INTERVJU GUVERNERA NBJ "GLASU AMERIKE"

Dinkić: Cena "femkanja" političara 1,3 milijarde dolara

Otezanje vladajućih struktura u ispunjavanju međunarodnih obaveza u odnosu na Hag dovelo u pitanje i tzv. napuljske uslove reprogramiranja spoljnih dugova, koji su već "izboksovani" u MMF-u, pa bi Jugoslavija, po nepovoljnim "hjustonskim uslovima", u narednih 20 godina morala da vrati 30 milijardi dolara više


Guverner Narodne banke Jugoslavije Mlađan Dinkić ocenio je danas da je "otezanje" vladajućih struktura u Jugoslaviji u ispunjavanju međunarodnih obaveza "nedogovorno i neozbiljno", pošto se vode polemike o formi zakona o saradnji s haškim tribunalom - a "suština problema je da li se žele ispuniti obaveze prema Hagu ili ne".

U intervjuu "Glasu Amerike", Dinkić je istakao da su ljudima koji sprovode ekonomske reforme "vezane ruke", jer se "političari koji bi trebalo da izvrše međunarodne obaveze sada ‘femkaju’".

"Mesecima smo krečili nečiju kuću na revers, na poverenje, a sada nam neko kaže - maltene, džabe ste krečili, jer nema para da se plati taj rad", kazao je Dinkić.

Ističući da "ne vidi nikakav prostor za kolebanje", pošto je SRJ član Ujedinjenih nacija, Dinkić je upozorio da političari moraju da odluče - "ili idemo skroz u međunarodnu zajednicu ili se vraćamo tamo gde smo bili do 5. oktobra".

Po njegovoj oceni, "direktna cena" kolebanja oko saradnje sa Hagom je dovođenje u pitanje milijardu i 300 miliona dolara, koliko je Svetska banka, kad se mislilo da će politički sve biti u redu, nagovestila da bi Jugoslavija mogla dobiti na donatorskoj konferenciji.

Takođe, dodao je Dinkić, dovedeni su u pitanje i tzv. napuljski uslovi reprogramiranja spoljnih dugova, koji su već praktično "izboksovani" u Međunarodnom monetarnom fondu - pa bi Jugoslavija, po nepovoljnim "hjustonskim uslovima", u narednih 20 godina morala da vrati 30 milijardi dolara više.

Indirektna cena bi, ističe Dinkić, bilo odustajanje od reformi, "jer ako ne možete da finansirate reforme - vi ne možete u njih ni da idete, a ako od reformi odustanete - vraćate se na staro".

"To je vraćanje u poziciju... između Miloševićeve Srbije i postčaušeskuove Rumunije", upozorio je guverner.

Na pitanje da li će, kao što je u oktobru obećano, Grupa G-17 plus napustiti sve savezne funkcije - ako ne bude političke podrške reformama, Dinkić je rekao da "još uvek ima tračak optimizma", jer "ima vremena, mada ga ima veoma malo".

DOS konačno mora da pokaže da je vlast - donošenjem odluke "u pravcu potpune reintegracije Jugoslavije u svet", jer bi "svaka druga odluka bila kontracivilizacijska", poručio je Dinkić.

Back

 

Reply via email to