Hei,

minulla on ollut Calcin kanssa ongelmia, jotka näyttävät (ainakin osin) uusiutuvan myös 2.4RC2:ssa.

Ensimmäinen on se kiusallisempi.

Teen seminaarimuistiinpanot calcilla, siten että kopioin weboodista opiskelijalistan (excell -muodossa, tietty) ja teen sitten uusia taulukoita tiedostoon. Yhdessä on osallistumiskerrat, toisessa esitelmien aiheet ja opponentit, yhdessä suoritukset jne. Esim: Olen sopinut kevään seminaaripäiviksi 10.4., 17.4. ja 24.4. ja nuo päivämäärät näkyvät yläpalkissa aivan oikein ennen tallennusta (muoto 10.04.08). Mutta kun avaan tiedoston uudestaan, niin päivämäärät ovat muuttuneet vuodelle 2004!!! Eli ylärivillä näkyy nyt 9.04.04, 16.04.04 ja 23.04.04. Tämä on tietenkin aivan sietämätöntä. Miksköhän se noin tekkee?

Toinen on sitten vanha tulostusongelma, jonka olen kiertänyt viemällä taulukot pdf-tiedostoiksi.

Nyt kun testasin uutta taulukkoa, niin 2.4RC2 siis sain sen tulostettua, mutta vanhojen tiedostojen tulostaminen ei onnistu. Onko havaintoa, onko taulukoiden (sheet) määrällä tai jollain muulla seikalla vaikutusta tulostamiseen? Ja miten nuo vanhemmatkin taulukot (oikeilla päivämäärillä) saisi tulostumaan?

JusSi

PS: Muuten Calcin ja Writerin integraatio on aivan loistava. Avaamalla Calc tiedoston tietokantana, siitä voi raahata Writeriin suoraan ne kentät mitä tarvitsee, esim. tentin läpäisseet jne. ja saa valmiin taulukon tekstiinsä. Tosi näppärää!


---------------------------------------------------------------------
To unsubscribe, e-mail: [EMAIL PROTECTED]
For additional commands, e-mail: [EMAIL PROTECTED]

Reply via email to