2009/2/2 Dan Borlovan <[email protected]>: > Daca te aude un electronist... > > Orice sursa de pc daca detecteaza supra sau subtensiune pe iesiri (sint > monitorizate cel putin cele de 3.3 / 5 / 12v) se opreste singura instant. In > cazuri foarte rare (am vazut 2 in 13 ani) protectia merge prost si se > prajeste tot computerul de la cap la coada ireversibil.
Cu stima si respect, da' o fi valabil pentru sursele _civilizate_ mai noi de 6 ani. in 2000 existau surse DE SERVER (deci chestii decente, redundante - 2 surse a 400 W bucata pe un backplane serios) care aveau feedback si control DOAR pe bara de 5 V. Si uite-asa ajungea bara de 12 V la 13,6 si se ...... placile video. Discurile, printr-un miracol - prolly circuitele nu foloseau 12 V - n-aveau nici o jena. De ce? Deoarece consumul pe bara de 5 V era IMENS. -- Ave _______________________________________________ RLUG mailing list [email protected] http://lists.lug.ro/mailman/listinfo/rlug
