Zašto premijer Živković okleva da smeni Mariju Rašetu-Vukosavljević?

Svo greso gospođe Ministarke

Nije raščišćeno da li je ministar saobraćaja zaista vlasnica nekoliko stanova, ugovorila sporan kredit za otkup akcija "Telekoma", uticala na dodelu dugoročnog kredita za muževljevog rođaka, vlasnica "hotlajna" i kupovala lokomotive mimo tendera. Hoće li ovo koštati vladu i DOS opstanka na vlasti i da li je to prevelika cena za očuvanje jednog ministra?

Afera Marije Rašete-Vukosavljević "zavedena" je u štampi kao deseta velika afera u DOS-u od dolaska ove koalicije na vlast, a otvorio ju je potpredsednik G17 plus Mlađan Dinkić. On je optužio Vladu Srbije da odugovlači s donošenjem zakona o sukobu interesa kako bi zaštitila neke svoje članove.

Dinkićevo pitanje, u kojoj meri su ministri i visoki funkcioneri Vlade Srbije kroz privatizaciju omogućili pripadnicima zemunskog i surčinskog klana da operu novac i legalizuju bogatstvo stečeno kriminalnim aktivnostima, do danas je ostalo bez odgovora. U kontekstu spornih ministara i članova vlade on je tada, pored Rašete, pomenuo i Dušana Mihajlovića, ministra policije, i potpredsednika Vlade Srbije Čedomira Jovanovića.

Premijer Živković, od koga se očekivalo da posle niza optužbi koje je G17 izneo na račun Rašete - a koje nisu baš uspešno demantovane - smeni ili bar suspenduje, dosad nije povukao potez kojim bi okončao ove afere.

Lokomotive

Novinske optužbe da ministar Marija Rašeta, vešto izbegavši tender, od Češke kupuje za račun države lokomotive, u saradnji s biznismenima iz Miloševićevog vremena, ostala je bez komentara, pa i demantija. Napadnuta ministarka verovatno više nije stizala da sve napade demantuje.

U međuvremenu, Marija Rašeta se i dalje pojavljuje na javnim skupovima rame uz rame s premijerom, prati ga na službenom putu u Sofiji, i, konačno, pre nekoliko dana otvara i Sajam automobila u Novom Sadu. Podsećanja radi, u znak protesta zbog ove i drugih afera, ministri Tomica Milosavljević i Rodoljub Šabić su podneli ostavke, a Dragoljub Mićunović, kandidat DOS-a, na predsedničkim izborima je javno zatražio smenu Rašeteve. A kako sada stvari stoje, ukoliko sporna ministarka ne bude smenjena, postoji opasnost da sutra padne i Vlada Srbije.

Samo moral

Premijer Živkovića sada na slučaj "Rašeta" "gleda sa moralnog aspekta", i po njemu, "brzo rešavanje afera moguće je samo u tvrdom komunizmu ili zemljama šerijatskog prava." Pri tom, kaže on, "nema primera da je za manje od mesec dana toliko ljudi koji su umešani u afere otišlo sa svojih funkcija". Za utehu ostaje što za premijera "osnivanje privatne firme za vreme dok se nalazi na funkciji ministra nije završena priča", ali, kaže Živković, "neću da reagujem tako što ću smenjivati ministre čim nešto kaže ili zatraži neko ko se ponosi time što kupuje poslanike u parlamentu".

U međuvremenu, Marija Rašeta je leto provela na krstarenju Sredozemljem, na iznajmljenoj jahti (kompletna posada, od barmena do kapetana), koju je, prema navodima "Kurira", plaćala dnevno nekoliko hiljada evra. No ministarka Rašeta na sve optužbe odgovara samouvereno, doduše bez činjenica, pa je tako i Orliću, koji, njenu smenu uslovljava poverenjem Vladi, odgovorila da "je ove ucene ne čude, jer dolaze od onih protiv kojih se borila i koji napadaju na isti način kao i ranije." Braneći stavove svoje partije LJiljana Nestorović, portparol SDP-a, Rašetovoj je uzvratila, rekavši da je "njen problem u tome što joj se ime već mesecima dovodi u vezu sa većinom afera koje ruše ugled Srbiji".

A kao je počelo? Dinkić je izneo tvrdnje da je ministar telekomunikacija Marija Rašeta-Vukosavljević umešana i u uzimanje štetnog kredita u junu za poslednju ratu za otkup akcija "Telekoma" od Ju garant banke, u kojoj je Nemanja Kolesar i dalje na čelu UO. Javno preduzeće PTT Srbije potvrdilo je da je uzet novac kod Ju garant banke pod nepovoljnijim uslovima. Jovan Birač, čovek zadužen za informisanje PTT-a je izjavio "da iako je bila povoljnija za 70.000 evra, odbijena je ponuda Nove ljubljanske banke". Rašetova je na ovo reagovala tvrdnjom, "da je Dinkić lično urgirao da se uzme kredit od jedne slovenačke banke, koja je kao garanciju tražila akcije "Telekoma" kojima mi nismo raspolagali."

Pri tom je demantovala optužbe da je "potpisala bilo kakav ugovor u vezi s kreditima koje je uzimalo Javno preduzeće PTT Srbija, kako bi od Italijana otkupilo akcije "Telekoma". Optužbe potpredsednika G17 plus nazvala je lažima i najavila da će protiv Dinkića podneti krivičnu prijavu. "Žalosno je samo što se u optužbama protiv mene koriste navodne izjave Miloševićevog čoveka i osobe koja je optužena za ubistvo premijera Đinđića - Borislava Mikelića", izjavila je Marija Rašeta-Vukosavljević.

Dinkić je, ipak, nastavio s novim optužbama na račun Vlade i ministarstava, tražeći da odgovore "u kojoj su meri tim novcem kupovane firme na aukcijama, jer prema tvrdnji u medijima, Legija je dobijao informacije iz Vlade Srbije o tome gde da uloži 100 miliona dolara, kupujući firme ne direktno već posredno preko desetak lica", navodi Dinkić.

G17 je iznela na uvid i podatke Odbora za borbu protiv korupcije svoje stranke, prema kojem je, na sednici Upravnog odbora Fonda za razvoj Republike Srbije, održanoj 6. juna 2002, doneta odluka da se preduzeću PPP "VV-ortaci Bratović i Vukosavljević" dodeli dugoročni kredit od 3.100.000 dinara za primarnu proizvodnju. Ova firma je, inače, registrovana u Bajinoj Bašti, a jedan od ortaka je suprug ministarke Marije Rašete-Vukosavljević, saopštila je stranka.

Stanovi, hotlajn, tenderi

Dnevnik "Balkan" je objavio nekoliko tekstova u kojima tvrdi da vlada čuva dokaze o Rašetinim poslovanjima i da je premijer Živković sa celim slučajem bio upoznat šest meseci pre nego što je on izbio u javnost. U dokumentima koja su predočena Živkoviću, prema pisanju dnevnika, stoji da je Rašeta-Vukosavljevićeva vlasnica nekoliko stanova, da je umešana u poslove oko benzinskih pumpi i oko nelegalnih tendera. Rašeta je, prema novinama, vlasnica stanova u Tadeša Kašćuška (154 kvadrata), drugog od 126 metar, koje je vlasništvo CIP-a, a za koji izvor Balkana tvrdi da ga je Rašeta otkupila. Treći stan se nalazi u Jevrejskoj ulici. Ministarka je povodom priča o nelegalnom dobijanju stana izjavila: "čini mi se da bi javnost bila najsrećnija kad bih živela na drvetu". Ona je najavila da će tražiti zaštitu svojih interesa sudskim putem, zbog napisa u "Balkanu", jer su je doveli u vezu s poslovanjem firme Informacione tehnologije u članku "Rašeta vlasnik srpskog hot lajna". Demantujući da je "ijedan navod u pomenutom tekstu istina", Rašeta je ovo protumačila kao "diskreditovanje svega urađenog u ministarstvu, te da se uspeh Vlade Srbije u kupovini akcija "Telekoma", na sve moguće načine prikaže kao sumnjiv posao".

Prema njihovim informacijama, novac od ovog kredita je trebalo da posluži za izgradnju farme za uzgoj ovaca, pri čemu meštani tvrde da su Rašetova i njen suprug nekoliko meseci pre odobravanja tog kredita obilazili valjevske planine tražeći mesto za farmu, radnike i stručne saradnike, a ljudima koji su im u tome pomagali govorili su da su novac dobili od neke vladine donacije i da je reč o beskamatnom kreditu.

Umesto farme, u Bajinoj Bašti je, bez dozvole, nikao noćni klub "Frateli" na oko 2.000 kvadrata, čiji je suvlasnik, prema G17, suprug ministarke. Zbog ovoga stranka se obratila i ministru finansija i predsedniku Upravnog odbora Fonda Božidaru Đeliću, jer postoji osnovana sumnja da je izvršena nenamenska upotreba sredstava Fonda za razvoj.

Vladimir Vukosavljević, ministarkin suprug, ocenio je kao "notornu laž" navode G17 plus, da mu je pod sumnjivim okolnostima odobren beskamatni kredit, kao i da je vlasnik ili suvlasnik firmi koje se spominju u saopštenju te stranke. Medijima je podeljen javni demanti Vidoja Baratovića, Vukosavljevićevog rođaka, u kojem se kaže da je lično Baratović "vlasnik objekta zlonamerno nazvanog Šilerova 2 u Bajinoj Bašti", da "u pomenutom objektu jedini lokal koji radi jeste diskoteka koju sam otvorio sa mojim ujakom Vidojem Vukosavljevićem" (ocem Vladimira Vukosavljevića), a da je spomenuti kredit dobio na javnom konkursu kod Fonda za razvoj, sa kamatom od devet odsto i da ga uredno vraća.

Vukosavljević je rekao da je kuća na Pašnoj ravni, koja je u javnosti predstavljena kao "vila ministarke Rašete", porodična kuća koju su 1980. podigli njegov deda, otac i stric. Dodao je da poseduje još jednu kuću i dvadesetak hektara zemlje na šest kilometara od Pašne ravni, u selu Zarožju. "Godinama sam bio telohranitelj, što je izuzetno dobro plaćeno zanimanje, a osam godina sam radio u Švajcarskoj. Osim toga, moja supruga je inženjer i radila je na projektima srušenih mostova," rekao je na konferenciji za štampu suprug ministarke Marije Rašete.

Bogatstvo Rašetinih

Javnost je od njega saznala i da je "njen deda je bio vlasnik pola Niša, a njena porodica takođe je imala deo centra Skoplja", i da je "pežo" kupila, a ne dobila "zahvaljujući tenderu u PTT za nabavku vozila". Ubrzo je iz Niša stigao demanti o priči o vlasništvu nad pola grada.

Živković je "njen slučaj" prokomentarisao rečima: "Činjenica je da Fond za razvoj godišnje dodeli nekoliko hiljada kredita i da Upravni odbor ima 15 članova, tako da je teško moguće da je jedan član UO mogao da isposluje kredite za nekog svog rođaka. Činjenica je, takođe, i to da krediti Fonda za razvoj nisu ni nagrada, niti su bespovratni. Taj kredit se, sa kamatom, vraća, ali nezavisno od ovog načelnog stava, apsolutno niko neće biti zaštićen."

A ako sutra u parlamentu padne vlada, jedan od većih kamenova koji će je povući dole biće neraščišćena situacija s ministarkom Marijom Rašetom-Vukosavljević ili neodlučnost premijera da očisti vladu od onoga što se vuče za njom.

BRANKICA RISTIĆ

http://www.glas-javnosti.co.yu/


 

Reply via email to