Title: Message

Crnogorski drzavni vrh pokusava da oslobodi diplomate iz sendvica tajnih sluzbi: 

Tadic i Svilanovic rasporedili agente oko ambasadora iz Crne Gore

Dok se dosadasnji glavni politicki savjetnik premijera Mila DJukanovica, Milan Rocen, sprema na put u Rusiju kao novi ambasador SCG, u Beogradu posljednje instrukcije dobija njegov “flaster” iz Sluzbe za informisanje i dokumentaciju (SID), zapravo tajne diplomatske policije.

Prema izvorima “Vijesti” to je Dragan Grbovic, koji je dosad u okviru SID-a vodio Sluzbu bezbjednosti. Njega zvanicnici u Podgorici smatraju za jednog od odgovornih za nedavnu prljavu kampanju protiv Rocena. Neposredno prije dobijanja agremana, iz arhiva SID-a u javnost su iznesene zabiljeske tajne sluzbe o Rocenu i njegovoj porodici prilikom ranijeg boravka u Moskvi u prvoj polovini devedesetih godina proslog vijeka.

Rocen oko kadrova nema sta da brine, jer su mu i vojnog izaslanika vec odredili u Beogradu, a da niko u Podgorici o tome nije ni obavijesten. To je pukovnik Srecko Mihajlovic koga je ministar odbrane Boris Tadic uputio u Moskvu 3. avgusta.

Prava prilika da se DJukanovicev covjek iz sjenke pokaze dostojnim te reputacije, ili da postane sjenka od ambasadora.

Rocenov slucaj, s obzirom na njegovo ranije diplomatsko iskustvo, u najblazoj mjeri ilustruje ulogu namijenjenu crnogorskim diplomatskim predstavnicima koji treba da popune 12 ambasada i objasnjava uzurbanost kojom se, prema izvorima “Vijesti”, u crnogorskom drzavnom vrhu traze modeli, kako bi se bar donekle oduprli rjesenjima nametnutim od MIP-a drzavne zajednice i Ministarstva odbrane. U opticaju je nekoliko varijanti koje podrazumijevaju da Crna Gora formira sopstvenu diplomatsku informativnu sluzbu u okviru svog Ministarstva inostranih poslova ili posebnu diplomatsku policiju u okviru MUP-a, odnosno buduce agencije za nacionalnu bezbjednost. U suprotnom, mozda bi bilo bolje da ambasadori iz Crne Gore i ne krecu na put, jer ce tako biti samo pothranjena iluzija o zastiti crnogorskih interesa, a u sustini nece se mnogo promijeniti.

Ministar odbrane Srbije i Crne Gore Boris Tadic u proteklih sest mjeseci imenovao je nove vojne atasee u desetak diplomatskih predstavnistava drzavne zajednice, a u ostalima planira da to ucini do kraja godine.

Odlukom Vrhovnog savjeta odbrane od 6. maja vojni izaslanstva su izmjestena iz Obavjestajne uprave Generalstaba VSCG i trebalo je da se ubuduce tretiraju kao diplomatsko osoblje. Ta odluka nije realizovana, tako da su vojni izaslanici i dalje podredjeni Tadicu, odnosno tajnim vojnim sluzbama u upravi bezbjednosti. Predsjednik SCG Svetozar Marovic nedavno je zatrazio informaciju o postavljenjima vojnih izaslanika i odgovor jos ceka.

Prema izvoru "Vijesti" koji dobro poznaje diplomatiju, pripadnici SID-a nalaze se na razlicitim pozicijama od ambasade do ambasade, ali je obicno ministar savjetnik, prvi po rangu iza ambasadora, zaduzen da koordinira njihov rad. Najcesce su i sifranti ambasada sluzbenici SID-a. U takvoj situaciji tesko da ambasadori mogu sa Podgoricom razgovarati direktno, vec samo preko Beograda.

Na celu Sluzbe za informisanje i dokumentaciju u MIP-u drzavne zajednice je Goran Petrovic, bivsi sef srpske Bezbjednosno-informativne agencije (BIA), privatno blisko povezan sa sefom diplomatije Goranom Svilanovicem. Kao sto se i cijeli MIP na celu sa Svilanovicem cesto ponasa kao srpsko ministarstvo (Srbija zvanicno nema svoj MIP), tako je i SID, u stvari, jedna od srpskih tajnih sluzbi. Zato se, recimo, opis poslova Sluzbe bezbjednosti u okviru SID-a cuva u srpskoj BIA.

U ljetosnjim pregovorima predstavnika srpske i crnogorske vlade o raspodjeli ambasadorskih mjesta, kao i pomocnickih mjesta u SMIP-u, funkcija prvog covjeka SID-a nije bila predmet pregovora i ta sluzba ostala je pod potpunom kontrolom Srbije.

Ministar inostranih poslova Crne Gore Dragisa Burzan juce nije zelio da komentarise probleme imenovanja vojnih atasea i sluzbenika SID-a, ali je izvor "Vijesti" iz MIP-a potvrdio da crnogorsku stranu "oko toga nijesu pitali nista".

- To je samo jedan od problema koji imamo sa Beogradom, i to manji. Ocigledno je da Srbi rade na formiranju sopstvene diplomatsko-konzularne mreze - dodao je taj izvor.

VIJESTI


www.pcnen.cg.yu/

 

Reply via email to