Medija centar, Beograd www.yumediacenter.com email: [EMAIL PROTECTED]
Medija Centar, Makedonska 5, 11000 Beograd, Jugoslavija, Tel: (381 11) 3343-225, Faks: (381 11) 3343-420.


DIJALOG O KOSOVU BEZ PRIVATIZACIJE (28. 10. 2003.)
Odluka da se do daljnjeg zaustavi i preispita dosadasnji model privatizacije na Kosovu, samo je dodatno zakomplikovala ionako komplikovanu kosovsku situaciju, kaze Nenad Vasic.
Posle nedavno iniciranog "direktnog" srpsko-albanskog dijaloga u Becu ostali su samo protokolarna ceremonija i spektakl za mas-medije, propraceni zapretenoscu zaostavstine citavog niza tehnickih, politickih i organizacionih nejasnoca. Nesto pre toga, odluka EU od 7. oktobra 2003. godine koju je saopstila njena ovlascena predstavnica u Pristini, Monika de Grot - da se do daljnjeg zaustavi, preispita i pravno razjasni od strane eksperata UN, dosadasnji nepoznat model procesa privatizacije, samo je dodatno zakomplikovala ionako komplikovanu situaciju na Kosovu - kako pravno, tako i ekonomski i finansijski.

Naime, sasvim je nesporno da su uvazene veoma ozbiljne prituzbe i neoborivi argumenti srpske strane koji su de facto strucno ekonomski utemeljeni i pravno valjani. Sa druge strane, ovaj legitimni akt EU ipak, ima i negativne efekte i implikacije sto nikome nije u interesu. Njime su iskompromitovane medjunarodne finansijske institucije, pre svih MMF i Svetska banka u svojstvu predlagaca, a najozbiljnije je ugrozen i doveden u pitanje i medjunarodni credo civilne administracije UNMIK-a i Kosovske poverilacke agencije kao izvrsilaca, dok finansijeri (dosadasnji i buduci potencijalni kupci) kao direktni strateski investitori (ne)znaju na cemu su. Pri tom je otkazana i treca faza tenderske prodaje 18 drustvenih preduzeca sa Kosova, koja je otpocela 10. septembra, a trebalo je da se zavrsi 11. novembra ove godine. Do momenta zaustavljanja procesa privatizacije na tenderskom listingu Agencije za ubrzanu privatizaciju bilo je 44 drustvenih preduzeca pri cemu je prodato samo njih sest.

Sve ovo je, izmedju ostalog, imalo uticaja na politicki proces nedavnog sastanka u Becu, ali ce nesumnjivo imati veliki odraz i na nastavak direktnog dijaloga Beograda i Pristine kroz vec najavljene radne grupe. Sva cetiri tehnicka pitanja koja su na spisku tema dnevnog reda novembarskog nastavka dijaloga, sa ekonomskog, pravno-politickog i bezbednosnog aspekta najneposrednije prejudiciraju konacan status Kosova.

Za ocekivati je da ce visoka radna grupa sa srpske strane izaci sa vlasnickom i projektnom dokumentacijom, da ce Albanci nastojati da nedostatak vlasnickih prava kompenziraju preko UNMIK-a podizanjem odstetnog zahteva za nacinjenu direktnu i indirektnu stetu od drzave Srbije, dok ce jedna od mogucih UNMIK-ovih geoekonomskih strategija biti u ignorisanju vlasnickih prava kada su javna preduzeca u pitanju. Za sve aktere ostaje inace ekonomski i pravno neupitno da tranziciju i privatizaciju treba sprovesti, ali ocito ne pod postojecom UNMIK-ovom pravnom regulativom.

Nenad Vasic je nezavisni konsultant i analiticar.

 

Reply via email to