Yksi kokeiltava konsti myös voisi olla pitkä RJ-piuha modeemin ja tietokoneen välille: modeemi mahdollisimman kauas vastaanottimesta/antennisyötöistä. Tuossa tietysti voi tehdä tenää, jos lankaliittymä on kovin kaukana telekeskuksesta: tuohon kun jatkeeksi laittaa esimerkiksi 5-metrisen RJ-45:n, saattavat paukut loppua datavirralta.

Itse huomasin, että (yksi) lanka modeemini antoi CCIR-FM:lle muikeat häiriöt, kun Perseidien aikana siirsin läppärin ja modeemin virittimien sekä koaksiaaliensa viereen, livestream-vertailuja varten. Suosiolla siirsin modeemin takaisin aiempaan paikkaansa 5 metrin päähän FM-vehkeistäni, ja tyydyin vertaamaan livestreameja toisesta huoneesta käsin, monitorikaiuttimen sekä pitkän kuulokepiuhan avulla.

Minen näistä asioista mittää ymmärrä, kunhan mutuja heittelen.


73, IS



At 20:36 20.8.2013, you wrote:
Content-Type: multipart/alternative;
        boundary="----=_NextPart_000_0034_01CE9DE4.E3C42530"
Content-Language: fi

Mielenkiintoinen juttu …. yleensä modeemin häiriöt tulevat LAN-kaapelia pitkin PC:hen … Samaten maalenkki muodostuu, kun puhelinlinja tai PC-linja liitetään …. ei siis sitä. Kokeiltu akulla, ongelmaa ei siis virtalähteessä. Itse ADSL2-liikenne on noin-taajuuksilla 20-150 kHz, joten se tuskin suoraan häiritsee yli 100 MHz taajuuksia.
Siis
1)      ADSL-kaapeli irti puhelinpistokkeesta => häiriöitä
2)      LAN-kaapeli irti PC:stä => häiriöitä
3)      ADSL-kaapeli ja LAN-kaapeli irti => ?

Minusta on harvinaista, että häiriöt tulevat noinkin korkeille taajuuksille, eli siis yli 100 MHz. Voi toki olla, että jokin modeemin sisäinen oskillaattori – niitähän siinä löytyy – tuottaa yliaallon harmoonisia ylätaajuuksille. Jonkin kautta nämä sitten säteilevät, tuskin nyt suoraan laitteesta itsestään. Onko eroa, jos otat 1) ADSL-kaapelin ja LAN-kaapelin irti suoraan modeemista tai 2) puhelinliittymän tai PC:n puolelta? Yksi asiaa eteenpäin vievä asia olisi selvittää, tulevatko häiriöt 1) antennin kautta vaiko 2) syöttöjohdon kautta (esim. vaippavirrasta). Melko vahvasti saa säteillä, jos tulevat suoraan antenniin, joka on kuitenkin melko kaukana laitteistosta – olettaisin. Ehkä joku ”linja” toimii sitten antennina, tämä voi olla jännitejohtokin. Mikähän lienee ADSL-modeemin merkki? Onki sinulla mahdollisuutta kokeilla jollain toisella modeemilla? ULA-matkaradiolla voisi ehkä myös kokeilla, säteilevätkö häiriöt suoraan modeemista? Nämä ovat monesti todella hankalia asioita selvittää … 73 de SDXL1398/OH5MD, Ilkka M.

Lähettäjä: [email protected] [mailto:[email protected]] Puolesta Kari Syrjänen
Lähetetty: 20. elokuuta 2013 20:02
Vastaanottaja: Suomalaisten DX-lista
Aihe: Re: [DX] Häiriöitä aina vaan

Ilmakillua tuo linja täällä maalla on, mutta häiriö tulee suoraan modeemista, puhelinjohdon irroittaminen ei vaikuta mitään....onneksi häiriötä ei tule LW/MW:llä...huh

Kari


___________________________________________________________________________________
DX mailing list
[email protected]
http://montreal.kotalampi.com/mailman/listinfo/dx
_______________________________________________

THE INFORMATION IN THIS ARTICLE IS FREE. It may be copied, distributed
and/or modified under the conditions set down in the Design Science License
published by Michael Stutz at http://www.gnu.org/licenses/dsl.html

Reply via email to