Ideea este ca nu as vrea sa perforez vreo 8 pereti si sa ma intind cu plasticul
peste niste pereti
proaspat renovati :D.
Ca de... se renoveaza intii cladirea apoi se vrea si retea si sa se "ascunda"
cablurile.
Eu nu ti-as recomanda din principiu wireless, decat eventual pentru
laptopisti care vor sa se plimbe prin camere, si cam atata. Am facut
cateva retele de genul asta si mi s-a acrit. Iar daca mai cumperi si
ap-uri si placi de la d-link, cum i-a venit o idee unui om stralucit si
batut in cap, atunci iti urez cum i-am urat si lui mu...lta sanatate si
mai ales rabdare, ca o sa ai nevoie.
Preferabil as zice sa nu folosesti repetoare, ci sa legi intre ele
ap-urile prin cablu intr-un loc central (dar asta inseamna ca trebuie ca
ap-urile sa stie de 'roaming' - adica sa permita trecerea automata de la
un ap la altul, in cazul in care gica se plimba ca boul prin cladire sau
eventual pica un ap).
Alex
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug