Sal,
se da un server cu 2 HDD-uri legate in RAID 1(mirroring).
S-a intamplat ceva cuidat azi , in sensul ca s-au corupt niste
fisiere, si posibil sa fi si disparut altele, dar alea erau cache-uri
si au fost refacute intre timp...
Eu incerc sa imi dau seama ce s-a intamplat, si ma gandec la probleme
cu RAID-ul,problema ar fi ca nu stiu absolut nimic despre RAID, in
afara de ce inseamna raid0 si raid1. Cum pot sa vad un log a ce s-a
intamplat pe sistem?
dmesg nu imi spune nimic legat de nici un hdd.. mai mult de atat nu
stiu de unde sa il apuc.

smartctl poate fi folosit in situatia asta?
pot sa fortez folosirea unuia dintre mirror-uri? (in ideea ca pe
mirror poate exista ceva ce poate fi recuperat)

O alta intrebare, legata de o problema mai veche: e posibil ca
mirrorurile sa nu se sincronizeze perfect , dar sa fie date in
folosinta? adica sa exista date diferite pe cele 2 hdd-uri, si sa se
inceapa citirea de le cel cu informatii incomplete? ( mi s-a intamplat
pe un alt server cam odata la 3-4 saptamani sa imi dispara un fisier,
ca apoi sa reaparaca ca prin minune... si tot primeam raporturi cum ca
nu gaseste un fisier... si cand intram fisierul era acolo, si nu mai
primeam erori)

-- 
--------------------------------------------
----THE END of this transmission----

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui