On Tuesday 30 March 2004 01:33, [EMAIL PROTECTED] wrote:
> Привет на всички!
> От много време се мъча да пусна шейпинг в мрежата си, но уви неуспешно.
> Повечето ми въпроси когато питам са толкова неясни, че отговорът им
> обикновено е RTFM. Вече си мисля да се обърна към някой, който прави такива
> неща с комерсиална цел. Както и да е!!!

Идеята ти хич не е лоша, особенно ако не те влече да се занимаваш.

> Сега само искам да попитам Делян Кръстев за следното: когато имам рутер с
> две лан карти не мога да правя шейпинг на вътрешната, така ли е? Това ли
> искаш да
>
> кажеш с думите:
> >трябва да се подсигуриш че мястото където правиш приоритизация ти е
> > толкова широко колкото нета. В сми ако имаш мегабит нет а шеипваш на 100
> > мегабита карта нищо не правиш, просто опашката виси другаде и
> > приоритизацията се случва там

Не искам да кажа това. Правилно си разбрал че шеипинг принципно се прави на
изходящ интерфеис(прави се и на входящ но обикновенно когато няма как
другояче, по-лесно е да си избираш по колко да пращаш отколкото да
накараш някои да ти праща по еди колко си).

> Аз до колкото съм разбрал шейпинг по принцип се прави на пакети, които
> излизат от даден интерфейс. В такъв случай за да деля 512кбитс/сек входящ
> трафик само вътрешната карта ще ми свърши работа. Така ли е? Моля да ме
> поправите ако греша.

Тук въпроса ти е малко мъгляв. Но ще повторя с две думи. Трябва да стешниш
канала, да го направиш от 100-те мегабита на картата ти на да кажем
95% от интернета. За целта създаваш клас, правиш го толкова широк и
прекарваш трафика през него. По този начин си гарантираш че ако има
трафик flow над този капацитет опашката е при тебе. Именно от тази опашка
ти пропускаш пакетите избирателно, едни чакат повече, другите минават с
приоритет. SFQ-то ти е аттачнато към този клас а не към интерфеиса направо.


============================================================================
A mail-list of Linux Users Group - Bulgaria (bulgarian linuxers).
http://www.linux-bulgaria.org - Hosted by Internet Group Ltd. - Stara Zagora
To unsubscribe: http://www.linux-bulgaria.org/public/mail_list.html
============================================================================

Reply via email to