De ce traiesc femeile mai mult decit barbatii

Statisticile au fost intotdeauna ferme: media de virsta a femeilor o depaseste pe cea a barbatilor, independent de mediul in care traiesc subiectii acestor statistici. In topul explicatiilor menite sa justifice un astfel de dezechilibru a stat intotdeauna, la loc de cinste, posibilul efect devastator al cicalitului. "Stereotipie!" - s-au indignat, cu indirjire, feministele. Replica cercetatorilor s-a lasat putintel asteptata, dar a sosit, in sfirsit: inimile femeilor sint mai puternice.
Aceasta replica a constituit un mesaj explicit ("impacheteaza si valea!") adresat unui alt stereotip, mult mai puternic: acela care desemneaza femeile ca fiind 'sexul slab', deplingindu-le inimile 'slabe', 'usor de frint'.' Adevarul fiziologic', crede un grup de cercetatori britanici de la John Moores University din Liverpool, Marea Britanie, care tocmai a finalizat cel mai vast program de cercetare derulat vreodata privind efectele imbatrinirii asupra sistemului cardio-vascular, este altul...
 
continuare: http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/ - unde gasiti si care e legatura cu integrarea europeana...:>
 

________________
EuroAtlantic Club
monitoring Romania's journey towards the EU
http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/
mail to: P.O.Box 13-166, Bucharest 70700
e-mail to: [EMAIL PROTECTED]
 
 
 
 


EuroAtlantic Club: http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/

***
Birou de traduceri autorizate. Oana Gheorghiu - tel/fax: 252.8681 / [EMAIL PROTECTED]




Yahoo! Groups Links

Raspunde prin e-mail lui