Title: Message

G17 plus: Dokazan nelegalan izbor Kori Udovički

G17 plus izrazila je juče zadovoljstvo tokom sednice Skupštine Srbije, ocenjujući da su na njoj dokazane tvrdnje te stranke da je izbor guvernera i Saveta Narodne banke Srbije bio nelegalan.
G17 plus ocenila je u saopštenju da su neusvajanjem zapisnika sa sednice skupštine na kojoj je 22. jula glasano o izboru guvernera i Saveta NBS, "faktički poništene sporne odluke" parlamenta o izboru Kori Udovički i Saveta NBS.
Ta stranka izrazila je očekivanje da će skupština hitno pristupiti izboru novog guvernera ili uspostaviti "zakonito stanje, koje je prethodilo nelegalnom glasanju".

„OTPOR” TRAŽI OSTAVKE VLADE I NATAŠE MIĆIĆ

Narodni pokret "Otpor" zatražio je juče od Vlade Srbije i predsednika skupštine Nataše Mićić da podnesu ostavke i raspišu vanredne parlamentarne izbore, ocenivši da će se jedino tako "stati na put razgradnji institucija i parlamenta, jer kriza vlasti traje već mesecima".
"Kupoprodaja glasova i principa u republičkom parlamentu nastavlja se i danas i, na žalost, pored prodaje ideja i načela, zbog kojih su građani za njih glasali, poslanici su juče, demonstrirajući snagu u parlamentu, odbili i predloge vrlo bitnih zakona i na taj način ponovo svojim sitnim stranačkim interesima ugrozili funkcionisanje države", ističe se u saopštenju.

INSTITUT G17: NESPOSOBNA VLAST

Stručnjak Instituta G17 Dušan Pavlović ocenio je juče da politička nesigurnost u Srbiji potiče iz nemogućnosti vladajuće koalicije DOS da donosi odluke.
On je na konferenciji za novinare rekao da problem DOS-a nije u tome što ima veliki broj stranaka, već to što ima dosta onih koji imaju minimalnu podršku biračkog tela, ali imaju "ucenjivački kapacitet" u donošenju odluka.
Onda nastaju problemi, jer treba zadovoljiti te kapacitete, kazao je Pavlović i dodao da je to potvrdila i preksinoćna sednica Predsedništva DOS-a, na kojoj, prema njegovim rečima, nije utvrdjena jasna strategija daljeg rada.
On je dodao da postoje i "činioci sa strane", koji nisu direktno angažovani, ali imaju uticaj na odlučivanje velikih stranaka.
Pored političke, Pavlović je naveo da u Srbiji postoji i institucionalna nesigurnost, jer institucije nisu u mogućnosti da donose odluke ili to čine kršeći zakonske propise, pa čak i one koje su same donele. Kao primer naveo je Skupštinu Srbije.
Poslovnik koji je donela ova skupština kršen je više puta, a bilo je čak i najava njegovog kršenja, kazao je Pavlović i dodao da su institucije i u međusobnom sukobu, i kao primer naveo sukob Skupštine i Ustavnog suda oko vraćanja poslaničkih mandata.
Trgovinski sud je, prema njegovim rečima, institucija na čije odlučivanje veliki uticaj imaju politički i drugi lični interesi.
Pavlović je naglasio da politička i institucionalna nesigurnost imaju negativne ekonomske posledice, jer veliki broj investitora odustaje od ulaganja neophodnih Srbiji.

MIĆUNOVIĆ: REŠENJE KRIZE SU IZBORI

Predsednik Skupštine Srbije i Crne Gore Dragoljub Mićunović ocenio je juče da politička "uzavrelost u Srbiji" može biti rešena samo raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora.
Govoreći na okruglom stolu o perspektivama SCG u procesu približavanja Evropskoj uniji, Mićunović je izjavio da EU nije dovoljno podržala predsedničke izbore u Srbiji.
- Ako se prave savezi sa dve stranke, čiji su predsednici u Hagu, i trećom, čiji bi predsednik bio u Hagu da nije ubijen, onda to dovodi u pitanje šta će biti sutra posle izbora - rekao je Mićunović.
Komentarišući zbivanja na današnjoj sednici Skupštine Srbije, on je izrazio razočaranje, jer su poslanici odbacili sve vladine predloge reformskih zakona.
Mićunović je upozorio da brzina ulaska SCG u EU zavisi i od toga kakve će vlade imati Srbija i Crna Gora i država u celini, za mesec ili dva dana.
- Ispada da mi sami kočimo prijem u EU, a to nije tačno - konstatovao je Mićunović, dodajući da EU "ne treba da se meša u unutrašnju politiku, ali bi morala da stvara ambijent i šalje poruku o tome na koji način SCG treba da se pripremi za integraciju".

TOMISLAV NIKOLIĆ: KORI UDOVIČKI SADA GLUMI GUVERNERA

Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke Tomislav Nikolić ocenio je juče da guverner Narodne banke Srbije Kori Udovički "sada samo glumi guvernera".
Nikolić je na konferenciji za novinare kazao da je Udovički "sada uzurpator" NBS, jer parlament Srbije nije danas usvojio zapisnik sa sednice na kojoj je izabrana.
Zamenik predsednika radikala, koji je i kandidat za predsednika Srbije, pozvao je Kori Udovički da izađe pred narodne poslanike i da zatraži ponovno glasanje za guvernera.

UGROŽEN OPSTANAK RTS-a

Republička radiodifuzna agencija upozorila je juče da je neobrazloženim odbijanjem narodnih poslanika da u dnevni red Skupštine Srbije uvrste odlučivanje o izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji u pitanje doveden "sam opstanak nacionalne radio-televizije".
Objašnjavajući da se tim zakonskim aktom reguliše i pitanje finansiranja javnog servisa, Republička radiodifuzna agencija ocenjuje da za eliminisanje ove tačke dnevnog reda nije bilo nikakvog razloga i poručuje da "nacionalna radiodifuzija mora ostati van stranačkih igara koje se vode između vlasti i opozicije".
"Zbog toga je neophodno da Narodna skupština što pre pronađe način da se Zakon o izmenama i dopunama Zakona o radiodifuziji stavi na dnevni red skupštinskog zasedanja. U protivnom, nacionalnu radio-televiziju očekuje paraliza i gašenje svih vitalnih funkcija javnog servisa", ukazuje se na kraju saopštenja Republičke radiodifuzne agencije.

RADIODIFUZNA AGENCIJA:VEĆINA PROTIV

Republička radiodifuzna agencija saopštila je juče da je Skupština Srbije ubedljivim odbijanjem da glasa o razrešenju tri člana Saveta Agencije definitivno otklonila svaku sumnju u to ima li potreban legalitet ili legitimitet ili ne.
U saopštenju Agencije, koje je potpisao Nenad Cekić, podseća se da se protiv rasprave o razrešenju "sva tri u delu medija osporavana člana Saveta izjasnila apsolutna većina od ukupnog broja poslanika", dok se protiv rasprave o razrešenju predsednika Saveta izjasnila većina od 143 narodna poslanika.

PREPORUKE USTAVNOG SUDA PARLAMENTU
Popuniti pravne praznine

Ustavni sud Srbije je, posle analize ustavnosti pojedinih odredbi nekih zakona, upozorio srpski parlament i autore novog ustava na više "problema u ostvarivanju izbornog prava građana".
U pismu Skupštini Srbije, koje je usvojeno juče na sednici suda, ukazuje se na spornost pojedinih odredbi zakona o izboru narodnih poslanika i predsednika Republike, o lokalnoj samoupravi i drugih opštih akata za sprovođenje izbora.
Ocenjujući da u Ustavu i zakonima o izboru poslanika, odbornika i predsednika Republike, postoje određene pravne praznine i "nedograđenosti pojedinih rešenja", Ustavni sud je zaključio da to dovodi do nedovoljno konzistentnog i jasnog izražavanja i oblikovanja izbornog prava, kao i nedovoljnog uvažavanja specifičnosti ustavnog položaja i uloge organa za koje se izbori obavljaju.
Ustavni sud preporučio je da bi zato u novom ustavu trebalo preciznije utvrditi "bitne elemente sadržine poslaničkog mandata i jemstva njegove nepovredivosti, kao i osnove prestanka mandata".
"Postojeća zakonska rešenja omogućavaju da se naknadno može menjati biračka volja građana, što dovodi u pitanje ostvarivanje načela neposrednosti izbora i nije saglasno ni sa standardima demokratskih, slobodnih i fer izbora", ocenio je Ustavni sud.
Navodi se da je neophodno preispitati i pojedine odredbe Poslovnika o radu palamenta, u pogledu ostvarivanja ustavom garantovanog položaja poslanika.

I sudovi u škripcu

Politički odnosi u Skupštini Srbije mogu da dovedu u pitanje početak primene nove organizacije sudova.
Skupština Srbije je prošle godine usvojila Zakon o uređenju sudova, kojim je bilo predviđeno da se od 1. marta ove godine stvore četiri apelaciona suda u Srbiji, koji bi bili sudovi drugog stepena, a bilo je predviđeno i uvođenje upravnih sudova.
Polovinom marta zakon je izmenjen, odnosno uvođenje novih sudova je odloženo za 1. januar 2004. godine.
Do tada bi Skupština Srbije trebalo da usvoji predlog Visokog saveta pravosuđa o broju sudija potrebnih za te sudove. Potom bi Visoki savet pravosuđa morao da odluči koliko će sudija iz okružnih sudova preći u apelacione, te da za preostala mesta raspiše konkurs. Nakon završetka konkursa, izbor novih sudija bi morao da potvrdi parlament. Ministarstvo pravde do tada treba da obezbedi prostor i uslove za nove sudove.
S obzirom da će apelacioni sudovi u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu preuzeti sve drugostepene postupke iz Vrhovnog suda i okružnih sudova, po zakonu će sudije koje su radile na tim predmetima nastaviti da rade u sudovima koji su preuzeli nadležnost.
Advokatska komora Srbije kao, kako je saopštila, životno zainteresovana za efikasno i pravilno funkcionisanje pravosudne vlasti, odlučila je u međuvremenu da pokrene postupak pred Ustavnim sudom Srbije, kako bi se obustavila primena člana zakona koji to omogućava.
Advokatska komora smatra, naime, da će, mimo konkursa i lustracionog postupka, veliki broj sudija preći u više sudove od onih za koje su izabrani, jer po Ustavu skupština bira i razrešava sudije.

BILJANA KOVAČEVIĆ - VUČO
Nije poništen izbor guvernera

Predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava Biljana Kovačević - Vučo odbacila je u izjavi "Dnevniku" spekulacije da su neusvajanjem zapisnika s prethodnih sednica Skupštine Srbije, među kojima je i ona na kojoj je biran novi guverner i Savet Narodne banke Srbije, dovedene u pitanju odluke s tih sednica. Ona je kazala i da nije u potpunosti tačna ocena predsednice Skupštine Srbije Nataše Mićić da neusvajanje zapisnika ne proizvodi nikakve pravne posledice.
- Ukoliko se zapisnik ne usvoji, znači da oni koji su glasali protiv njegovog usvajanja imaju primedbi na njegovu sadržinu. A kad neko ima primedbe na sadržinu zapisnika, logično je da će to predočiti u određenom postupku pred određenim organom, nakon čega će se parlamentu na usvajanje ponuditi novi zapisnik. Prema tome, to što zapisnici nisu usvojeni nikako ne znači poništavanje odluka koje su bile na tim sednicama o kojima su oni vođeni, nego samo poništavanje predloženih zapisnika - kaže Biljana Kovačević - Vučo.
Naime, jučerašnja sednica Skupštine Srbije, na čijem su dnevnom redu predlozi opozicije za izglasavanje nepoverenja Vladi Srbije i predsednici parlamenta Nataši Mićić, počela je odbacivanjem većine Vladinih predloga zakona i zapisnika s prethodnih sednica parlamenta, održanih u julu. Od zapisnika s pet vanrednih zasedanja, usvojen je samo jedan. Među neusvojenim zapisnicima je i onaj sa sednice od 22. jula, na kojoj je glasano o izboru guvernera i Saveta Narodne banke Srbije. Ovu činjenicu neke opozicione stranke predstavile su kao argument za njihove ranije tvrdnje da je aktuelno rukovodstvo NBS nelegitimno.
Govoreći o pravnim posledicama ovakve odluke parlamenta, Biljana Kovačević - Vučo, međutim, ukazuje na to da one podrazumevaju "samo to da se moraju ispraviti određene neverodstojnosti iz zapisnika ako se utvrdi da one postoje".
- To znači da je poništavanjem zapisnika sa četiri prethodne sednice na jučerašnjoj sednici Skupštine Srbije otvoren spor o tome šta u zapisniku nije tačno. Pošto se ova situacija uglavnom vezuje za izbor guvernera i saveta Narodne banke Srbije, moram da kažem da spekulacije o tome da je ovim poništen taj izbor nisu tačne. Izbor Kori Udovički ovim nije poništen, već samo nije prihvaćen zapisnik sa sednice na kojoj je taj izbor obavljen. Naime, poništavanje izbora guvernera obavlja se u sasvim drugačijoj proceduri i to nema direktne veze sa zapisnikom - ocenila je ona.
Ona je kazala i da neusvajanje zapisnika ne predstavlja nikakvu smetnju za nastavak rada parlamenta, navodeći da taj akt predstavlja "samo dokument koji govori o činjenicama koje su se desile na prethodnoj sednici". B. D. S.

 
http://www.dnevnik.co.yu/


Reply via email to