Opozicija pokazala da vlast nema većinu u skupštini

Pada Vlada

Trgovalo se i juče, a za govornicom su jedni drugima rekli "sve u lice"

BEOGRAD - Glasanje o naizgled potpuno benignim tačkama dnevnog reda - nekolicini zapisnika s prošlih vanrednih zasedanja parlamenta - pokazalo je juče, na samom početku prve sednice jesenjeg zasedanja Skupštine, da Vlada Srbije nema većinu. Prilikom prebrojavanja glasova za i protiv zapisnika, sa 14.

Vanredne sednice parlamenta od 22. jula, kada je birana guverner NBS Kori Udovički, 134 poslanika su bila protiv, a to su glasovi opozicije, SDP-a i pojedinih ,,samostalaca", dok je na suprotnoj strani bilo samo 111 poslanika DOS-a. To znači i da nema većinu i u slučaju da 10 poslanika SDP-a glasa za Vladu. Prvi put se, inače, u Skupštini juče našao gotovo pun sastav - 236 poslanika, izostalo je četvoro: Milena Andrić (DA), Neda Arnerić (DS), Marko Jakšić (DSS) i Tomislav Nikolić (SRS).

Odbijanje zapisnika nije proizvelo nikakvu konkretnu pravnu posledicu, ali je pokazalo odnos snaga u parlamentu, tako da je rasprava o poverenju Vladi i Nataši Mićić mogla da počne. Drugim rečima, to je značilo i da Orlićev SDP nije odustao od tražene rasprave i da ,,pregovori" i ,,konsultacije" s njima - nisu uspele. Nataša Milojević iz SDP-a je izjavila kako ne traže smene, kako će njihovi poslanici glasati za Mićićevu i Vladu, ali se nezvanično govorilo da SDP, u stvari, traži neka ministarska mesta, i ko zna šta još.

Pominjalo se mesto ministra inostranih poslova koje drži GSS, zatim zdravlja, koje je upražnjeno, pa telekomunikacija (a oni inače insistiraju na smeni Marije Rašete Vukosavljević), pa čak i jedno potpredsedničko mesto u Vladi. Čime će i da li će biti zadovoljeni, pokazaće se već na glasanju. Čaršija ne odustaje od priče kako ih plaća Karić, i kako se u podmićivanje uključio i vlasnik Ist pointa, Zoran Drakulić, što naravno ruši ugled ove mlade stranke.

Bojan Pajtić, šef poslaničkog kluba DOS - Reforma Srbije, juče je pokušao da povuče s dnevnog reda obe rasprave, o Vladi i Mićićevoj, ali je ona insistirala da se o njenom radu raspravlja, pa je Pajtić svoj predlog povukao.

Otvaranje rasprave o Mićićevoj, koja će u načelu trajati 10 sati, (na predlog Dragana Markovića Palme). Započela u ime predlagača, Gordana Pop Lazić (SRS), i ona će verovatno iskoristiti pravo da neograničeno govori, da traži i dobija reč koliko god puta želi, bez ikakvog ograničenja. To pravilo važi u slučaju kada se raspravlja o poverenju Vladi i o razrešenjima. Tako bi se rasprava protiv Mićićeve mogla odužiti na dane, nedelje, neki kažu i mesece.

Kome bi to odgovaralo? Radikalima se, kao i opoziciji, žuri da se raspišu vanredni parlamentarni izbori, i ova besplatna skupštinska propaganda bi im koristila samo u meri u kojoj bi to bilo u funkciji predizborne kampanje za Tomislava Nikolića. Ali, šta ako se Orlićevci i još neki ipak dogovore s DOS-om i izbegnu pad Vlade? Sve špekulacije će, po svemu sudeći, pasti u vodu ukoliko premijer Živković uskoro zaista zatraži prevremene izbore.

O tome se juče špekulisalo i u parlamentu. Smatra se da su oni neminovni, bilo da se čeka rasplet oko glasanja o poverenju Vladi, bilo čim se pokaže snaga na glasanju o Mićićevoj. Ostaje, kažu, pitanje kakva će biti sudbina malih stranaka, bez obzira što je Skupština juče stavila na dnevni red (uz smene i paket ekonomskih zakona) i predlog SDP-a da se menja izborni zakon, bolje reći cenzus, sa pet na dva odsto. To neće proći, tvrde poslanici opozicije, kojima ne ide u prilog da dele birače sa manjim strankama.

Skupština je završena u 18 časova, a nastavak je zakazn za narednu sredu.

M. Dapčević

http://www.glas-javnosti.co.yu/


 

Reply via email to