Buna Ziua Listashi,

Pe un computer cu XP, o partitie FAT32, SUSE-10.1, si SWAP, aceasta fiind 
ordinea partitiilor initiala,
am resiz-at/micsorat partitia de FAT32.
Odata micsorata, am "mutat" partitia de linux, "mai in fata".
Dupa asta in spatiul gol creat, "in spatele partitiei de linux" am facut o 
partitie ext3.
Intre timp s-a reinstalat windows-ul XP, si a aparut problema deoarece NU pot
restaura grub-ul. (E vorba de SUSE-10.1, pe reiserfs). Nu stiu daca ajuta 
preambulul, dar 
eu totusi vi l-am descris, nu am convingerea ca de acolo mi se trage problema.
Partition Magic nu ma lasa sa mut partitia de SUSE, ca sac revin la 
configuratia initiala.

Problema/eroarea este:

grub > root (hd0,5)
Filesystem type is reiserfs, partition type 0x83
#Deci aicea e OK !!

grub > root (hd0,5)
Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no
Checking if "/grub/stage1"        exists....no
Error 15: File not found

Cu un Total Commander m-am "uitat" pe partitia de linux /dev/hda6 
si nu sunt, e  drept.

Problema e clara acuma: cum fac sa bootez pe linux, si sa restaurez grubul ?
Pina acuma foloseam acesti doi stepi, pentru restaurare grub, dar acuma am 
eroarea care o am si
nu stiu ce sa fac mai departe, va rog ajutati-ma...

Multumesc



_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui