|
De ce traiesc femeile mai mult
decit barbatii
Statisticile au fost intotdeauna ferme: media de virsta a femeilor o
depaseste pe cea a barbatilor, independent de mediul in care traiesc
subiectii acestor statistici. In topul explicatiilor menite sa justifice un
astfel de dezechilibru a stat intotdeauna, la loc de cinste, posibilul efect
devastator al cicalitului. "Stereotipie!" - s-au indignat, cu indirjire,
feministele. Replica cercetatorilor s-a lasat putintel asteptata, dar a sosit,
in sfirsit: inimile femeilor sint mai puternice.
Aceasta replica a constituit un mesaj
explicit ("impacheteaza si valea!") adresat unui alt stereotip, mult mai
puternic: acela care desemneaza femeile ca fiind 'sexul slab',
deplingindu-le inimile 'slabe', 'usor de frint'.' Adevarul fiziologic', crede un
grup de cercetatori britanici de la John Moores University din
Liverpool, Marea Britanie, care tocmai a finalizat cel mai vast program de
cercetare derulat vreodata privind efectele imbatrinirii asupra
sistemului cardio-vascular, este altul...
continuare: http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/ -
unde gasiti si care e legatura cu integrarea europeana...:>
________________ EuroAtlantic Club monitoring Romania's journey towards the EU http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/ mail to: P.O.Box 13-166, Bucharest 70700
e-mail to: [EMAIL PROTECTED] EuroAtlantic Club: http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/ *** Birou de traduceri autorizate. Oana Gheorghiu - tel/fax: 252.8681 / [EMAIL PROTECTED] Yahoo! Groups Links
|

