http://www.glas-javnosti.co.yu/danas/srpski/T03102701.shtml
 
Glas javnosti,
 
Utorak, 28. oktobar, 2003.
 
Tema:

GLAS OTKRIVA

Film dokazuje da je prvi predsednik nezavisne BiH bio u poslovno-prijateljskim odnosima s Al Kaidom i Osamom bin Ladenom

Alija i Osama na putu džihada

Ko sve nije smeo da pokaže da zna o vezi dvojice fundamentalista? Da li su Amerikanci zaboravili 11. septembar i prijatelje terorista koji su srušili kule bliznakinje?

Amerika taj dan nikada neće zaboraviti. Bilo je jutro 11. septembra. Na TV ekranima u plamenu su gorele njujorške kule-bliznakinje. U najgorim mukama umrlo je više hiljada ljudi. Među nastradalima bilo je svih nacionalnosti: Amerikanaca, Izraelaca, pa i Srba...

Obraćajući se naciji, Džordž Buš, predsednik Amerike, tada je rekao da je to najteži udarac za SAD i dodao da će se oni brzo oporaviti. Sledili su dani i nedelje, a ime Bin Ladena sve se češće pominjalo. Uz njega, sve poznatija postaje i Al Kaida, islamska teroristička organizacija. Usledilo je bombardovanje Avganistana, a posle dve godine Bin Laden je i dalje broj jedan neprijatelj Amerike.

Na drugom kraju sveta, prošle nedelje, Bosna i Hercegovina je na poslednji počinak ispratila "voljenog predsednika" Aliju Izetbegovića.

Naš put je džihad

Sahrani "oca nacije" i "čoveka koji je radio na očuvanju mira, stabilnosti i multietičnosti BiH" prisustvovalo je oko 80 stranih državnih predstavnika i ambasadora iz 23 zemalja, između ostalog i Amerike.

Ekskluzivno, "Glas" je došao do snimka na kome se vidi kako Izetbegović pozdravlja gardu islamske terorističke organizacije Al Kaida u Bosni. I to nije sve. Na fotografiji, koja je skinuta sa filma, jasno se vidi da Alija Izetbegović sedi u društvu Osame Bin Ladena.

- Snimak je iz 1995, kad Bin Laden još nije bio mnogo poznat. Tu su i drugi članovi Al Kaide - šeici Anvar Saban i Abu Abdulrahman, a lice poznatog muslimanskog teroriste Abu Ma´alija je zamućeno - kaže za "Glas" Darko Trifunović, magistar krivičnog prava i zamenik direktora Centra za bezbednost i istraživanje terorizma.

Film počinje natpisom na bošnjačkom, koji lako razumemo -"Naš put je džihad", u krugu ispod koga su ukrštene dve puške. Na pomenutom CD su i snimci odrubljenih glava protivnika, i mudžahedini koji govore o tome šta su sve radili u Bosni.

- Snimak se slao u islamske i druge zemlje, a na osnovu njega dobijali su pare, navodno za humanitarnu pomoć stanovništvu Bosne. Te pare išle su na naoružavanje muslimana i mudžahedina, koji su u Bosnu došli iz svih krajeva sveta. Svi mudžahedini koji su tvrdili da su navodno radili u Bosni izjašnjavali su se kao humanitarni radnici ili su imali neku formu diplomatskog pasoša.

Za većinu njih se kasnije saznalo da su samo obični članovi ekstremnih grupa. Sve ove terorističke "humanitarne" organizacije imaju barem neku formu glavnih štabova u SAD, kao i u drugim islamskim zemljama - objašnjava Trifunović.

Prema njegovim rečima, BiH je još prošle godine od Amerike dobila listu humanitarnih nevladinih organizacija i nalog da se one hitno zatvore i zabrani im se rad kako bi se sprečilo organizovanje daljih terorističkih aktivnosti u državi. Ove nevladine organizacije predstavljale su pretnju za SAD i zapadne interese.

Na listi su još organizacije "Al haramain", "Furkan", "Visoki saudijski komitet (za izbjeglice)" i "Aktivna islamska omladina" (AIO). SAD je zahtevala da se strani članovi ovih "humanitarnih organizacija", uhapse i deportuju u zemlje iz kojih dolaze.

Obilazio logore

Trifunović kaže da pomenuti film sa Al Kaidom u Bosni ima gotovo svaka ozbiljnija tajna služba u svetu. Pored ostalih, i američka.

UN finansira Al Kaidu

Na međunarodnom aerodromu u Los Anđelesu 2001. uhapšena je grupa Iranaca koja je dnevno prikupljala između pet i deset hiljada američkih dolara za navodnu pomoć napaćenoj deci Irana. Prema FBI, ovaj novac je prikupljan ne u dobrotvorne, već u čiste terorističke svrhe. Osim toga, Ujedinjene nacije su finansirale Bin Ladena i Al Kaidu, što je 20. oktobra 2001. objavio Bi-Bi-Si.

Zašto Amerika ima dvostruke standarde u svetu? Zašto nikada nije izvršila pritisak na Hag, što inače često i rado radi, kako bi se i protiv Izetbegovića podigla optužnica za zločine počinjene nad Srbima? Da li je Stejt department zaboravio 11. septembar? Ako i jeste, Amerikanci sigurno nisu. Kako Džordž Buš naciji može da objasni odlazak američke delegacije na sahranu čoveku koji je imao i te kako dobre kontakte s Bin Ladenom, teroristom koji je 11. septembra zavio u crno celu Ameriku?

Od svih lidera na ovim prostorima (Milošević, Tuđman i Izetbegović, prim. aut), jedino je Izetbegović viđan u logorima za Srbe, kao što su "Čelebić", "Viktor Bubanj" i u "Tarčinu" kod Sarajeva.

- Možemo misliti koliko bi se sudija danas (u Hagu, prim. aut) radovalo da je, recimo, Milošević viđen u nekom od logora - izjavio je ovih dana za "Glas" Trifunović.

On kaže da je snimak Bin Ladena i Izetbegovićema Hagu dostavio lično, kao član Komisije pravnih eksperata Republike Srpske za odnose sa Haškim tribunalom.

- Mnogi iz američke administracije su zaradili činove zahvaljujući ratu u Bosni i proglašavajući Bošnjake žrtvama rata. Zato nije ni čudno što su uradili sve kako ne bi došlo do podizanja optužnice protiv Alije Izetbegović. Uostalom, u toj administraciji ostalo je dosta ljudi još iz Klintonovog doba - kaže Trifunović.

Nevin do smrti

U svojoj knjizi "Islamska fundamentalistička globalna mreža" Trifunović piše da je Al Kaidina mreža godinama pažljivo konstruisana, naročito u Sjedinjenim Američkim Državama. Sve što nije moglo biti urađeno raznim obaveštajnim agencijama islamskih zemalja, koje SAD smatraju svojim najgorim neprijateljem, urađeno je zaobilaznim putem, uništavanjem osnovnih načela američke demokratije, iskorišćavanjem ljudske naivnosti, jakim emocijama kao dodatak pri vršenju propagande za podsticanje velikog američkog sažaljenja za islamske patnje u inostranstvu, posebno u Palestini. Vođe Al Kaide su isto tako pažljivo otvorile humanitarne nevladine organizacije u svim većim gradovima SAD.

Gotovo da u svetu nema važnije ličnosti koja nije izrazila žaljenje zbog smrti Alije Izetbegović, od Džordža Robertsona, do Havijera Solane, Kofi Anana, Žaka Širaka... Francuski filozof Bernar Anri Levi nazvao ga je "bosanskim De Golom, čiji je kredo bio islam, ali i demokratija i multietničnost".

- Čak i da nije umro, sada bi zaista bilo teško pomisliti da će se on ikada naći u Hagu. Stekao je poštovanje, gotovo imidž heroja na Zapadu, borca za multietničku BiH, ali on to nikada nije bio - tvrdi britanski analitičar Džonatan Ajl.

Trifunović pak kaže da su nemuslimani četo uključeni u humanitarne organizacije kako bi obezbedili pokriće multietničnosti i da prikriju muslimansku i islamsku prirodu organizacije.

Alija Izetbegović je sve vreme rata proveo u Bosni i Hercegovini. Tada je tamo ubijeno na desetine hiljade ljudi, mada se ni dan-danas ne zna tačan broj nastradalih. Samo kod Srba pominje se od 15 do 25 hiljada mrtvih i nestalih. Za zločine nad njima, svi stručnjaci se slažu, nesumnjivo je znao i Izetbegović. Ali, ništa nije učino.

Za komandnu odgovornost mogao je da završi u Hagu, ali neko to nije dozvolio. Američka administracija ili neko drugi? To će pokazati istorija. Florans Artman, portparol haškog tužioca, ovih dana je objavila da je Izetbegović bio osumnjičen, ali da je sada istraga obustavljena. Ubrzo je Artmanovu demantovala njena šefica Karla del Ponte, koja je rekla da će istraga ipak biti nastavljena.

Bez obzira da li će istraga biti nastavljena ili ne, američka administracija može da odahne. Do trenutka dok javnost Amerike ne zatraži i odgovornost svojih lidera zbog zalaganja da Izetbegović izbegne haškoj pravdi, iako su znali za njegovu povezanost s Al Kaidom. To neumitno dokazuje i snimak koji "Glas" objavljuje.

Miroslava Cvejić

Reply via email to