by                                                                           
Datum: 29. oktobar 2003. g.

Upozorenje:Ukoliko ste ovu poruku dobili greškom ili više ne želite da dobijate nove informacije i tekstove sa ARTEL GEOPOLITIKA pritisnite [EMAIL PROTECTED] i u rubrici "subject" napišite "unsubscribe".

ŠTRAJK METALACA U "SARTIDU" POTRESA "US STEEL"

[EMAIL PROTECTED]

Spomenka Deretic, novinar
Beograd, 17. oktobar 2003. godine

Tekst je objavljen u listu Junge Welt

Grad gladnih
Svaki deseti gradjanin Smedereva, najlepšeg podunavslkog grada u Srbiji, zaposlen je u metalurškom kombinatu "Sartid". Nije prošlo ni mesec dana od kako je "Sartid" konacno kupila americka korporacija "US Steel", a osam i po hiljada radnika stupilo je prošle nedelje u generalni štrajk. Radnici primaju manje od pola dolara po satu i njihova deca su gladna. Metalci traže samo jedan dolar ! Štrajk su podržali i Samostalni sindikat Sartida i sindikat "Nezavisnost".

Rasna diskriminacija ?
Zaposleni u "Sartidu" su dobri radnici. Oni su povecali proizvodnju za 50% u odnosu na prošlu godinu. Predsednik sindikata "Nezavisnost" Mileta Grujanicic kaže da se u Smederevskoj železari mesecno proizvede 60.000 do 70.000 tona crnog lima. Crni lim ide na preradu u hladnu valjaonicu, pa u fabriku belih limova, gde se mesecno dobija 12.000 tona ovog cenjenog proizvoda.
Nema ni jednog radnika u "Sartidu" koji je ostvario manje od 100 sati prekovremenog rada. Radnici za tako naporan rad dobijaju manje od pola dolara po satu. Na primer: visokokvalifikovani radnik, vatrostalni zidar u celicani, sa tridesetpet godina staža i radom u tri smene i prekovremenim radom, dobija 180 evra mesecno. On tim novcem ne može da prehrani porodicu.
U Slovackoj celicani u Košicama, koju je "US Steel" takodje kupio, cena rada je 3,74 dolara po satu, sedam puta viša nego u "Sartidu".
Radnici "US Steel"-a u Americi dobijaju 12,48 dolara po satu, dvadeset pet puta više nego radnici iste kompanije u Srbiji. Da li je u pitanju americki neokolonijalizam, ili rasna diskriminacija?

Sumnjiva kupoprodaja
Osam i po hiljada strajkaca u srpskom "Sartidu" zahteva povecanje cene rada na jedan dolar po satu i ostavku generalnog direktora "US Steel"-a Srbija, Tomasa Kelija. Strajkaci zahtevaju i da vide kupoprodajni Ugovor. Cudan je nacin na koji su Amerikanci kupili srpski koncern"Sartid".
Pre dvadeset meseci slovacki ogranak kompanije "US Steel" potpisao je sa "Sartidom" i vladom Srbije ugovore o zajednickoj proizvodnji i nadzoru i "Pismo o strateškom partnerstvu". Nije jasna procedura kojom su Amerikanci konacno kupili "Sartid" za samo 23 miliona dolara, što je minimalmna cena. Pitanje je i šta ce uciniti konzorcijum evropskih banaka koje su srpskoj korporaciji "Sartid" pre šest godina odobrile kredit od 100 miliona dolara.
Kupovinom srpskog "Sartida", "US Steel" je dobio visokokvalifikovane radnike, radnu snagu koju veoma jeftino placa i proizvode visokog kvaliteta, namenjene izvozu. Amerikanci su dobili i luku na Dunavu i Slobodnu zonu Smederevo i još dve fabrike u Šapcu i Kucevu. Prema priznanju americkih strucnjaka i oprema u "Sartidu" je dobra. Narocito je Amerikancima interesantan elektricni sistem valjaonice u Celicani. Više od pet decenija rada nekoliko generacija u "Sartidu", poništeno je ovom pljackom srpske privrede. Pogoni u "Sartidu" su komplementarni sa slovackim u Košicama. "US Steel" osvaja celo podrucje jugoistocne Evrope.
Juce je jedan strajkac u Smederevu nosio parolu: "Ovo je moja Srbija, nije Divlji Zapad". Istocnu Evropu americke kompanije smatraju divljim zapadom. Amerikanci kupuju Istocnu Evropu za perle od stakla.

Napomena : Ako želite da saradjujete, ako mislite drugacije ili želite nešto da saopštite, obratite nam se - i obavezno potpišite !


ARTEL GEOPOLITIKA je privatan, nezavisan i nelukrativan web site koji se izdražava od volonterskog rada nekolicine entuzijasta.
Ukoliko  vam se informacije koje ARTEL GEOPOLITIKA objavljuje dopadaju bili bismo zahvalni da nas podržite bilo kojom finansijskim doprinosom ili kroz reklamiranje na našem web site-u. Vaša pomoć biće upotrebljena za još kvalitetnije selektiranje informacija, njihovo brže postavljanje na site i, što smatramo možda i najvažnijim, prevodjenje najkvalitetnijih tekstova i na druge jezike.
Za dinarske uplate: Rade Drobac- Postanska stedionica-, žiro račun br. 908-20001-18-8888-47712653
Za devizne uplate:  Rade Drobac- Nacionalna [tedionica- Devizni ra~un br.: 00-305-0002922.2

<<_IMVTemp_Show_ARTELlogo2.gif>>

Reply via email to