Medija centar, Beograd www.yumediacenter.com email: [EMAIL PROTECTED]
Medija Centar, Makedonska 5, 11000 Beograd, Jugoslavija, Tel: (381 11) 3343-225, Faks: (381 11) 3343-420.


SREDER U BEOGRADU I ZAGREBU (29. 10. 2003.)
Nemacki kancelar ce u Beogradu zateci ozbiljno ostecene ustavne ustanove i mozda nepopravljivo medjusobno posvadjane politicare, kaze Dusan Reljic.
Kancelar Gerhard Sreder boravice ove sedmice ukupno oko 24 sata u Beogradu i Zagrebu, ali i u tako kratkom roku imace nesumnjivo priliku da se uveri da u Srbiji i Hrvatskoj u ovom trenutku stvari ne idu u skladu sa ocekivanjima Zapada, pa i Nemacke. Obe drzave su u politickom kovitlacu koji remeti dugorocnu stabilizaciju prilika na podrucju "zapadnog Balkana".

Srederova poseta na pragu predizborne kampanje koristice premijeru Ivici Racanu. Neizvesno je, medjutim, da li ce na birace ostaviti dublji utisak to sto zapadna Evropa iskazuje nelagodnost zbog mogucnosti povratka Tudjmanove partije na vlast. Parlamentarni izbori u Hrvatskoj su 23. novembra. Sudeci prema ispitivanjima javnog mnenja, desna koalicija oko Hrvatske demokratske zajednice mogla bi da smeni sadasnji savez levog centra. Zabrinutost predsednika Stipe Mesica oko toga da li ce na izborima pobediti snage koje ce otezati priblizavanje Hrvatske Evropskoj uniji dele mnogi na Zapadu.

Razlozi za zabrinutost postoje i zbog narastanja zategnutosti u Srbiji. Sreder ce u Beogradu zateci ozbiljno ostecene ustavne ustanove i mozda nepopravljivo medjusobno posvadjane politicare. Pri tom se spolja stice utisak da politicki prvaci prenebregavaju cinjenicu da Srbiji ostaje sve manje vremena do novog, opasnog zaostravanja ekonomske i politicke krize, recimo 2005/2006. godine kada se budu poklopile iznova narasle obaveze oko otplate dugova inostranstvu sa ponovnim dolaskom na red izjasnjavanja u Crnoj Gori oko ostanka u zajednici sa Srbijom. Ili vec naredne godine, posle izbora na Kosovu i u SAD, kada se moze ocekivati dodatno jacanje zahteva Albanaca za otcepljenjem.

Osnovni interes Zapada na podrucju "zapadnog Balkana" je jacanje stabilnosti. Stabilnost, medjutim, ne moze da se uspostavi bez brzih i dalekoseznih politickih promena. U sustini je zbog zastoja u ekonomskom i politickom preobrazaju i povladjivanja konzervativnim i nacionalistickim snagama u Srbiji i Hrvatskoj doslo do slabljenja sadasnjih "reformskih" vlada i pogorsanja krize. Zato se namece pitanje kako da Nemacka, i Zapad u celini, podrze demokratiju, privredni napredak i pristupanje Evropskoj uniji ukoliko imaju sve vece teskoce da u Beogradu, Zagrebu i drugde na jugoistoku Evrope pronadju odgovorne politicke partnere?

Dusan Reljic je saradnik Nemackog instituta za medjunarodnu politiku i bezbednost u Berlinu.

 

Reply via email to