On Friday 09 February 2007 18:31, Vali Dragnuta wrote:
> [...]
> - as trece la configurarea draciei intr-o retea wireless infrastructure
> (aici nu-mi dau seama daca se transforma el in AP sau il conectezi tu
> la un AP al tau), dar oricare ar fi implementarea sigur ai sa gasesti
> raspunsul in configuratia si/sau manualul jucariei (eventual in
> configuratorul pe web)
> [...]
Ah, si inca ceva: nu cred e vorba de un AP, in momentul in care pornesc
EPSON-ul scrie pe ecranul initial:
"1. Waiting in ad hoc mode. Set wireless LAN to ad hoc to adjust ESSID. Wep
disabled"
iar ESSID-ul este "EPSON"
Daca e modul ad-hoc, banuiesc ca se conecteaza peer-to-peer.
Am setat:
sudo iwconfig eth1 mode ad-hoc
sudo iwconfig eth1 essid "EPSON"
sudo iwconfig eth1 key off
$ iwconfig eth1
eth1 IEEE 802.11g ESSID:"EPSON"
Mode:Ad-Hoc Frequency:2.437 GHz Cell: 02:18:DE:9F:12:22
Bit Rate:54 Mb/s Tx-Power:15 dBm
Retry limit:15 RTS thr:off Fragment thr:off
Power Management:off
Link Quality:99 Signal level:0 Noise level:0
Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0
Tx excessive retries:0 Invalid misc:7199 Missed beacon:0
Insa... tot nu il vad in retelele wireless. I-as face eu modificari in
interfata de administrare web, din pacate eu chiar nu mai am Windows pe
masina mea. O sa merg probabil la o statie cu windows si placa wireless sa
incerc ce mi-ai sugerat tu.
Cele bune,
Adrian
--
Adrian Dusa
Romanian Social Data Archive
1, Schitu Magureanu Bd
050025 Bucharest sector 5
Romania
Tel./Fax: +40 21 3126618 \
+40 21 3120210 / int.101
_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug