Asa este.Citim mesaje despre scoli de vara lipsa de fonduri.Este dreptul 
dumnealor sa isi promoveze limba si sa o inveteze si reinventeze acum.Numai ca 
poate ar fi la fel de important pentru societate si integrarea tiganilor sa se 
faca aceste lucruri simple de care vorbiti dumneavoastra si le stie toata lumea.
Sa vedem si precuparea de chestiuni elementare de integrare in societate.Pentru 
ca relatia trebuie sa fie de respect bilateral in societate si nu numai 
majoritatea trebuie sa respecte minoritatea, dar si minoritatea trebuie sa 
respecte majoritatea integrindu-se, adapatindu-se societatii in care traieste 
si ale carei trasaturi sint definite de majoritate.Asta nu insemna deloc ca 
minoritarii isi pierd specificul, dar nici nu pot neglija regulile societatii 
impuse de majoritate de-a lungul unei istorii.Inchipuiti-va domnilor cum ar 
arata protestul africanilor care traiesc in tarile civilizate si care ar dori 
sa umble goi asa cum umblau triburile strabunilor lor prin Africa.Cam asa si cu 
spalatul.Omul care nu se spala, atunci cind se urca intr-un mijloc de transport 
in comun, demonstreaza lipsa de respect pentru ceilalti din jurul sau si nu 
poate sa se scuze prin cutume, religie sau cine stie ce povesti despre 
obiceiurile strabunilor lui.
Nu de putine ori am auzit pe strazi minoritari tigani injurind generic pe 
prostii de romani care sint fraieri in comparatie cu ei care sint smecheri si 
stiu sa se descurce prin ilegalitati.
Haideti sa vedem si cum ii invatati pe minoritari respectul fata de majoritate 
si tara in care traiesc, pentru tara careia apartin si de la care apropos cere 
fonduri de la buget, din care trebuie sa faca parte cu mindrie nu cu scirba, in 
dorul lenii, cu atractie fata de valorile tarii, nu cu idei segregationiste 
pentru ca respectul trebuie sa fie bilateral pentru a fi trainic.O fi mai 
simpla vinatoarea de subiecte senzationale, dar rezultatele ar trebui sa dea de 
gindit.

Altfel totul merge spre un fel de autosegregare a minoritatii din interior, 
care atrage in lant dispretul majoritarilor si asa nu se ajunge nicaieri.
As vrea sa vad si pe cineva care sa promoveze relatia de respect din acest 
punct de vedere.Nu asa cum sint cite unii provocativi cautind certuri sa poate 
arata cu degetul  intr-o implicare superficiala.


Re: [romania_eu_list] Rom_link: Discriminare la Tulcea 


Din intimplare ati fost cumva la locul de imbarcare in autobuzele Atlassib in  
Viena?

Intreb pentru ca acolo situatia este inversa. Am ramas pejo cu bilete cumparate 
cu o zi inainte. Autobuzul s-a umplut cu copii intre 1-7 ani ai parintilor care 
mindri i-au asezat pe scaune separate. Erau foarte murdari si mirosul 
insuportabil. Au fost taxati si suprataxati sint convinsa pentru muntii de 
bagaje pe care i-au incarcat in acel autobuz.

Nu discriminez si nu sint de acord sa se practice discriminarea. Dar cred ca o 
modalitate de a se face educatie in ceea ce priveste standardele de prezentare 
in mijloacele de transport in comun  ca sa nu spun si in lume in general ar 
trebui sa fie gasita si aplicata.

Dupa  un an de predare in Latvia (Letonia) stiu ca acest lucru nu este 
imposibil Acolo, chiar inainte de a intra sub ocupatie rusa care a durat 
...pina mai ieri(nov. 1991), cine se urca in miloace de transport in comun  cu 
haine nespalate si imprastiind mirousri neplacute platea o amenda imensa. Am 
circulat cu toate mijloacele de transport si credeti-ma ca inafara de miros de 
sapun, deodorant si eventual de combustiblul folosit de autobuz nu erai atacat 
de altele. Se poate si la noi. Deci, oare nu putem sa eliminam starea care 
genereaza uneori si situatii ca aceea descrisa de dumneavoastra?

Va doresc numai bine

Smaranda Livescu 

Accédez au courrier électronique de La Poste : www.laposte.net
3615 LAPOSTENET (0,34 €/mn)






------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Check out the new improvements in Yahoo! Groups email.
http://us.click.yahoo.com/6pRQfA/fOaOAA/yQLSAA/RR.olB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

*** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la 
http://www.doilasuta.ro ***

 



 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 


Raspunde prin e-mail lui