Posle najnovijeg pomeranja kursa dinara
Odraz nervoze finansijskih centara moći
Prekjučerašnje posrtanje dinara pod teretom aktuelne političke krize nije, zahvaljujući pre svega intervenciji Narodne banke Srbije, ostavilo ozbiljnije posledice na nacionalnu valutu. Blagovremena intervencija NBS sprečila je dalje kolebanje, pa je vrednost dinara pala za minimalnih jedan odsto što je u skladu sa proklamovanom politikom fiksnog kursa uz blagu fluktuaciju. Tako je nova monetarna vlast, na čelu sa Kori Udovički, uspešno položila prvi test. Međutim, sasvim je drugo pitanje, i ne toliko u inicijalnom smislu vezano za devizno tržište, kako će reagovati poslanici republičkog parlamenta u kome bi se danas trebalo da se brani politički mostobran DOS. Naravno u središtu kontroverzi ili makar kao jedan od njenih elemenata biće i pogađanje oko eventualno spornog mandata relativno novog guvernera, Kori Udovički.
Bez turbulencija na Beogradskoj berzi
Beograd - Aktuelni politički događaji i minimalna korekcija kursa dinara nisu se odrazili na poslovanje Beogradske berze. U trgovanju obveznicama nije bilo većih odstupanja, a cena se kretala u okvirima zone fluktuacije, što znači da su se pomeranja kretala od plus do minus 10 odsto - kaže u izjavi za Danas Svetlana Cerović, savetnik za listing i marketing Beogradske berze i dodaje da je dnevni obim trgovanja obveznicama juče iznosio 554.781 evra. Prema njenim rečima najveći porast cena od 130 odsto zabeležen je u trgovanju akcijama iz portfelja. R. Š.
- Izvesno je da će svako produžavanje političke neizvesnosti sigurno štetiti i kursu dinara. To tako i ne bi moralo da bude imajući u vidu nedavno iskustvo koje smo imali sa ubistvom srpskog premijera kada je nervoza na finansijskom tržištu smirena za samo jedan dan, kaže Bojan Stanivuković, direktor Nacionalne štedionice. Shodno takvoj proceni on ne očekuje veće potrese, posebno s toga što je Narodna banka u prvi mah sasvim dobro odreagovala smirujući početnu nervozu. To je, smatra on, u takvim situacijama, normalno ponašanje, centralne monetarne institucije.
NBS: Uobičajena fluktuacija kursa
Beograd - Oscilaije kursa dinara u skladu su sa srednjoročnom politikom popunjavanja deviznih rezervi NBS i obezbeđenjem održive platno-bilansne ravnoteže. Pre samo nedelju dana kurs dinara "ojačao" za približno isti iznos za koji je nakon prošlog vikenda "oslabio". Uporedna analiza pokazuje da je prosečan kurs dinara prema dolaru u poslednje dve nedelje septembra iznosio 57,8, dok je prve dve nedelje oktobra 56,4, što znači da je dinar "ojačao" za 2,4 odsto u odnosu na dolar, kaže se u saopštenju NBS i dodaje da su fluktuacije kursa uobičajena pojava koja odslikava stanje domaćih, ali i svetskih ekonomskih tokova, pa prema tome pomeranje kursa dinara od jedan odsto ne treba da zabrine. R. D.
Sasvim drugi ugao gledanja ima Nebojša Medojević iz crnogorskog Centra za proučavanje tranzicije koji tvrdi da su najnovija dešavanja sa dinarom logičan izraz delegitimiteta vlasti ali i još neuspostavljenih institucija u okviru kojih bi se ovakva "iskakanja" relativno lako poravnavala.
- Ovde je najvažnije pitanje to što su oko vladajućeg DOS stvoreni finansijski krugovi moći i što u uslovima, kada država predstavlja još uvek najvažnijeg poslodavca u neemancipovanom privrednom ambijentu, oni presudno zavise od poluga vlasti. Imajući to u vidu, svaka promena bi u pitanje dovela i njihove pozicije pa je nervoza na deviznom tržištu, sasvim očekivana, ocenjuje Medojević.
On smatra da još uvek živimo u sistemu monopolizacije i kartelizovanih nosilaca moći koji su posebno osetljivi na turbulencije na političkom planu.
Iza, doduše, blagih pomeranja kursa dinara sigurno su stajale neke finansijske institucije ali i neki moćni pojedinci. Veliki problem je što u Srbiji nema političkog dijaloga koji bi omogućio da se neke stvari pokrenu sa mrtve tačke i smire turbulencije na finansijskom tržištu, kaže Medojević i dodaje da Vlada Srbije radikalizuje političku scenu te da se ponavlja crnogorski scenario iz 1997. i 1998. godine kada je najvažnije bilo sačuvati vlast. D. L. Z.


http://www.danas.co.yu/

Reply via email to