SUGESTIJA EVROPSKE BANKE

Struja mora još da poskupi

Bez viših cena elektroprivrede Balkana neće biti privlačne za privatne strane investitore


Cene električne energije u Jugoistočnoj Evropi, posebno na Balkanu, moraju da budu povećane da bi ova grana postala privlačnija za investitore, ocenio je direktor Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) Entoni Marš, zadužen za elektroprivredu i energetiku. "Apsolutna je preporuka čitavom regionu da podigne cene električne energije," rekao je Marš u intervjuu agenciji Rojters, koja podseća da je EBRD upravo odobrila Elektroprivredi Srbije zajam od 60 miliona evra za povećanje proizvodnje i efikasnosti.

Vlade u regionu takođe moraju da se potrude da restrukturišu i modernizuju elektroprivredne sisteme da bi oni postali deo integralnog tržišta koje se u Jugoistočnoj Evropi očekuje do 2005, a u krajnjem ishodu se pridružili evropskom tržištu električne energije, rekao je Marš.

Cene struje u Jugoistočnoj Evropi sada se kreću od tri do sedam evropskih centi po kilovat-satu, naveo je Marš, ukazavši da one moraju da budu povećane da bi pokrile proizvodne troškove, što još nije slučaj u nekim zemljama poput Srbije.

Prema rečima direktora EBRD, nedostajuća sredstva mogu da obezbede samo privatni investitori, ali oni to neće učiniti dok se cene ne povećaju i dok ulaganje u sektor ne bude isplativo.

Rekavši da je EBRD svesna da poskupljenje struje može da stvori probleme siromašnima, Marš je ukazao da je ključ u socijalnim sigurnosnim mrežama, bilo kroz odgovarajuće mehanizme tarifa ili kroz direktnu pomoć za siromašne, izrazivši ujedno uverenje da će ljudi prihvatiti da plaćaju veću cenu kada uvide da su i kvalitet i pouzdanost isporuke značajno poboljšani.

Marš je rekao da je Srbija dobar primer. Povećanje cena struje, posle pada Slobodana Miloševića, koji ih je držao na niskom nivou kupujući socijalni mir, pomoglo je EPS-u da zajedno sa sredstvima strane pomoći remontuje dotrajali sistem i obezbedi sigurno snabdevanje.

Ukazavši da je važno da postoji nezavisna regulativna agencija koja će, oslobođena političkog uticaja, razmatrati odgovarajući nivo tarifa za čitavu zemlju i za sve potrošače, Marš je rekao da je to sledeći korak koji Srbija i Crna Gora moraju da preduzmu.

Ocenivši da reforme ovog sektora zaostaju u svim zemljama regiona, on je naglasio da investitori traže stabilno okruženje, nezavisno regulativno telo i tarife koje odražavaju troškove, rekavši da je pristupanje i približavanje Evropskoj uniji katalizator promena i da balkanske zemlje treba da iskoriste trenutak fokusiranja EU na region i njegov energetski sektor. "Kada se EU za nešto zalaže, kao što je regionalno međupovezivanje, obično daje bespovratnu pomoć da se to ostvari,"zaključio je Marš.

(Tanjug)

povratak na kulturu
http://www.politika.co.yu/

Reply via email to