Dzisiejsza telewizja(CTV,BCTV,VTV) kilka razy pokazala pierwsza grupe
uchodzcow- ograniczajac sie do pokazania jednej rodziny z Kosowa, ktorzy
przyjechali do Kanady. Przebywali oni przez miesiac w obozie, w warunkach
(cyt)"gorzej niz oplakanych".

Wedlug pani minister od emigracji, pierszenstwo jak narazie maja ci,
ktorych rodziny sa osiedlone w Kanadzie, mogace sponsorowac tych z Kosowa.

W trakcie ogladnia programu musze sie przyznac, ze mialem dosyc mieszane
uczucia. Po pierwsze; biorac nawet pod uwage, ze nowoprzybyli otrzymywali
przedtem paczki z Kanady, to wygladali oni raczej na b. dobrze
wygladajacych np. turystow przejazdem, raczej niz wystawionych na
cierpienia w Kosowie. Bardzo czysto, dobrze, modnie i drogo ubrani, zadnych
sladow wycienczenia, ogoleni, jednym slowem jak turysci, dobrze wypoczeci
choc po dlugim locie. Obecny tlumacz podczas wywiadu, skladal wielokrotnie
dziekczynne podziekowania tym co pomogli(ale kto rzeczywiscie pomogl, to
nie wiadomo), a co ciekawsze nowoprzybyli nie mieli praktycznie nic do
powiedzenia o swojej poprzedniej sytuacji, poza zacytowanym powyzej. Nie
padlo rowniez ani jedno slowo o "okrucienstwach Serbow, glodowkach, braku
witamin, bombardowaniach", etc.

Nie twierdze bron Boze, ze kazdy uchodzca(per say) ma wygladac jak
przyslowiowy kosciotrup, w dodatku ciezko pobity, przy tym ciezarny po
gwalcie, ale cos tu jest nie tak. Nie twierdze takze, ze poczynania Serbow
sa wlasciwe. Ale rownie nie twierdze, ze bombardowaniem mozna bedzie
uzyskac koncesje, chyba ze chodza po glowie podobienstwa do podpisania aktu
kapitulacji podobnej do majowej w 1945. Tylko ze wtedy byly inne zupelnie
warunki i sytuacje, co jednak nie przeszkadza niejakiemu Jamie Shea
powtarzac z uporem maniaka:" musimy wyrugowac ostatnie gniazdo faszyzmu w
Europie". Ciekawe, gdzie sa inne gniazda faszyzmu poza Europa.

Skoro jednak Kanada, juz miesiac temu zdecydowala sie brac uchodzcow, przy
czym byly wiadome kryteria(a kategoria laczenia rodzin nie wchodzila w
rachube), to pomijajac zupelnie zmiane tonu ministerstwa imigracji, uwazam
ze tak pokazane tv migawki wlasciwie potwierdzaja wypowiedzi Belgradu, ot,
chocby fragment ostatniej:
...."sprawa uchodzcow, wedlug NATO ofiar okrucienstwa Serbow, winna byc
zbadana przez odpowiednie swiatowe instytucje i sady. Jak narazie jest
uzywana jako tylko i wylacznie narzedzie polityczne, glownie jako karta
przetargowa".

Zupelnie juz marginalnie moge tylko dodac, ze podczas swojego pobytu w
obozie w Latinie, w latach 80-tych( juz po smierci marszalka Tito) mialem
mozliwosc zetkniecia sie z uchodzcami z Kosowa. Moge tylko panstwu napisac
jedna rzecz, wtedy Zachod bronil sie wszelkimi mozliwymi metodami przez
akceptacja chocby jednego Albanczyka z Kosowa. Zaliczano ich wtedy do grupy
tzw. unfitted, czyli "niedopasowanych, niedostosowanych" do emigracji i
zycia na zachodzie. Oczywiscie nie przyslugiwala im takze kategoria
uchodzcow politycznych.
Co natomiast sadzili o nich inni obozowicze, to jak narazie zostawiam dla
siebie, chociaz mozna znalezc informacje na ten temat wydrukowane w
polskich wydawnictwach na Zachodzie(chocby Kontakty). Ja osobiscie nie chce
byc kolejny raz ochrzczony slowem rasista, to mnie to juz nudzi, a do tej
pory jasnogrod i wszyscy poprawni poltycznie nie wymyslili nic nowego.

Wilhelm Glowacki

Odpowiedź listem elektroniczym