Citind secventa de jos dintr-un anunt publicitar privind o linie de finantare mi-s neclare doua lucruri:
1. De ce "Organizatiile eligibile pentru a aplica la aceasta linie de finantare sunt organizatii neguvernamentale (ONG) cu sediul in Bucuresti, inregistrate legal in Romania" si numai ele ?; 2. Daca primesc finantari asa "grase" de ce cursantul care aplica este de obicei obligat sa achite "costul cursurilor" (de instruire, de informare, de specializare) desi ele sunt finantate prin proiect ? Daca celor din organizatiile neguvernamentale ce participa la instruiri le sunt platite cursurile de catre ONG-ul ce i-a trimis spre a-i instrui si expertiza(3-4 mil/persoana nefiind o problema, ei putand sa-si recupereze sumele din alte proiecte) cursantilor ce vin din mediul educatinal nu le e deloc la indemana sa plateasca (din buzunarul propriu) astfel de sume pe care nu le pot rambursa poate niciodata. Are in vedere si a gandit vreo solutie in aceasta problema vreo autoritate nationala in acest domeniu ? Daca exista pe lista responsabili (cu resursele umane sau cu expertizarea) din agentiile nationale ii rog sa formuleze un raspuns. Multumesc anticipat. PS. Observatia este generala si nu priveste neaparat linia de finantare amintita mai jos. Am pus aceasta problema acum cand inca se mai pot face schimbari de atitudine ca urmare a sesizarilor exprimate. "Cererea de fata se efectueaza pentru furnizarea serviciilor de organizare a evenimentului de promovare, dialog si schimb de experienta al Programului GEF de granturi mici in Romania, din anul 2006. Evenimentul va fi al doilea dintr-o serie de forumuri anuale GEF SGP. Evenimentul va dura doua zile si se va desfasura in luna noiembrie 2006, in Bucuresti. Organizatiile eligibile pentru a aplica la aceasta linie de finantare sunt organizatii neguvernamentale (ONG) cu sediul in Bucuresti, inregistrate legal in Romania. Suma maxima care se poate acorda pentru acest grant este de 12000 USD. Cofinantarea este binevenita, dar nu este obligatorie. " http://normalaiasi.timbru.com/ __________________________________________________ Do You Yahoo!? Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around http://mail.yahoo.com ------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> Something is new at Yahoo! Groups. Check out the enhanced email design. http://us.click.yahoo.com/SISQkA/gOaOAA/yQLSAA/RR.olB/TM --------------------------------------------------------------------~-> *** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la http://www.doilasuta.ro *** Yahoo! Groups Links <*> To visit your group on the web, go to: http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/ <*> To unsubscribe from this group, send an email to: [EMAIL PROTECTED] <*> Your use of Yahoo! Groups is subject to: http://docs.yahoo.com/info/terms/

