Kot vsi veste, je SOS skupaj z DOS 19.4.2006 organizirala t.i. Crno sredo,
opozorilni shod, ki naj bi vlado RS opozoril na 13 problemov, povezanih s
studentskim polozajem. Na shodu se je povedalo, da v kolikor vlada ne bo
pokazala pripravljenosti na dialog, bodo studenti organizirali
demonstracije.

Vlada se je kljub pogovorom s SOS vracala na izhodisca pogovorov, tako da je
SOS *za dan 24.5.2006 ob 12.00 sklical studentske organizacije pred
parlamentom*. Sedaj SOS in DOS nimata vec 13 zahtev, ki jih je nastel le
malokdo. Predvsem bomo demonstrirali zaradi dveh zahtev:

*1. vlada namerava ukiniti studentsko delo s 1.1.2007 (CEZ POL LETA) 2.
vlada namerava odlozenih solnin s studijskim letom 2007/2008 (CEZ ENO LETO)*

Kot vidite, se to tice tudi vas, ker velika vecina studentov FRI dela preko
studentskih servisov, velik del studentov pa si s tem tudi financira studij,
ker drzava drugace ni poskrbela za studente (dovolj studentskih postelj,
najem kreditov brez obresti za financiranje studija, ...).

*1. Ukinitev studentskega dela

SEDAJ:
*Trenutno delodajalec na 100.000 SIT neto zasluzka studenta preko
studentskega servisa placa bruto 114.400 SIT. Zato je studentsko delo za
delodajalce zanimivo. Prav tako smo studenti upraviceni do posebne davcne
olajsave v visini 1.200.000 SIT, ki omogoca, da skupaj s splosno davcno
olajsavo v primeru dela preko studentskega servisa davcna olajsava iznici
zasluzeni znesek, zato studenti ne placamo davka ob placilu dohodnine.*

PO NOVEM:*
Davcna stopnja naj bi se izenacila s primerljivimi oblikami dela (npr.
avtorska pogodba), ki je okoli 25%. Na ta nacin studenti ne bodo vec tako
zanimivi za delodajalce. Prav tako bo ukinjena posebna davcna olajsava, tako
da nam bo ostala samo se splosna davcna olajsava, ki bo sicer povisana za
okoli 200.000 SIT. Ker pa bodo v davcno osnovo vsteti tudi vsi socialni
transferji: placilo subvencije za sobo, placilo subvencije za prevoze in
morda celo stipendije, se lahko zgodi, da boste izkoristili svojo davcno
olajsavo se preden zasluzite en sam tolar! Tako da tudi v kolikor vas bo
delodajalec pac vzel za delo preko novega "studentskega dela" in boste
dobili enako neto placilo kot sedaj, boste denar vrnili ob dohodnini drzavi
(v visini 17% neto vsote). *TO SE NE BO ZGODILO ČEZ PET LET AMPAK 1.1.2007.*

*2. Uvedba odlozenih solnin*

*SEDAJ: *
Ze sedaj skoraj tretjina studentov placuje solnine na izrednem studiju.
Redni studij nima solnine.

*PO NOVEM:*
Vlada namerava s solskim leto 07/08 (CEZ ENO LETO) uvesti odlozene solnine.
Govori se, da naj bi za tri leta placali okoli 3.5 MIO solnine, ki bi jo
odplacali kasneje, ko boste dostudirali. V javnosti se pojavljajo novice, da
bodo solnine simbolicne in bodo samo nekje 15.000 SIT na mesec. Pozabijo pa
povedati, da jih bomo placevali 20 LET!!! Torej bomo po pridobljeni
izobrazbi placevali nazaj solnino, da bomo na koncu dobili toliko denarja
kot nekdo, ki sploh ni bil na faxu. Res drzava temeljeca na znanju. *TO SE
NE BO ZGODILO CEZ PET LET AMPAK CEZ ENO LETO.*

*POVZETEK:*
Ce si prebral ta mail ves, da gre sedaj zate in ne za nekega tretjega
studenta, ki ga ne poznas. Postavi se za svoje pravice in pridi 24.5.2006
pred parlament! O podrobnostih lahko vprasas tudi predstavnike studentov na
fakulteti, ki bodo v tem tednu imeli v avli info tocko.





Reply via email to