Citind secventa de jos dintr-un anunt publicitar
privind o linie de finantare mi-s neclare doua
lucruri:

1. De ce "Organizatiile eligibile pentru a aplica la
aceasta linie de finantare sunt organizatii
neguvernamentale (ONG) cu sediul in Bucuresti,
inregistrate legal in Romania" si numai ele ?;

2. Daca primesc finantari asa "grase" de ce cursantul
care aplica este de obicei obligat sa achite "costul
cursurilor" (de instruire, de informare, de
specializare) desi ele sunt finantate prin proiect ?

Daca celor din organizatiile neguvernamentale ce
participa la instruiri le sunt platite cursurile de
catre ONG-ul ce i-a trimis spre a-i instrui si
expertiza(3-4 mil/persoana nefiind o problema, ei
putand sa-si recupereze sumele din alte proiecte)
cursantilor ce vin din mediul educatinal nu le e deloc
la indemana sa plateasca (din buzunarul propriu)
astfel de sume pe care nu le pot rambursa poate
niciodata.

Are in vedere si a gandit vreo solutie in aceasta
problema vreo autoritate nationala in acest domeniu ?
Daca exista pe lista responsabili (cu resursele umane
sau cu expertizarea) din agentiile nationale ii rog sa
formuleze un raspuns. Multumesc anticipat.

PS. Observatia este generala si nu priveste neaparat
linia de finantare amintita mai jos. Am pus aceasta
problema acum cand inca se mai pot face schimbari de
atitudine ca urmare a sesizarilor exprimate.

"Cererea de fata se efectueaza pentru furnizarea
serviciilor de organizare a evenimentului de
promovare, dialog si schimb de experienta al
Programului GEF de granturi mici in Romania, din anul
2006. Evenimentul va fi al doilea dintr-o serie de
forumuri anuale GEF SGP. Evenimentul va dura doua zile
si se va desfasura in luna noiembrie 2006, in
Bucuresti. Organizatiile eligibile pentru a aplica la
aceasta linie de finantare sunt organizatii
neguvernamentale (ONG) cu sediul in Bucuresti,
inregistrate legal in Romania. Suma maxima care se
poate acorda pentru acest grant este de 12000 USD.
Cofinantarea este binevenita, dar nu este obligatorie. "

http://normalaiasi.timbru.com/

__________________________________________________
Do You Yahoo!?
Tired of spam?  Yahoo! Mail has the best spam protection around 
http://mail.yahoo.com 





------------------------ Yahoo! Groups Sponsor --------------------~--> 
Something is new at Yahoo! Groups.  Check out the enhanced email design.
http://us.click.yahoo.com/SISQkA/gOaOAA/yQLSAA/RR.olB/TM
--------------------------------------------------------------------~-> 

*** sustineti [romania_eu_list] prin 2% din impozitul pe 2005 - detalii la 
http://www.doilasuta.ro ***

 



 
Yahoo! Groups Links

<*> To visit your group on the web, go to:
    http://groups.yahoo.com/group/romania_eu_list/

<*> To unsubscribe from this group, send an email to:
    [EMAIL PROTECTED]

<*> Your use of Yahoo! Groups is subject to:
    http://docs.yahoo.com/info/terms/
 


Raspunde prin e-mail lui