2009/2/2 Dan Borlovan <[email protected]>:
> Daca te aude un electronist...
>
> Orice sursa de pc daca detecteaza supra sau subtensiune pe iesiri (sint
> monitorizate cel putin cele de 3.3 / 5 / 12v) se opreste singura instant. In
> cazuri foarte rare (am vazut 2 in 13 ani) protectia merge prost si se
> prajeste tot computerul de la cap la coada ireversibil.

Cu stima si respect, da' o fi valabil pentru sursele _civilizate_ mai
noi de 6 ani. in 2000 existau surse DE SERVER (deci chestii decente,
redundante - 2 surse a 400 W bucata pe un backplane serios) care aveau
feedback si control DOAR pe bara de 5 V. Si uite-asa ajungea bara de
12 V la 13,6 si se ...... placile video. Discurile, printr-un miracol
- prolly circuitele nu foloseau 12 V - n-aveau nici o jena. De ce?
Deoarece consumul pe bara de 5 V era IMENS.



-- 
Ave

_______________________________________________
RLUG mailing list
[email protected]
http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug

Raspunde prin e-mail lui