Profesor Milojko Lazić

Ne prodavati izvore kao cementare

Voda je nacionalno blago i neprocenjiv prirodni resurs kojim država raspolaže i ne može se kao svaka druga roba jednostavno izneti na tržište i prodavati - kaže za „Blic“ prof. dr Milojko Lazić sa Rudarsko-geološkog fakulteta i ističe da je Srbija među zemljama koje su bogate podzemnim pijaćim vodama, ali iako je to obnovljiv resurs, prema njemu se mora odnositi domaćinski i zaštiti ga od zagađivanja.

Što se tiče aktuelne privatizacije fabrika mineralnih voda, on naglašava da privatizacija koja se odvija po šablonu i koja je ista i za cement i za kamen i za vodu jeste pogrešna, jer ne prepoznaje značaj pojedinih resursa.

- Potrebno je konsultovati stručnjake i jasno definisati pravila i obaveze kompanija koje kupuju naše fabrike voda i kakav je tu interes države i građana. Po našem zakonu, još nisu jasno određene nadoknade, ne zna se na osnovu kog merila je određeno da fabrike vode za svaki prodati litar plaćaju 11 para. Nigde nije uračunata koncesija za eksploataciju izvorišta, pa ni naše sadašnje fabrike ne plaćaju pravičnu naknadu i zato čistačica, recimo u „Knjazu“, može da ima veću platu od hirurga - navodi profesor Lazić. On ističe da u Zakonu o koncesijama nije ništa konkretno određeno, a podzemna pijaća voda se i ne pominje.

- Očekujem da će podzakonskim aktima sve to biti bliže određeno, ali dok se to ne uradi, ovo je raj za vlasnike fabrika vode. Zato je trenutno veliki interes velikih kompanija za naše fabrike, pa imamo jagmu oko „Knjaza Miloša“, a slovenačka „Kolinska“ je prošle godine kupila „Palanački kiseljak“ - kaže Lazić i ističe da je potrebna uređna oblast da bi privatni kapital ušao u osteljivu granu kao što je eksploatacija voda. On smatra da su nestručno procenjene i vrednosti naših fabrika vode.

- Šta znači knjigovodstvena vrednost preduzeća i po čemu je „Knjaz“ procenjen na 55 miliona evra, pa on vredi bar 300 miliona. Gde su u procenama kvalitet i rezerve vode i slično - pita profesor Rudarsko-geološkog fakulteta.

Voda kao obnovljiv resurs, prema Lazićevim rečima, jeste jedan od najunosnijih poslova, jer kad jednom uložiš, možeš samo da eksploatišeš.

A. R. Marković

Prodati neiskorišćene izvore

Protiv sam privatizacije po svaku cenu, dok se ne uredi oblast i ne vidi šta stvarno znači eksploatacija vode. Iza najuspešnijih fabrika, kao što su „Knjaz“, „Vrnjci“, „Prolom“ i drugi, treba da stane država i da ona ubira profit, a vremenom, ako treba, ići u njihovu privatizaciju - ocenjuje profesor Lazić. On ističe da nije načelno protiv privatizacije.

- Veliki broj izvorišta mineralne vode je neiskorišćen i potrebna su ulaganja. Njih bi trebalo pokloniti investitorima uz obaveze da izgrade postrojenja i infrastrukturu i da kroz ulaganja ubiru i profit, a ne da kupovinom gotovih fabrika odmah dobiju i veliki profit - navodi Milojko Lazić.


http://www.blic.co.yu/

 

Reply via email to