Sal, se da un server cu 2 HDD-uri legate in RAID 1(mirroring). S-a intamplat ceva cuidat azi , in sensul ca s-au corupt niste fisiere, si posibil sa fi si disparut altele, dar alea erau cache-uri si au fost refacute intre timp... Eu incerc sa imi dau seama ce s-a intamplat, si ma gandec la probleme cu RAID-ul,problema ar fi ca nu stiu absolut nimic despre RAID, in afara de ce inseamna raid0 si raid1. Cum pot sa vad un log a ce s-a intamplat pe sistem? dmesg nu imi spune nimic legat de nici un hdd.. mai mult de atat nu stiu de unde sa il apuc.
smartctl poate fi folosit in situatia asta? pot sa fortez folosirea unuia dintre mirror-uri? (in ideea ca pe mirror poate exista ceva ce poate fi recuperat) O alta intrebare, legata de o problema mai veche: e posibil ca mirrorurile sa nu se sincronizeze perfect , dar sa fie date in folosinta? adica sa exista date diferite pe cele 2 hdd-uri, si sa se inceapa citirea de le cel cu informatii incomplete? ( mi s-a intamplat pe un alt server cam odata la 3-4 saptamani sa imi dispara un fisier, ca apoi sa reaparaca ca prin minune... si tot primeam raporturi cum ca nu gaseste un fisier... si cand intram fisierul era acolo, si nu mai primeam erori) -- -------------------------------------------- ----THE END of this transmission---- _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
