Buna Ziua Listashi, Pe un computer cu XP, o partitie FAT32, SUSE-10.1, si SWAP, aceasta fiind ordinea partitiilor initiala, am resiz-at/micsorat partitia de FAT32. Odata micsorata, am "mutat" partitia de linux, "mai in fata". Dupa asta in spatiul gol creat, "in spatele partitiei de linux" am facut o partitie ext3. Intre timp s-a reinstalat windows-ul XP, si a aparut problema deoarece NU pot restaura grub-ul. (E vorba de SUSE-10.1, pe reiserfs). Nu stiu daca ajuta preambulul, dar eu totusi vi l-am descris, nu am convingerea ca de acolo mi se trage problema. Partition Magic nu ma lasa sa mut partitia de SUSE, ca sac revin la configuratia initiala.
Problema/eroarea este: grub > root (hd0,5) Filesystem type is reiserfs, partition type 0x83 #Deci aicea e OK !! grub > root (hd0,5) Checking if "/boot/grub/stage1" exists... no Checking if "/grub/stage1" exists....no Error 15: File not found Cu un Total Commander m-am "uitat" pe partitia de linux /dev/hda6 si nu sunt, e drept. Problema e clara acuma: cum fac sa bootez pe linux, si sa restaurez grubul ? Pina acuma foloseam acesti doi stepi, pentru restaurare grub, dar acuma am eroarea care o am si nu stiu ce sa fac mai departe, va rog ajutati-ma... Multumesc _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
