On Tuesday 30 March 2004 01:33, [EMAIL PROTECTED] wrote: > Привет на всички! > От много време се мъча да пусна шейпинг в мрежата си, но уви неуспешно. > Повечето ми въпроси когато питам са толкова неясни, че отговорът им > обикновено е RTFM. Вече си мисля да се обърна към някой, който прави такива > неща с комерсиална цел. Както и да е!!!
Идеята ти хич не е лоша, особенно ако не те влече да се занимаваш. > Сега само искам да попитам Делян Кръстев за следното: когато имам рутер с > две лан карти не мога да правя шейпинг на вътрешната, така ли е? Това ли > искаш да > > кажеш с думите: > >трябва да се подсигуриш че мястото където правиш приоритизация ти е > > толкова широко колкото нета. В сми ако имаш мегабит нет а шеипваш на 100 > > мегабита карта нищо не правиш, просто опашката виси другаде и > > приоритизацията се случва там Не искам да кажа това. Правилно си разбрал че шеипинг принципно се прави на изходящ интерфеис(прави се и на входящ но обикновенно когато няма как другояче, по-лесно е да си избираш по колко да пращаш отколкото да накараш някои да ти праща по еди колко си). > Аз до колкото съм разбрал шейпинг по принцип се прави на пакети, които > излизат от даден интерфейс. В такъв случай за да деля 512кбитс/сек входящ > трафик само вътрешната карта ще ми свърши работа. Така ли е? Моля да ме > поправите ако греша. Тук въпроса ти е малко мъгляв. Но ще повторя с две думи. Трябва да стешниш канала, да го направиш от 100-те мегабита на картата ти на да кажем 95% от интернета. За целта създаваш клас, правиш го толкова широк и прекарваш трафика през него. По този начин си гарантираш че ако има трафик flow над този капацитет опашката е при тебе. Именно от тази опашка ти пропускаш пакетите избирателно, едни чакат повече, другите минават с приоритет. SFQ-то ти е аттачнато към този клас а не към интерфеиса направо. ============================================================================ A mail-list of Linux Users Group - Bulgaria (bulgarian linuxers). http://www.linux-bulgaria.org - Hosted by Internet Group Ltd. - Stara Zagora To unsubscribe: http://www.linux-bulgaria.org/public/mail_list.html ============================================================================
