វាគ្មានអ្វីជាគំនិតផ្លែកនោះទេ!!! ។ វាជាស្ថានភាពយោបាយ (ដែលនាំមកនូវភាពទាល់ច្រកដដែលជាដដែល) ។ ការដែលគេមើលឃើញថា”រឿង “វប្បធម៌ស្ទនា” នឹង វាមិនត្រឹមតែឥតប្រយោជន៍ ហើយបរាជ័យ១០០%ទៅទៀត ដែលប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរមើលឃើញតាំងពីវប្បធម៌នឹងកើតចេញមកជាកូនង៉ា មកម្លេះ ។ តែនេះដោយសារតែ គំនិតក្បាលរឹងរបស់ រង្សី ដែលគេស្គាល់ថាជាមនុស្ស អត្ថទត្ថិយម យល់ថាមានតែខ្លួនទេ ដែលយល់ត្រូវ (នេះមិនមានតែម្តងនេះទេ) វាមានតាំងពី រង្សី ចេះធ្វើនយោបាយមក គឺអ្វីៗចេញមក រាងឡឺៗ មិនច្បាស់លាស់ ហើយអោយមានប្រាកដនិយម ។ ដល់ពេលចេញមកបង្ហាញដែគូរ ដៃគូរសន្ទានោះទាត់ចោល ហើយសំឡុតគំរាម ខ្លួនភ័យ ក៍ដាក់មេប្រូចបាត់ទៅ ។ នេះគ្រាន់តែជាឧទ្ទាហរណ៍ដ៍តិចតួច មួយប៉ុណ្ណោះ ហើយយើងមិនបាច់និយាយអំពីចារិកចោរព្រៃ នៃដៃគូរសន្ទនារបស់ខ្លួនោះផងទេ ។ អាដៃគូរនេះ គេស្គាល់វាជាយូរមកហើយ ជាមនុស្សល្ងង់ ព្រៃផ្សៃ ដូចពលរដ្ឋខ្មែរធ្លាប់បានដឹងតាំងពីយូរយារដែរមកហើយ ។
ជាយោបល់ខ្លី យើងយល់ថា បងប្អូនខ្មែរត្រូវបោះឆ្នោតនៅពេលខាងមុខនេះ គឺគ្រវាត់ចោលបក្សទាំង២ដែលមានអាសនៈនៅរដ្ឋសភានេះចោលចេញ ហើយរកជំរើស “ក្មេងជំនាន់ក្រោយ” អោយមករៀបចំប្រទេសឡើងវិញទៅ ។ នេះជាយោបល់របស់ខ្ញុំ !!! ។ De : [email protected] [mailto:[email protected]] De la part de Chit Samlot Envoyé : dimanche 8 mai 2016 06:21 À : [email protected] Objet : [SAMRAINSYPARTY-For] លោក ហេង ស្រ៊ាង៖ ស្ថានភាពនយោបាយខ្មែរបច្ចុប្បន្ន ធ្វើឲ្យពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងភាពមិនច្បាស់លាស់ លោក ហេង ស្រ៊ាង៖ ស្ថានភាពនយោបាយខ្មែរបច្ចុប្បន្ន ធ្វើឲ្យពលរដ្ឋរស់នៅក្នុងភាពមិនច្បាស់លាស់ ដោយ <http://km.rfi.fr/auteur/%E1%9E%A2%E1%9F%8A%E1%9E%B9%E1%9E%98-%E1%9E%9A%E1%9E%85%E1%9E%93%E1%9E%B6/> អ៊ឹម រចនាrfi : http://km.rfi.fr/cambodia/interview-with-prof-heng-sreang-07-05-2016 ចុះផ្សាយនៅថ្ងៃ 07/05/2016 លោកសាស្ត្រាចារ្យ ហេង ស្រ៊ាង អ្នកវិភាគសង្គមនិងនយោបាយ ភ្ញៀវប្រចាំថ្ងៃរបស់វិទ្យុបារាំងនារាត្រីនេះ គឺលោកសាស្ត្រាចារ្យ ហេង ស្រ៊ាង អ្នកស្រាវជ្រាវបញ្ហាសង្គមនិងនយោបាយ។ តាមរយៈការពិនិត្យលើស្ថានភាពនយោបាយបច្ចុប្បន្នដែលមន្ដ្រីជាន់ខ្ពស់នៃគណបក្សប្រឆាំងជាច្រើនរូបត្រូវរងបណ្ដឹងតាមផ្លូវតុលាការ លោក ហេង ស្រ៊ាង យល់ឃើញថា វាបានផ្ដល់ផលប៉ះពាល់ដល់អារម្មណ៍និងការរស់នៅរបស់ពលរដ្ឋ ព្រមទាំងការវិនិយោគនៅកម្ពុជា។ លោកថា ស្ថានភាពនយោបាយសព្វថ្ងៃនេះ គ្មានចំណេញអ្វីសោះដល់ប្រទេសជាតិ។ សម្រាប់លោកសាស្ត្រាចារ្យ គណបក្សជាប់ឆ្នោតទាំងពីរគួរតែគិតផលប្រយោជន៍ជាតិជាធំ ជាជាងប្រយុទ្ធយកឈ្នះគ្នាទៅវិញទៅមក។ -- -- The articles and commentaries on this forum reflect only the personal opinion(s) of the poster(s) and not that of any organization or group with which the moderator(s) is (are) affiliated. A forwarded message or event may be posted for informational/ educational purposes. Unless specifically stated, no endorsement of the posted opinions/events should be implied. You received this message because you are subscribed to the Google Groups "SAM RAINSY PARTY-FORUM". To post to this group, send email to [email protected] <mailto:[email protected]> To unsubscribe from this group, send email to [email protected] <mailto:[email protected]> For more options, visit this group at http://groups.google.com/group/samrainsyparty?hl=en --- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "SAM RAINSY PARTY - FORUM" group. To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to [email protected] <mailto:[email protected]> . For more options, visit https://groups.google.com/d/optout. -- -- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. This is an unmoderated forum. Please refrain from using foul language. Thank you for your understanding. Peace among us and in Cambodia. To post to this group, send email to [email protected] To unsubscribe from this group, send email to [email protected] For more options, visit this group at http://groups.google.com/group/camdisc Learn more - http://www.cambodia.org --- You received this message because you are subscribed to the Google Groups "Cambodia Discussion (CAMDISC) - www.cambodia.org" group. To unsubscribe from this group and stop receiving emails from it, send an email to [email protected]. For more options, visit https://groups.google.com/d/optout.