទងនឹងរបាយការណ៍របស់ប៉ូលិសដែលបាន សន្និដ្ឋានថានាងបានផ្តល់សក្ខីកម្មក្លែង និងអំពើពេស្យាចារទាំងក្នុងចិត្តមានការព្រួយបារម្ភខណៈដែល មជ្ឈដ្ឋានជាច្រើនបានចាត់ទុករឿងនេះថាជារឿងនយោបាយសុទ្ធសាធហើយ កំពុងធ្វើឲ្យប៉ះពាល់ដល់ជីវិតឯកជន។ Read more <http://www.postkhmer.com/%E1%9E%96%E1%9F%90%E1%9E%8F%E1%9F%8C%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9E%B7/%E1%9E%9F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%B8%E1%9E%98%E1%9E%BB%E1%9F%86-%E1%9E%8F%E1%9E%B6%E1%9F%86%E1%9E%84%E1%9E%85%E1%9E%B7%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%8F%E1%9E%85%E1%9E%BC%E1%9E%9B%E1%9E%91%E1%9F%85%E1%9E%8F%E1%9E%BB%E1%9E%9B%E1%9E%B6%E1%9E%80%E1%9E%B6%E1%9E%9A%E1%9E%91%E1%9E%B6%E1%9F%86%E1%9E%84%E1%9E%80%E1%9F%92%E1%9E%8F%E1%9E%B8%E1%9E%94%E1%9E%B6%E1%9E%9A%E1%9E%98%E1%9F%92%E1%9E%97> 6- មន្ត្រី CNRP កំពុងជាប់ឃុំត្រូវបានគេរឹតបន្ដឹង <http://www.postkhmer.com/%E1%9E%96%E1%9F%90%E1%9E%8F%E1%9F%8C%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9E%B7/%E1%9E%98%E1%9E%93%E1%9F%92%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%B8-cnrp-%E1%9E%80%E1%9F%86%E1%9E%96%E1%9E%BB%E1%9E%84%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%94%E1%9F%8B%E1%9E%83%E1%9E%BB%E1%9F%86%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%BC%E1%9E%9C%E1%9E%94%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%82%E1%9F%81%E1%9E%9A%E1%9E%B9%E1%9E%8F%E1%9E%94%E1%9E%93%E1%9F%92%E1%9E%8A%E1%9E%B9%E1%9E%84> Phnom Penh Post, 19 Apr 2016 *ភ្នំពេញៈ* មេធាវីមួយរូបបាននិយាយថាសមាជិកជាន់ខ្ពស់នៃគណបក្សប្រឆាំងដែល កំពុងជាប់ក្នុងពន្ធនាគារត្រូវបានគេដាក់ឲ្យនៅឆ្ងាយដោយឡែកពី គ្នា និងមិនអនុញ្ញាតឱ្យពួកគេមានទំនាក់ទំនងជាមួយគ្នាទេជាអ្វីដែល ខុសពីពន្ធនាគារដទៃទៀតដែលអនុញ្ញាតឱ្យដើរសេរីក្នុងពន្ធនាគារ។ Read more <http://www.postkhmer.com/%E1%9E%96%E1%9F%90%E1%9E%8F%E1%9F%8C%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9E%B7/%E1%9E%98%E1%9E%93%E1%9F%92%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%B8-cnrp-%E1%9E%80%E1%9F%86%E1%9E%96%E1%9E%BB%E1%9E%84%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%94%E1%9F%8B%E1%9E%83%E1%9E%BB%E1%9F%86%E1%9E%8F%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9E%BC%E1%9E%9C%E1%9E%94%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%82%E1%9F%81%E1%9E%9A%E1%9E%B9%E1%9E%8F%E1%9E%94%E1%9E%93%E1%9F%92%E1%9E%8A%E1%9E%B9%E1%9E%84> 7- កម្ពុជាគ្រោងជួបឡាវរឿងសាងសង់មូលដ្ឋានយោធា <http://www.postkhmer.com/%E1%9E%96%E1%9F%90%E1%9E%8F%E1%9F%8C%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9E%B7/%E1%9E%80%E1%9E%98%E1%9F%92%E1%9E%96%E1%9E%BB%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%82%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9F%84%E1%9E%84%E1%9E%87%E1%9E%BD%E1%9E%94%E1%9E%A1%E1%9E%B6%E1%9E%9C%E1%9E%9A%E1%9E%BF%E1%9E%84%E1%9E%9F%E1%9E%B6%E1%9E%84%E1%9E%9F%E1%9E%84%E1%9F%8B%E1%9E%98%E1%9E%BC%E1%9E%9B%E1%9E%8A%E1%9F%92%E1%9E%8B%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%99%E1%9F%84%E1%9E%92%E1%9E%B6> Phnom Penh Post, 19 Apr 2016 *ស្ទឹងត្រែងៈ* មន្រ្តីនគរបាល និងទាហានក្នុងខេត្តស្ទឹងត្រែងគ្រោងជួបប្រជុំគ្នាជាមួយសមភាគី ឡាវពីខេត្តចំប៉ាសាក់ដើម្បីពិភាក្សាអំពីបញ្ហាការសាងសង់ មូលដ្ឋានយោធាមួយកន្លែងរបស់ឡាវ នៅជិតតំបន់ព្រំដែនក្នុងស្រុកថាឡាបរិវ៉ាត់ដែលមិនទាន់បោះ បង្គោលព្រំដែននៅឡើយ។ Read more <http://www.postkhmer.com/%E1%9E%96%E1%9F%90%E1%9E%8F%E1%9F%8C%E1%9E%98%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%8F%E1%9E%B7/%E1%9E%80%E1%9E%98%E1%9F%92%E1%9E%96%E1%9E%BB%E1%9E%87%E1%9E%B6%E1%9E%82%E1%9F%92%E1%9E%9A%E1%9F%84%E1%9E%84%E1%9E%87%E1%9E%BD%E1%9E%94%E1%9E%A1%E1%9E%B6%E1%9E%9C%E1%9E%9A%E1%9E%BF%E1%9E%84%E1%9E%9F%E1%9E%B6%E1%9E%84%E1%9E%9F%E1%9E%84%E1%9F%8B%E1%9E%98%E1%9E%BC%E1%9E%9B%E1%9E%8A%E1%9F%92%E1%9E%8B%E1%9E%B6%E1%9E%93%E1%9E%99%E1%9F%84%E1%9E%92%E1%9E%B6> 8- ក្លឹបអ្នកកាសែតកម្ពុជាគ្រោងរៀបចំកិច្ចពិភាក្សាអំពីអនាគតនយោបាយកម្ពុជា <http://www.rfa.org/khmer/news/politics/ccj-to-talk-about-future-of-cam-politics-04182016232224.html> RFA, 18 Apr 2016 ក្លឹបអ្នកកាសែតកម្ពុជា នឹងរៀបចំវេទិកាពិភាក្សាមួយស្ដីអំពី “អនាគតនយោបាយកម្ពុជាឆ្ពោះទៅរកការបោះឆ្នោតឆ្នាំ២០១៨”។ វេទិកានេះនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅព្រឹកថ្ងៃទី២២ ខែមេសា ខាងមុខ នៅសណ្ឋាគារសាន់វ៉េ ក្រុងភ្នំពេញ។ Read more <http://www.rfa.org/khmer/news/politics/ccj-to-talk-about-future-of-cam-politics-04182016232224.html> 9- ផលិតករហួសចិត្តនឹងក្រសួងវប្បធម៌មិនអនុញ្ញាតឲ្យបញ្ចាំងវីដេអូឯកសារជីវិតលោក ឈុត វុទ្ធី <http://www.rfa.org/khmer/news/environment/Chut-Wutty-Video-Screening-at-the-Metta-House-Banned-04182016084402.html> RFA, 18 Apr 2016 ផលិតករបរទេសដែលផលិតខ្សែភាពយន្តឯកសារស្ដីពីជីវិតរបស់អតីត អ្នកការពារធនធានធម្មជាតិ លោក ឈុត វុទ្ធី ដែលត្រូវបានឃាតកបាញ់សម្លាប់កាលពីឆ្នាំ២០១២ សម្ដែងការហួសចិត្តចំពោះក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ដែលមិនអនុញ្ញាតឲ្យពួកគេបញ្ចាំងខ្សែភាពយន្តនេះតាមការគ្រោងទុក នៅមជ្ឈមណ្ឌលមេត្តាហោស៍ (Meta House)។ ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ អះអាងថា មជ្ឈមណ្ឌលមេត្តាហោស៍ មិនបានសុំច្បាប់ពីក្រសួងជាមុនឡើយ។ Read more <http://www.rfa.org/khmer/news/environment/Chut-Wutty-Video-Screening-at-the-Metta-House-Banned-04182016084402.html> 10- លោក សម រង្ស៊ី ហៅវប្បធម៌ហិង្សាបច្ចុប្បន្ន ថាជាសំណល់នៃរបបខ្មែរក្រហម <http://khmer.voanews.com/content/sam-rainsy-call-current-regime-violence-the-khmer-rouge-legacy/3290826.html> VOA, 19 Apr 2016 ភ្នំពេញ—លោក សម រង្ស៊ី មេដឹកនាំគណបក្សសង្គ្រោះជាតិ កាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ទី១៧ ខែមេសា បានថ្លែងប្រាប់អ្នកចូលរួមពិធីរំឭកថ្ងៃទី១៧ មេសាឆ្នាំ១៩៧៥ ថា វប្បធម៌ហិង្សា នៅតែបន្តកើតមាននៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ន ដែលស្ថិតក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់គណបក្សប្រជាជនកម្ពុជា។ Read more <http://khmer.voanews.com/content/sam-rainsy-call-current-regime-violence-the-khmer-rouge-legacy/3290826.html> 11- ក្រសួងវប្បធម៌៖ មរណភាពកវី គង្គ ប៊ុនឈឿន ជាការបាត់បង់ធនធានមនុស្សខាងវប្បធម៌ដ៏សំខាន់ម្នាក់ VOA, 19 Apr 2016 ភ្នំពេញ—«មហាចង្ក្រាន ច្រានឆ្នាំមួយទៅទ្រូងសែនហ្មងសៅ នឹកព្រួយក្រែងពៅ ឆាប់ភ្លេចរឿងដើម.....» នេះគឺជាបទ រំដួលដងស្ទឹងសង្កែ ដែលជាស្នាដៃនិពន្ធរបស់លោក គង្គ ប៊ុនឈឿន ដែលទើបតែទទួលមរណភាពកាលពីថ្ងៃអាទិត្យ ទី១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០១៦។ Read more 12- លោក ហ៊ុន ម៉ាណែត អំពាវនាវឲ្យរកភស្តុតាងនិងសាក្សី រឿងចោទប្រកាន់រូបលោក <http://vodhotnews.com/2016/04/manet-calls-for-proofs-and-witnesses-on-the-accusation/> VOD, 19 Apr 2016 នាយរងសេនាធិការចម្រុះនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទនិងជាកូនច្បងរបស់លោកនាយករដ្ឋមន្រ្តីហ៊ុន សែន គឺលោក ហ៊ុន ម៉ាណែត បានអំពាវនាវឲ្យបង្ហាញភស្តុតាងនិងសាក្សី ដោយលោកសំដៅទៅរកពលរដ្ឋខ្មែរអាមេរិកកាំងមួយចំនួនដែលលោកថាចោទរូបលោកថាជាជនផ្តាច់ការ រំលោភដីធ្លីនិងសម្លាប់មនុស្ស។ Read more <http://vodhotnews.com/2016/04/manet-calls-for-proofs-and-witnesses-on-the-accusation/> -- -- Best Regards, *Khmer Forum* *A place for sharing community events and public news.* ps://groups.google.com/d/optout <https://groups.google.com/d/optout>. -- -- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. This is an unmoderated forum. Please refrain from using foul language. Thank you for your understanding. Peace among us and in Cambodia. To post to this group, send email to [email protected] To unsubscribe from this group, send email to [email protected] For more options, visit this group at http://groups.google.com/group/camdisc Learn more - http://www.cambodia.org --- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to [email protected]. For more options, visit https://groups.google.com/d/optout.