--- Florin Samareanu <[EMAIL PROTECTED]> wrote:

> On Mon, 2006-12-18 at 05:39 -0800, Marcel Preda wrote:
> > salutare,
> > 
> > trebuie sa pun o retea intr-o caldire cu o "geometrie" mai dubioasa.
> > Reteaua se extinde pe 3 nivele.
> > De asemenea exista o mica diferenta de nivel intre camerele de pe acelasi 
> > etaj.
> > Asa ca m-am gindit sa pun wireless .
> > 
> > Dupa calculele mele ar fi nevoie de un access point si 3 repetoare wireless.
> > Ma intereseaza daca cineva a experimentat deja asa ceva si ce echipamente a 
> > folosit, eventual
> cum
> > au mers.
> > 
> 
> desi nu am experienta in domeniu la fel ca alti co-listasi, eu ti-as
> recomanda sa pui 3 ap-uri , cate 1 pe fiecare nivel.Motivul: la 45 de
> oameni 54 mbit/sec (atentie, rata teoretica) e insuficient.
am zis 15 oameni, nu 15 pe etaj.

Trafic nu o sa fie ff mare, in princioiu munca de secretariat (probabil ca 
cititul emailurilor o
sa faca cel mai mult trafic).
Ar fi totusi interesant de stiu cam citi oeamni pot inghesuii pe un AP.


ca sa revi la geometria cladirii:
am zis ca sint 3 nivele.
din nivelele parter si etaj 2 se foloseste cite o singura incapere pentru 
posturi cu computere.
camere situate pe aceeasi "coloana".
Din nivelul 1 se foloseste tot etajul.
Din pacate "serverele" o sa fie in partea opusa  camerelor situate pe aceeasi 
coloana.

Ideea este ca nu as vrea sa perforez vreo 8 pereti si sa ma intind cu plasticul 
peste niste pereti
proaspat renovati :D.

Ca de... se renoveaza intii cladirea apoi se vrea si retea si sa se "ascunda" 
cablurile.

PM


> > 
> > In principiu ar fi vreo 10, maxim 15 posturi de lucru.
> > Distanta maxima in cladire este de vreo 25 metri, dar sint destul de multi 
> > pereti pe unul din
> > etaje (acolo unde o s afie si access pointul).
> > 
> > Multam,
> > Marcel


__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui