On Thu, 1 Sep 2005, Laurentiu Vasiescu wrote:
> Pot simula cumva cu HTB-ul loss si delay?
Simultan e mai greu, tre' sa obtii o combinatie aiurea in
setarea cozilor. Odata tre' sa setezi cozile la valori mici ca sa ai
loss si apoi tre' sa le setezi la valori mari ca sa obtii delay. E cam
greu.
Mai bine pui limite mici si cozi mari ca simulezi delay si
loss-ul il simulezi cu un iptables cu -m limit -j DROP/REJECT, unde
parametrul la --limit-rate il gasesti si setezi corespunzator nevoilor
tale (5pktps de exemplu)..
Xcyborg: uite ba cum arata headerul la mailul asta! Iti place? Ca mie mi
se pare ca arata ca draq'! Ca dupa aia sa fac criza cind ma uit prin
mailuri...
--
Any views or opinions presented within this e-mail are solely those of
the author and do not necessarily represent those of any company, unless
otherwise expressly stated.