Vielä juontui mieleeni.

Sikäli kuin ehdit, kirjoitapa Radiomaailmaan tarinaa DX-filateliasta, LRA36:sta johtaen. "Etelänavan postikonttori". Tai vaikkapa vain ihan Antarktikseen keskittyen, ilmastonmuutoksen(kin) myötä kun tietoisuus napamantereista kovin on kasvanut Moinen juttu voisi kiinnostaa muitakin kuin "nupinkiertäjiä".

Filateliaa lienee moni DX-kuuntelija harrastanutkin, kuten itsekin harrastin kunnes joskus oppikouluiässä "mediaseksikkäämmät" harrasteet syrjäyttivät filatelian latentiksi. Olkoonkin, että aikuisiälläni aina työmaalla keräsin auotut ja roskiin/kierrätyspaperiin menevät kirjekuoret talteen, ja saksin niistä postimerkit radioasemille lähetettäviksi.

Vanhat postimerkkikansioni yhä ovat tallessa, ja "jonain päivänä" palannen niiden pariin.


73s de IS




At 10:43 6.6.2013, you wrote:
LRA36-vastauksesi kuori kiinnostaa Antarktis-filatelistina. Ei välttämättä ihan uniikki, mutta päiväykseltään melko aikainen. Oliko vastaus tuon kuoren sisällä vai oliko kuori erikseen qsl:n oheisena? Jos oheisena, oliko niitä useampia?

Argentinallahan on monia tutkimusasemia Antarktiksella, kuoresi leima on Belgrano-aseman kakkosversiosta, joka käynnistyi vuosien 1979-80 vaihteessa. Leimojen muoto vaihtelee eri asemilla ja eri aikoina. Sen sijaan LRA36 sijaitsee Argentinan suurimman aseman Bahia Esperanzan yhteydessä.Â

Omassa vastauksessani vuodelta 2003 on vain ulkokuorella Esperanzan leima, ei mitään lisukkeita, mutta hyvin täydellinen verfioiva kirjekaavake. Olen esittänyt sen jopa filatelisessa näyttelyssä.Â

73 de SEH Â

___________________________________________________________________________________
DX mailing list
[email protected]
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html

Reply via email to